Na tému knihy odpovedá Peter Terem
Peter Terem, prorektor pre vedu a výskum na UMB, pôsobí aj ako vedúci Katedry medzinárodných vzťahov a diplomacie na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov UMB. Ako pedagóg sa orientuje na predmety Politická geografia, Teritoriálne štúdie, Politická geografia Slovenska, Geopolitika strednej Európy, Medzinárodné vzťahy a Zahraničná politika USA. Či knihy, ktoré nám odporučí budú orientované skôr odborne, alebo záujmovo si prečítajte v článku.
1. Aká je Vaša najobľúbenejšia detská kniha?
Obľúbených detských kníh bolo viac, najmä rozprávkových. Opakovane som si čítal knižky od Jozefa Cígera Hronského Smelý Zajko a Smelý Zajko v Afrike, od Runera Jonssona Viking Vike, ale asi najčastejšie som si čítal v istom období (asi ako sedemročný) ľudovú rozprávku Starý Bodrík a vlk.
zdroj obrázkov: https://www.antiqart.sk https://www.antikvariatsteiner.sk
Rozprávka aj dnes zaujme hĺbkou svojho posolstva o spoľahlivosti, poctivosti, odvahe, predvídavosti, domýšľavosti aj zrade. Rozprávku Starý Bodrík a vlk sme čítali v triede aj v rámci súťaže v rýchlosti čítania. Keďže príbeh Bodríka na mňa zapôsobil, text sa mi čítal ľahko a prečítal som ho najrýchlejšie z triedy.
zdroj obrázku: https://www.antikvariatsteiner.sk/stary-bodrik-a-vlk
3. Akú knihu máte rozčítanú dnes, prípadne akú máte v pláne čítať?
Rozčítaných kníh mám v posledných mesiacoch viacero, najmä odborných. Teším sa však, keď si nájdem čas na dočítanie memoárov Samanthy Power, bývalej poradkyne prezidenta USA B. Obamu pre ľudské práva a neskôr veľvyslankyne USA pri OSN. Knižku The Education of an Idealist mi osobne venovala s podpisom po jej prednáške na University of Michigan. Jej príbeh je inšpirujúci okrem iného aj k tomu, že každý z nás môže robiť svet lepším a dozvedáme sa, prečo má takéto úsilie stále zmysel.
zdroj obrázkov: Peter Terem
Ad Bonusova
4. Akú knihu by ste odporučili našim študentom, aby si prečítali? Môžete uviesť aj dôvod prečo?
V kontexte ruskej agresie voči Ukrajine a uvedomenia si hrozby, ktorú pre slobodný a demokratický svet znamenajú totalitné a autoritárske režimy, odporúčam študentkám a študentom knihu od P. Johnsona Dejiny 20. storočia. Kniha sa dostala na náš trh už 90. rokoch a bola jednou z prvých, ktorá po desaťročiach izolácie a deformovanej interpretácie dejín ponúkla výrazne odlišnú perspektívu na históriu najkrvavejšieho storočia. Napriek tomu, že dnes je ponuka kvalitných kníh o ľudských dejinách mimoriadne pestrá, pohľad P. Johnsona na svet je v podmienkach Slovenska stále mimoriadne užitočný a potrebný.