Financie, bankovníctvo a investovanie
(denná, magisterské / inžinierske štúdium)
Profil absolventa
Cieľom študijného programu financie, bankovníctvo a investovanie je pripraviť fundovaných odborníkov, schopných predvídať vznik zložitých rozhodovacích situácií vo všetkých oblastiach financií analyzovať ich a riešiť. Študijný program druhého stupňa nadväzuje na vedomosti a schopnosti nadobudnuté v prvom stupni štúdia, prehlbuje ich a poskytuje priestor pre originálne rozvíjanie a využívanie myšlienok v oblasti financií.
Vedomosti: Absolvent preukazuje hlboké a prierezové vedomosti vo financiách, vie uplatniť svoje vedomosti, schopnosti a zručnosti pri riešení finančných problémov v rôznych podmienkach na národnej i nadnárodnej úrovni.
Absolvent získava teoretické aj praktické skúsenosti s využitím renomovaných informačných systémov. Absolvent je schopný identifikovať mechanizmy pre kontinuálny vlastný profesionálny vývoj a učenie sa. Nachádza a prezentuje vlastné riešenia problémov vznikajúcich pri uplatňovaní teoretických poznatkov a vedomostí. Aplikuje adekvátne metódy pri praktickom riešení odborných otázok v oblasti finančného riadenia, regulácie bánk, riadenia investičného procesu a jeho hodnotenia, finančného riadenia podnikov, verejných financií a verejnej voľby, medzinárodných financií a manažmentu finančných rizík.
Zručnosti: Absolvent študijného programu financie, bankovníctvo a investovanie dokáže riešiť problémy a koordinovať postupy v tímoch, samostatne a zodpovedne rozhodovať v meniacom sa prostredí.
Dokáže svoje vedomosti, závery a úvahy jednoznačne poskytnúť odbornej i laickej verejnosti, je schopný vzdelávať sa v rámci ďalšieho štúdia v odbore financie a príbuzných odboroch. Vedomosti, zručnosti a kompetencie absolventa budú determinované vnútorne špecifikovanými predmetmi širokospektrálne založeného študijného programu a budú rozvíjané prostredníctvom tréningových metód a prípadových štúdií. Absolvent študijného programu je schopný riešiť finančné, ekonomické a manažérske problémy v rôznych oblastiach financií doma i v zahraničí. Absolvent tvorivo aplikuje teoretické poznatky, rôzne metódy a nástroje finančného riadenia v praktických podnikových situáciách týkajúcich sa rozhodovania o zdrojoch kapitálu a jeho investovaní, riadenia finančných rizík, rozdeľovania finančných výsledkov, spájania podnikov a stanovenia hodnoty podniku, aplikuje a vykonáva primárny výskum založený na reálnych údajoch na posudzovanie konkrétnych problémov v domácich a medzinárodných financiách a kriticky posudzuje postupy analýzy v medzinárodných financiách. Absolvent je schopný kritického posúdenia súčasného stavu verejných financií a procesov rozhodovania v kontexte verejnej voľby. Absolvent je schopný posúdiť výkonnosť a konkurencieschopnosť konkrétnych komerčných bánk, resp. bankových skupín, aplikovať údaje z účtovných výkazov na vyhodnotenie výkonnosti a konkurenčnej schopnosti komerčnej banky.
Kompetencie: Absolvent je kompetentný riešiť teoretické aj praktické problémy a koordinovať postupy v tímoch, samostatne a zodpovedne rozhodovať v dynamickom prostredí, konať samostatne v profesionálnom živote, pracovať efektívne ako jedinec, ako člen skupiny odborného tímu alebo ako vedúci tímu.
Absolvent študijného programu sa uplatní v rôznych sektoroch a odvetviach národného hospodárstva na makro i mikroúrovni, predovšetkým vo finančných inštitúciách, ale aj v podnikoch a organizáciách súkromného i verejného sektora, v inštitúciách finančného trhu, v medzinárodných finančných inštitúciách a v orgánoch štátnej správy na všetkých úrovniach, v oblasti účtovníctva, správy daní a daňového poradenstva. Absolvent je pripravený vykonávať stredné a vrcholové riadiace funkcie vo finančne zameraných útvaroch podnikovej sféry a verejnej správy na národnej i medzinárodnej úrovni. Absolvent získava predpoklady pre ďalšiu vedeckú a pedagogickú prácu so zameraním na finančný manažment podnikov, verejné financie, fiškálnu a menovú analýzu a prognózu, finančné trhy, medzinárodné financie. Získané vedomosti a komunikačné schopnosti umožnia absolventovi pôsobiť aj v medzinárodných inštitúciách.
