Úspešní absolventi Filozofickej fakulty UMB

PhDr. Rudolf Hromada

Absolvent magisterského a rigorózneho štúdia odboru Sociálna filozofia na Katedre filozofie FHV UMB v Banskej Bystrici.

V Štátnej opere pracuje od roku 1982, a to najskôr ako hudobník, neskôr ako zástupca umeleckého šéfa a námestník riaditeľa. Od roku 1996 bol menovaný do funkcie riaditeľa Štátnej opery.

Úspechy:

realizácia grantu japonskej vlády pre Štátnu operu,

reprezentácia slovenského operného umenia v zahraničí,

organizácia medzinárodného operného festivalu Zámocké hry zvolenské.

ocenenia:

Za svoju prácu bol v roku 2002 ocenený prednostom Krajského úradu v Banskej Bystrici pamätnou plaketou „Za rozvoj banskobystrického kraja“.

Súčasné pôsobenie: riaditeľ Štátnej opery

e-mail: sobb@bb.psg.sk

web: www.stateopera.sk

Facebook: Rudolf Hromada

Mgr. Peter Janků, PhD.

Absolvent FHV UMB v odbore učiteľstvo umeleckých a umelecko-výchovných predmetov, špecializácia Filozofia – Výtvarná výchova

Úspechy:

V rokoch 2000 až 2002 pracoval ako Šéf výpravy a zástupca Umeleckého šéfa v Štátnej Opere v Banskej Bystrici.

Ako scénograf a režisér je autor takmer 80 scénických a kostýmových výprav, spolupracoval s profesionálnymi divadlami v Čechách a na Slovensku.

(napr. Andrew Lloyd Webber a Tim Rice: Jozef a jeho farebný plášť. UKF Nitra, Staré divadlo Nitra 2009, réžia: Peter Oravec alebo J. W. Goethe: Faust. Divadlo Rubín – Praha, 2004,  réžia: Ondřej Pavelka)

V oblasti televíznej a filmovej tvorby je architektom 3 filmov a jedného televízneho seriálu. (napr. 13 dielny televízny seriál Vilama Klimáčka: Gympel (JMB production + Slovenská televízia), režia: Štefan Semjan)

Ako televízny dramaturg a publicista je autorom takmer 300 reportáží a televíznych relácií.

Ocenenia:

1997 – cena za najlepšiu scénografiu  - Celoštátna súťaž divadiel - Srbsko – Čierna hora

2007 – Novinárska súťaž  - víťaz ceny Open society Fund  „Každý z nás je originál“

2009 – cena za najlepšie vizuálne riešenie inscenácie - Celoštátna súťaž maďarských

divadiel – Komárno

2011 – víťaz súťaže Dráma 2010 pre českých a slovenských autorov o najlepšiu divadelnú

2011 – víťaz Ceny Slovenského rozhlasu za najlepšiu divadelnú hru

hru

Dramaturg a redaktor RTVS – Bratislava,

Externe ako scénograf na voľnej nohe, pesničkár, odborný lektor a porotca

e-mail: jankupeter@gmail.com

webstránka: facebook.com/peterjanku

Mgr. Ivan Bátory

Absolvent KTVŠ FHV UMB učiteľstvo predmetu telesna výchova  (2005-2006)

Profesionálne úspechy:

• Reprezentant SR v behu na lyžiach.

• Účastník  piatich ZOH – 1994 Lillehammer – NOR,1998 Nagano-JPN, 2002 Salt Lake City- USA,2006 Torino – ITA, 2010 Vancouver- CAN

• SR som reprezentoval  9 krát na Majstrovstvách sveta  a obsadil som v Talinskom Val di Fiemme 6 m. na 15 km klasicky

• Stál som trikrát na stupňoch víťazov a to vždy na treťom mieste.

• 4 krát zlatá medaila na Svetovej zimnej univerziáde  v Korejskom Muju Chonju

• 1995, 1997, 1999, 2000, 2001, 2003, 2011 – Lyžiar roka,
  • 2011 – Pamätná medaila ministra vnútra  SR p. Lipšica  za dlhoročnú reprezentáciu .

Súčasné pôsobenie:

Kondičný tréner a konzulntant techniky v behu na lyžiach

Mob: 0908 949071

e-mail: batory.ivan@gmail.com

Mgr. Pavol Hurajt

Absolvent KTVŠ FHV UMB učiteľstvo predmetu telesna výchova  (2005-2007)

• 3. miesto ZOH Vancouver, CAN – preteky s hromadným štartom
  • 5. miesto ZOH, Vancouver, CAN – vytrvalostné preteky
  • 7. miesto ZOH Vancouver, CAN – šprint na 10 km
  • 1. miesto Majstrovstvá sveta v letnom biatlone Osrblie, SVK - preteky s hromadným štartom
  • 3. miesto Svetový pohár Osrblie, SVK – stíhacie preteky
  • 3. miesto Svetový pohár Fort Kent, CAN - šprint na 10 km

• r. 2004 Ocenenie ministra školstva SR - Pamätný list sv. Gorazda,
  • r. 2010 Bronzové olympijské kruhy ,
  • r. 2010 Pamätná medaila ministra obrany 3. Stupňa,
  • r. 2011 Cena Prešovského samosprávneho ,

Zita Stone, PhD.

Absolventka FHV v študijnom odbore Anglický jazyk a literatúra / Nemecký jazyk a literatúra (1999-2004)

Profesionálne úspechy:

• MSc in Internatioanal Business Management (University of Kent in Canterbury, 2005/2006)
  • Mphil in Management Research  (University of Kent in Canterbury, 2006/2007)
  • PhD in Business Management (University of Kent in Canterbury, 2007/2011)

Posobenie:

• Assistant Lecturer at the University of Kent, UK (2008/2010)
  • Adjunct Professor at George Mason University, USA (2010/2011)
  • Lecturer in Strategy at the University of Kent, UK (2011 – present)

Kent Business School, University of Kent at Canterbury, United Kingdom

• Z.Stone@kent.ac.uk
  • KBS, University of Kent, Canterbury CT2 7PE, UK
  • LinkedIn: Zita Stone

Mgr. František Vaško

Absolvent Filologickej fakulty UMB študijného odboru Slovenský jazyk a literatúra, anglický jazyk a literatúra (2001 – 2006)

Profesionálne úspechy:

Preklady pre množstvo slovenských a zahraničných spoločností ako koncových zákazníkov.

Súčasné pôsobenie:

Projektový manažér v prekladateľskej agentúre Translata, spol. s r.o. / prekladateľ

• frantisek.vasko@gmail.com
  • Steinfeldsiedlung 69/9/4, Kittsee 2421, Rakúsko

Mgr. Helga Antalová, PhD.

Absolventka FHV v študijnom odbore Prekladateľstvo a tlmočníctvo, nemecký jazyk a literatúra (1999 – 2004)

Profesionálne úspechy:

• Katedra germanistiky, Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, pozícia: absolvent doktorandského štúdia v študijnom odbore 2.1.35. prekladateľstvo a tlmočníctvo

• Pedagogická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, pozícia: odborný asistent

Ocenenia:

Cena dekana Filologickej fakulty UMB v Banskej Bystrici, Najlepší lektor nemeckého jazyka na AV

Súčasné pôsobenie:

Vysokoškolský učiteľ vo funkcii odborného asistenta – Katedra germanistiky, Filozofická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Návrhy a pripomienky k tejto stránke prijíma: Ing. Dana Straková