O Vianociach so zahraničnými študentmi
- Alfred Rüdrich, Nemecko
Predvianočný čas sa začína štvortýždňovým adventom. Populárna vianočná dekorácia – adventný veniec sa spája s menom nemeckého evanjelického farára Johanna Wichera a s rokom 1833. Zachovali si v Nemecku sviečky pôvodnú modrú farbu ako symbol nádeje a očakávania Krista doteraz?
Myslím si, že modré sviečky stále existujú, ale ja som zvyknutý na to, že najbežnejšou farbou sviečok je červená.
Vianočný stromček má dlhú tradíciu, ale prvá správa o ozdobenom a osvetlenom vianočnom stromčeku pochádza z roku 1570 a spája sa s mestom Brémy. Zdobenie a osvetlenie stromčeka podlieha módnym trendom. Sú Nemci v tomto zmysle v súčasnosti skôr moderní alebo tradiční?
Ja si myslím, že čo sa týka zdobenia vianočného stromčeka, Nemci sú do veľkej miery tradične založení ľudia. Stromčeky by však nemali byť veľmi prezdobené. Pravú vianočnú atmosféru dodajú stromčeku skutočné horiace sviečky, ktoré sú veľmi zriedkavé pre hrozbu vypuknutia požiaru.
Pieseň Tichá noc, veľmi obľúbená aj na Slovensku, bola preložená do 300 jazykov z nemeckého originálu. Ktoré piesne či koledy sa spájajú so Štedrým večerom vo vašom prostredí?
V Nemecku máme veľmi veľa vianočných piesní, akými sú napríklad: Vianočná jedlička (Oh Tannenbaum), Ó, ty šťastný... (Oh du Fröhliche), Všade vôkol šťastné Vianoce (Fröhliche Weihnacht überall) alebo Snehová vločka a biela suknička (Schneeflöckchen, Weißröckchen).
Chlebový koláč štóla (Stollen) je špecifická nemecká záležitosť. Ako sa pripravuje?
Príprava štóly je veľké tajomstvo, ktoré poznajú len samotní pekári. V meste, z ktorého pochádzam, v Drážďanoch, máme jednu z najlepších štól. Určite všetkým odporúčam, aby ju raz ochutnali...
Drevený Luskáčik je typická vianočná nemecká záležitosť?
Áno. V období Vianoc ich uvidíte všade, predovšetkým v rudných horách, kde sa vyrábajú.
Čo počas Vianoc dodržiavate vo vašej rodine zo starodávnych rituálov?
V skutočnosti nemáme nejaké jednotné rituály, ale, samozrejme, máme nejaké vianočné tradície. Napríklad ráno 24. decembra sa stretneme s priateľmi na spoločných raňajkách. Neskôr ideme spolu s rodičmi do kostola. Večer oslavujeme Vianoce v dome starých rodičov, kde spoločne spievame vianočné koledy (ja ich sprevádzam na gitare), prezeráme si staré rodinné fotografie, hráme hry a nakoniec si rozdávame darčeky, kde som väčšinou v úlohe Santu. Na vianočnú večeru sa podáva tradičný zemiakový šalát a viedenské párky. Varené víno, občerstvenie a domáce sušienky. Na prvý a druhý sviatok vianočný zvyčajne navštevujeme našich starých rodičov a jeme hus.
Nápad vianočných trhov prišiel takisto z Nemecka. Pre mňa zostali najväčším zážitkom vianočné trhy v Berlíne a ich malé drevené domčeky asi pre 6 ľudí, kde dobrá spoločnosť a varené vínko vytvorili nádherný zážitok očakávania príchodu Vianoc aj vo veľkej fujavici... Ktoré vianočné trhy sú pre vás „top1“?
Pre mňa osobne sú najkrajšie vianočné trhy Striezelmarkt v Drážďanoch.
- Demirhan Yildizhan, Turecko
Vieme, že v moslimskom Turecku sa Vianoce ako príchod Spasiteľa na svet neoslavujú. Čo pokladáte za najväčší rodinný sviatok, za sviatok odlišujúci sa od iných a s akými tradíciami si ho pripomínate?
Turecko nie je moslimská krajina. Turecko je sekulárna krajina. Samozrejme, 90 % ľudí žijúcich v Turecku sú moslimovia. Vianoce sa síce v Turecku neslávia, no príchod nového roka sa oslavuje podobne. Nie je to preto, že by na svet prišiel Spasiteľ, ale oslavuje sa radosť zo začiatku nového roka. V Turecku však existuje veľa vianočných tradícií, ktoré sú výsledkom kultúrnych interakcií, ktoré priniesli roky. Sú vianočne vyzdobené ulice a zdobenie vianočných stromčekov takisto poznáme. Všetci si navzájom kupujú darčeky.
Môžete priblížiť bayram?