Študijný program financie, bankovníctvo a investovanie je vo svojom bakalárskom a nadväzujúcom inžinierskom stupni stabilným univerzitným programom, ktorý prispieva k naplneniu Dlhodobých zámerov UMB v Banskej Bystrici. Je univerzitným programom s uplatňovaním tradičných univerzitných princípov (universitas scientiarum, universitas universum, universitas scholarum at doctorum, universitas litterarum) a podporujúcim poslanie UMB v jej pôsobení v 21. storočí v snahe umožniť študentom nielen špecializáciu na oblasti ich profesionálneho záujmu, ale aj poskytnutie interdisciplinárnych poznatkov, ktoré prispievajú k formovaniu osobnosti absolventa univerzity, rešpektujúceho zásady akademickej etiky a demokratické spoločenské hodnoty. Vzdelávanie v programe financie, bankovníctvo a investovanie bude prepojené s dlhodobým zámerom a strategickým smerovaním UMB v rokoch 2021 - 2026 i celého vysokoškolského vzdelávania na Slovensku nielen cez konštrukciu a obsahové zameranie predmetov, ale aj aktivitami v oblasti vedy a výskumu a projektovou činnosťou. Jeho medzinárodné zameranie je založené na rozvoji medzinárodnej spolupráce s akademickými i neakademickými inštitúciami. Spolupráca pri tvorbe programu a jeho zabezpečení so zainteresovanými stranami v podmienkach Slovenska je bázou pre kvalitu implementácie univerzitných poznatkov v praxi na národnej, ale aj medzinárodnej úrovni.
Podmienky prijatia
Podmienky prijatia sú rovnaké pre všetky študijné programy druhého stupňa štúdia na fakulte.
Základnou podmienkou prijatia na inžinierske štúdium je absolvovanie minimálne prvého stupňa vysokoškolského štúdia.
Prihlášku na druhý stupeň štúdia si môže podať aj uchádzač, ktorý je v poslednom roku bakalárskeho štúdia a nemá zatiaľ ukončený prvý stupeň vysokoškolského vzdelania. Túto skutočnosť uchádzač uvedie v životopise aj v samotnej prihláške. Uchádzač, ktorý nepreukáže splnenie základných podmienok prijatia na štúdium v čase overovania splnenia podmienok na prijatie (v deň zasadnutia prijímacej komisie), môže byť na štúdium prijatý podmienečne s tým, že je povinný preukázať splnenie základných podmienok prijatia na štúdium najneskôr v deň zápisu na štúdium.
Ďalšou podmienkou (určenou fakultou) je úspešné vykonanie prijímacej skúšky.
Prijímacia skúška pozostáva z písomného testu z profilujúcich predmetov bakalárskeho štúdia v príslušnom študijnom programe na fakulte. Za test na prijímacej skúške môže uchádzač získať maximálne 100 bodov.
Bez vykonania prijímacej skúšky budú na štúdium prijatí uchádzači, ktorí absolvovali bakalárske štúdium a uchádzajú sa o druhý stupeň štúdia v rovnakom študijnom odbore, ktorý ukončili v bakalárskom stupni štúdia.
Ak sa uchádzač o štúdium inžinierskeho študijného programu uchádza o druhý stupeň štúdia v inom študijnom odbore, ako ukončil v bakalárskom stupni štúdia, o povinnosti vykonať prijímaciu skúšku, resp. o prijatí bez prijímacej skúšky rozhoduje dekan.
Uchádzači, ktorí vykonajú prijímaciu skúšku, budú na štúdium prijatí v poradí podľa celkového počtu bodov dosiahnutých v prijímacom konaní až do naplnenia plánovanej kapacity študijných programov.
Podmienky prijatia bez prijímacích pohovorov
Bez vykonania prijímacej skúšky budú na štúdium prijatí uchádzači, ktorí absolvovali bakalárske štúdium a uchádzajú sa o druhý stupeň štúdia v rovnakom študijnom odbore, ktorý ukončili v bakalárskom stupni štúdia.
Ak sa uchádzač o štúdium inžinierskeho študijného programu uchádza o druhý stupeň štúdia v inom študijnom odbore, ako ukončil v bakalárskom stupni štúdia, o povinnosti vykonať prijímaciu skúšku, resp. o prijatí bez prijímacej skúšky rozhoduje dekan.
Informácie pre zahraničného študenta
Uchádzači o inžinierske štúdium, ktorí absolvovali predchádzajúci stupeň vzdelania v zahraničí, sú povinní preukázať uznanie dokladu o vzdelaní získanom mimo územia Slovenskej republiky. Rozhodnutie o uznaní dokladov o vzdelaní je prijatý uchádzač o štúdium povinný predložiť najneskôr v deň zápisu na štúdium.
Zahraničný uchádzač (okrem uchádzača z Českej republiky), ktorý sa uchádza o štúdium v študijnom programe vyučovanom v slovenskom jazyku, je povinný preukázať znalosť slovenského jazyka na úrovni B1 podľa Spoločného európskeho referenčného rámca pre jazyky.
