Na tému knihy odpovedá Radovan Lapuník
V priebehu akademického roka 2022/2023 došlo k zmenám vo vedení Univerzity Mateja Bela na pozícii kvestora, a tak sme naše 3 otázky pre vedenie - na tému knihy položili aj novému kvestorovi, Radovanovi Lapuníkovi, aby sme sa dozvedeli trošku viac o jeho vzťahu ku knihám, čítaniu a obľúbenej detskej knihe.
1. Aká je Vaša najobľúbenejšia detská kniha?
Jozef Čapek: Rozprávky o psíčkovi a mačičke
2. Aké spomienky sa Vám na ňu viažu? Prečo práve táto kniha?
Vtipné príbehy, ktoré boli navyše doplnené peknými obrázkami (napr. O psíčkovi a mačičke, ako umývali podlahu).
Zdroj fotografie: https://eduworld.sk/cd/katarina-mesiarikova/1711/knihy-pre-deti-rozpravky-o-psickovi-a-macicke-josef-capek
3. Akú knihu máte rozčítanú dnes, prípadne akú máte v pláne čítať?
Rozčítanú mám knihu Kníhkupec z Kábulu, ktorú napísala Asne Seierstad, je to príbeh rodiny Sultána Chána, úspešného kníhkupca z Kábulu. V skutočnosti je obnažením života bežných ľudí zviazaný náboženským radikalizmom v období vládnutia Talibanu a jeho zvrhnutím. Opisuje praktiky zásnub detí orchestrovaných rodičmi, ťažký život a postavenie žien v afgánskej spoločnosti v porovnaní s tou európskou.
Plánujem čítať knihu od Irving Stone: Žízeň po životě. Román o Vincentovi van Goghovi.
zdroj fotografie: https://kniznecervy.sk/knihkupec-z-kabulu-recenzia/ https://knihobot-images.s3.eu-central-1.amazonaws.com/upload/images/large/5106717.jpg
Bonusová otázka: Akú knihu by ste odporučili našim študentom, aby si prečítali a prečo?
Kovár, Zajac, Benediková: Epidémie v dejinách. Ľudstvo v boji s neviditeľnými nepriateľmi.
Vplyv epidémií v šírení kresťanstva, keď sa členovia kresťanského spoločenstva starali o chorých v čase pandémií bez ohľadu na svoju bezpečnosť. Správanie členov kresťanského spoločenstva bolo rozdielne od správania pohanského okolia. Kresťanstvo v staroveku bolo stále len menšinou uprostred grécko-rímskeho polyteistického sveta. Práve inovatívna etika počas pandémií mohla spôsobiť neskoršie rozšírenie kresťanstva. Rovnako zaujímavý je fakt o možnom vplyve prenosných ochorení na zánik domorodých civilizácií Ameriky po príchode Európanov, kde epidémie rôznych chorôb neboli ničím výnimočným. V ďalších kapitolách sa autori zaoberajú objavením novej liečby a jej vplyvu na šírenie ochorení – vakcinácii. Knihu odporúčam aj z dôvodu môjho predchádzajúceho pôsobenia v oblasti verejného zdravotníctva, ktoré je jednou zo základných nástrojov neklinickej prevencie.
Je zaujímavé, že túto knihu už odporučil aj Marek Drímal, bývalý prorektor pre rozvoj a informatizáciu UMB, v súčasnosti poverený vykonávaním funkcie dekana fakulty Fakulty prírodných vied UMB. Možno je čas naozaj po nej siahnuť a prečíťať si ju. Čo poviete?
Ďalšou knihou, ktorú odporúča zaradiť medzi prečítané knihy kvestor UMB, je knižný titul, ktorý je politickou satirou s paralelou deja aj v súčasnej spoločnosti od spisovateľa Georga Orwella: Zvieracia farma.
Príjemné čítanie.