Bayram znamená deň, ktorý má národný alebo náboženský význam, považuje sa za posvätný a oslavuje sa na národnej úrovni. Uvediem príklad národných bayramovm – Deň republiky a Deň víťazstva. To sú naše národné bayramy. Náboženské bayramy sú Kurban Bayramı a Ramazan Bayramı. Toto sú sviatky, ktoré priniesol islam.
A Nový rok?
Oslavu Nového roka nazývame Silvester. Každý rok oslavujeme noc, ktorá spája 31. december s 1. januárom.
- Veranika Yarmashuk
študentka EF UMB – financie, bankovníctvo a investovanie (Minsk, Bielorusko)
Kresťanské Slovensko sa na Vianoce v zmysle pracovného pokoja na niekoľko dní zastaví. Nepracujeme, sviatkujeme. Ako je to v Bielorusku, v pravoslávno-kresťanskej krajine? Voľno majú tí, ktorí slávia Vianoce?
Keďže Bielorusko má spoločnú históriu s Ruskom, v ktorom je hlavným náboženstvom pravoslávie, a s Poľskom, v ktorom je väčšina obyvateľov rímskokatolíckeho vierovyznania, v Bielorusku sa oslavujú Vianoce dvakrát. Väčšina Bielorusov je pravoslávneho vierovyznania, preto viac Bielorusov oslavuje Vianoce 7. januára. V Bielorusku sú však aj katolíci, ktorí oslavujú Vianoce 25. decembra. Aj katolícke, aj pravoslávne Vianoce sú dňom pracovného pokoja. Voľno majú všetci obyvatelia, avšak obchody, banky, pošta a niektoré iné prevádzky zostávajú otvorené.
Na Slovensku Mikuláš, v iných krajinách Santa Claus, u vás Dzed Maroz. Ako prichádza, kto ho sprevádza a čo je jeho „úlohou“?
S príchodom zimy sa všetky deti veľmi tešia na Dzeda Maroza. Dzed Maroz sa trochu podobá na Santa Clausa, avšak na rozdiel od neho má dlhú bradu, dlhý červený alebo modrý kabát, kožušinovú čiapku, valenki a dlhú palicu. Dzeda Maroza sprevádza jeho vnučka Sneguročka, mladé dievča so svetlými vlasmi v svetlomodrom kabáte. Dzed Maroz nosí poslušným deťom darčeky, ktoré v noci z 31. decembra na 1. januára dáva pod stromček. Za „rezidenciu“ Deda Moroza v Rusku sa považuje mesto Veľký Ustyug, rezidenciou bieloruského Dzeda Maroza je Bielovežská Pušča.
Uplatňuje sa tradícia koledovania, keď sú koledníci oblečení v zvieracích maskách, aj v mestách? Či je to iba vidiecka záležitosť? Akú odmenu dostanú?
Tradícia koledovania skôr už zostala históriou. Koledovanie nie je v súčasnosti bežným zvykom. Sú však ľudia, ktorí sa snažia vrátiť túto tradíciu a chodia koledovať. Koledovanie ešte býva aj v mestách, aj na dedinách. Niektoré národné múzeá organizujú rôzne podujatia súvisiace s koledovaním. Ľudia si obliekajú kostýmy a zvieracie masky, chodia po domoch, hrajú a spievajú. Koledníci ako odmenu dostávajú sladkosti alebo niekedy aj drobné mince.
Čo počas Vianoc dodržiavate vo vašej rodine zo starodávnych rituálov a zvykov?
Na Vianoce sa stretáva celá rodina. Pred Vianocami držíme pôst alebo sa snažíme aspoň trochu obmedzovať niektoré jedlo. Takisto večer pred Vianocami (Štedrý večer) chodíme do kostola na omšu. Na Vianoce varíme rôzne tradičné jedlá, napríklad šalát olivye, ktorý je podobný ako slovenský zemiakový šalát. Takisto sú populárne jedlá z ryby, napríklad šalát sleď pod kožuchom, kapor alebo šťuka v rôsole, plnený kapor, ryba v paradajkovej omáčke. Ako hlavné jedlo môže byť na sviatočnom stole pečené kuracie mäso alebo ryba s pečenými zemiakmi. Na Vianoce sa pečú aj rôzne torty, koláče a perníky.
Obuv valenki je typická vianočná obuv alebo ju dostať kúpiť iba na vianočných trhoch?
Kedysi v minulosti boli valenki (topánky z ovčej vlny) bežná zimná obuv. V súčasnosti už nie sú populárne, lebo nie sú také veľké zimy ako kedysi. Valenki ale ešte stále nosia v niektorých regiónoch Ruska, kde teploty v zime bežne klesajú pod -20 °C.
Je pravda, že práve počas vianočných sviatkov prichádzalo mnoho ľudí najmä z Ruska sviatkovať do Bieloruska, aby sa vyhli preplneným mestám a užili si nižšie ceny?