Overenú fotokópiu certifikátu o ovládaní slovenského jazyka vydaného jazykovými školami registrovanými MŠVVaŠ SR v Sieti škôl a školských zariadení Slovenskej republiky (registrované štátne jazykové školy a súkromné jazykové školy) je zahraničný uchádzač (okrem uchádzača z Českej republiky) povinný priložiť k prihláške na štúdium najneskôr do 30. 04. 2025. V prípade predloženia certifikátu vydaného inou inštitúciou (vysoká škola alebo jazyková škola na území Slovenskej republiky) o akceptovaní certifikátu rozhodne dekan.
Overená fotokópia certifikátu musí byť doručená na fakultu v papierovej verzii (nestačí elektronická verzia) najneskôr do 30. 04. 2025.
Ak uchádzač v stanovenom termíne overenú fotokópiu certifikátu nepredloží alebo certifikát predloží len v elektronickej verzii, jeho prihláška bude zrušená (elektronická verzia certifikátu nebude akceptovaná).
Od povinnosti predložiť certifikát znalosti slovenského jazyka na úrovni B1 je oslobodený uchádzač, ktorý absolvoval maturitnú skúšku zo slovenského jazyka alebo ukončil (alebo v danom akademickom roku ukončí) bakalárske štúdium alebo inžinierske/magisterské štúdium v slovenskom jazyku.
Prihláška a poplatky
Podanie prihlášky: 65,00 €
Podanie elektronickej prihlášky: 45,00 €
Všeobecné informácie k prijímacej skúške
Uchádzač o štúdium si môže v rámci jedného stupňa štúdia podať len jednu prihlášku a na nej uviesť len jeden študijný program.
Prihláška musí byť podaná na fakultu v určenom termíne ‒ lehota na podanie prihlášok na druhý stupeň štúdia je do 30. apríla 2025.
Uchádzači o inžinierske štúdium, ktorí absolvovali predchádzajúci stupeň vzdelania v zahraničí, sú povinní preukázať uznanie dokladu o vzdelaní získanom mimo územia Slovenskej republiky. Rozhodnutie o uznaní dokladov o vzdelaní je prijatý uchádzač o štúdium povinný predložiť najneskôr v deň zápisu na štúdium.
Zahraničný uchádzač (okrem uchádzača z Českej republiky), ktorý sa uchádza o štúdium v študijnom programe vyučovanom v slovenskom jazyku, je povinný preukázať znalosť slovenského jazyka na úrovni B1 podľa Spoločného európskeho referenčného rámca pre jazyky.
Overenú fotokópiu certifikátu o ovládaní slovenského jazyka vydaného jazykovými školami registrovanými MŠVVaŠ SR v Sieti škôl a školských zariadení Slovenskej republiky (registrované štátne jazykové školy a súkromné jazykové školy) je zahraničný uchádzač (okrem uchádzača z Českej republiky) povinný priložiť k prihláške na štúdium najneskôr do 30. 04. 2025. V prípade predloženia certifikátu vydaného inou inštitúciou (vysoká škola alebo jazyková škola na území Slovenskej republiky) o akceptovaní certifikátu rozhodne dekan.
Overená fotokópia certifikátu musí byť doručená na fakultu v papierovej verzii (nestačí elektronická verzia) najneskôr do 30. 04. 2025.
Ak uchádzač v stanovenom termíne overenú fotokópiu certifikátu nepredloží alebo certifikát predloží len v elektronickej verzii, jeho prihláška bude zrušená (elektronická verzia certifikátu nebude akceptovaná).
Od povinnosti predložiť certifikát znalosti slovenského jazyka na úrovni B1 je oslobodený uchádzač, ktorý absolvoval maturitnú skúšku zo slovenského jazyka alebo ukončil (alebo v danom akademickom roku ukončí) bakalárske štúdium alebo inžinierske/magisterské štúdium v slovenskom jazyku.
Menu
- Akademický rok: 2025/2026
- Predpokladaný počet prijatých: 50
- Počet podaných: 0
- Počet uchádzačov minulý rok: 34
- Počet prijatých minulý rok: 34
- Dĺžka štúdia: 2
- Jazyk výučby: anglický, francúzsky, slovenský
- Termín prijímacieho konania: 09.06.2025 - 20.06.2025
- Dátum podávania E-prihlášky: 01.11.2024 - 30.04.2025
- Koordinátor pre špecifické potreby: doc. Ing. Radoslav Kožiak, PhD.
tel.: +421 48 446 2014,
e-mail:[email protected]
Ekonomická fakulta
Tajovského 10
974 01 Banská Bystrica
tel: +421-48-446 21 11
fax: +421-48-415 27 93
http://www.ef.umb.sk/
GPS: 48.738708,19.137851