Áno, to je pravda. Veľa Rusov chodí počas novoročných a vianočných sviatkov do Bieloruska. Na začiatku roka sú v Rusku novoročné prázdniny, obyvatelia majú voľno 8 – 10 dní, preto niektorí z nich cestujú do iných krajín. Do Bieloruska cestujú z Ruska hlavne preto, že nie sú tam potrebné víza, je to blízko a sú tam niekedy nižšie ceny.
Už minulý rok ste vianočné sviatky prežívali na Slovensku, mimo rodiny a domova. Aké to boli pre vás Vianoce?
Minuloročné Vianoce boli pre mňa neobyčajné, dokonca by som povedala aj zvláštne. Boli to pre mňa prvé Vianoce, ktoré som neoslavovala doma. Vianoce boli pre mňa vždy rodinným sviatkom, preto minulý rok mi počas Vianoc najviac chýbala rodina. Našťastie mám aj na Slovensku blízkych ľudí, s ktorými som mohla osláviť Vianoce.
A aké budete mať Vianoce tohto roku?
Tento rok pravdepodobne budem takisto oslavovať Vianoce na Slovensku. Išla by som domov, ale chcem sa zamerať hlavne na prípravu na skúšky. Vianoce plánujem osláviť v kruhu kamošov a kamošiek.
Môžete porovnať slovenské a bieloruské Vianoce? V čom podstatnom sú iné?
Myslím si, že na Slovensku sú Vianoce významnejším sviatkom ako v Bielorusku. V Bielorusku aj v Rusku a na Ukrajine viac ľudí oslavuje Nový rok. Na Nový rok sa konajú rôzne oslavy, ľudia sa stretávajú s blízkymi, deti dostávajú od Dzeda Moroza darčeky pod stromček. Vianoce viac oslavujú veriaci ľudia. Rozdielom je tiež to, že na Slovensku sa udržuje viacej tradícií súvisiacich s Vianocami ako v Bielorusku. Na Slovensku sa robia na Vianoce rôzne vianočné jedlá, v Bielorusku sa na Vianoce skôr robia rovnaké jedlá ako na Nový rok.
- Assel Kokenova
študentka EF UMB – financie, bankovníctvo a investovanie (Nur-Sultan, Kazachstan)
Aj v Kazachstane chodí Ded Moroz?
Na uliciach miest môžete stretnúť Otса Frostа a Snow Maiden. Oni rozdávajú deťom darčeky, ktoré sú vo vreci za chrbtom. Kazachovia často nazývajú Father Frost (Ayaz Ata), čo sa doslova prekladá ako Otec Frost.
Ako je to v Kazachstane so slávením Vianoc?
Každý v Kazachstane oslavuje Nový rok. Tento sviatok na území Kazachstanu začali oslavovať v polovici 19. storočia, keď sem prišli ruskí prisťahovalci. Nový rok sa tradične oslavuje od večera 31. decembra. V mestách a na dedinách sa konajú masové slávnosti a na Nový rok sa púšťa ohňostroj.
Aké tradície dodržiavali ľudia v minulosti a aké dnes?
Na Nový rok je v každom dome krásny novoročný stromček. Vianočný stromček zdobí celá rodina. Ďalšou novoročnou tradíciou je slávnostná hostina. Pri oslave Nového roka sa blízki priatelia a príbuzní stretávajú pri stole, aby oslávili Nový rok. Najprv všetci „odprevadia“ Starý rok a o 0 hodín 0 minút začnú odbíjať zvonkohry, ktoré počítajú posledné sekundy Starého roka. S nástupom 1. januára si všetci navzájom blahoželajú.
Čo dodržiavate vo vašej rodine zo starodávnych rituálov a zvykov?
Naša rodina pripravuje pečeného moriaka alebo kura so zemiakmi.
Hlavným sviatkom roka pre Kazachov aj pre mnohé národy Ázie je Nauryz, ktorý sa oslavuje už viac ako päťtisíc rokov. Nauryz je sviatok jari, obnova prírody, začiatok nového roka, nový život. Nauryz sa oslavuje 22. marca v deň jarnej rovnodennosti.
Kazachovia sa k Novému roku správajú veľmi zodpovedne. Začínajú sa naň pripravovať vopred, upracú dom, oblečú si čisté elegantné oblečenie, pripravia bohatý stôl. Počas osláv Nauryzu sa pripravuje veľa jedál, ktoré symbolizujú blahobyt a hojnosť. Hlavnou pochúťkou na slávnostnom stole je jedlo Nauryz kozhe, baursaky, beshbarmak. Nauryz kozhe je polievka, ktorá obsahuje sedem zložiek: vodu, mäso, soľ, tuk, múku, obilniny a mlieko. Sviatok Nauryz je vždy sprevádzaný hromadnou zábavou. Tento sviatok vzbudzuje úctu k tradíciám a kultúre našej krajiny.
Za rozhovor poďakovali
Bc. Adrián Turičík, študent FPVMV
PaedDr. Slavomíra Očenášová-Štrbová, PhD.