Cestovný ruch
(denná, doktorandské štúdium)
Profil absolventa
Absolvent ovláda primerané vedecké metódy základného a aplikovaného výskumu cestovného ruchu. Má prierezové vedomosti z cestovného ruchu interdisciplinárneho charakteru, ktoré mu umožňujú analyzovať sektor cestovného ruchu, realizovať výskum, formulovať riešenie ekonomických a manažérskych problémov s dôrazom na udržateľný, zodpovedný a inteligentný rozvoj cestovného ruchu, uplatňovať inovatívne nástroje a podnikateľské modely v cestovnom ruchu v prostredí medzinárodného manažmentu cestovného ruchu a vytvárať nové vedecké poznatky.
Absolvent študijného programu cestovný ruch je samostatným zodpovedným jednotlivcom schopným nachádzať riešenia inovatívnym a udržateľným spôsobom, a tým prispievať k riešeniu spoločenských výziev v 21. storočí. Jeho profil tak korešponduje s dlhodobým zámerom rozvoja Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Na základe cielenej rešerše domácej a zahraničnej vedeckej literatúry a jej kritického hodnotenia dokáže identifikovať vedecké problémy cestovného ruchu, formulovať výskumné otázky a zostaviť výskumný dizajn. Ovláda postupy vedeckej práce, dokáže identifikovať výskumnú medzeru a primerane aplikovať inovatívne postupy. Dokáže formulovať a verifikovať výskumné hypotézy a aplikovať primerané kvalitatívne a kvantitatívne metódy výskumu pri riešení vedeckých problémov cestovného ruchu. Na základe svojich zistení dokáže navrhovať, verifikovať a implementovať primerané výskumné postupy v medzinárodnom prostredí.
Vyznačuje sa nezávislým, kritickým, analytickým a koncepčným myslením, ktoré dokáže aplikovať na predmete skúmania cestovného ruchu v závislosti od meniacich sa podmienok. Výsledky svojho skúmania dokáže prezentovať pred odbornou komunitou doma a v zahraničí. Vďaka jazykovej kompetencii publikuje v rešpektovaných časopisoch a zborníkoch evidovaných v medzinárodných databázach CCC, WOS, Scopus a ďalších. Vo svojej vedeckej práci rešpektuje spoločenské, vedecké a etické súvislosti. Dokáže zaujať svoj postoj k aktuálnym problémom rozvoja cestovného ruchu, určiť zameranie výskumu, koordinovať výskumný tím. Získané poznatky dokáže uplatniť v edukačnom procese a v praxi, a tak prispieť k rozvoju cestovného ruchu v národnom i medzinárodnom kontexte.
Podmienky prijatia
Podmienky prijatia sú rovnaké pre všetky študijné programy tretieho stupňa štúdia na Ekonomickej fakulte UMB v Banskej Bystrici.
Základnou podmienkou prijatia na doktorandské štúdium je absolvovanie druhého stupňa vysokoškolského štúdia. Ďalšou podmienkou určenou fakultou je úspešné vykonanie prijímacej skúšky.
Prihlášku na tretí stupeň štúdia si môže podať aj uchádzač, ktorý je v poslednom roku inžinierskeho/magisterského štúdia. Doklad o ukončení druhého stupňa vysokoškolského štúdia (resp. potvrdenie o vykonaní štátnej skúšky) predloží najneskôr v deň konania prijímacej skúšky.
Pred začatím prijímacieho konania na doktorandské štúdium vypisuje fakulta témy dizertačných prác, ktoré sú zverejnené na www stránke fakulty minimálne štyri mesiace pred posledným dňom určeným na podanie prihlášok. Každá z vypísaných tém má určeného školiteľa. Uchádzač o doktorandské štúdium sa musí prihlásiť na jednu z vypísaných tém. Po výbere témy osloví školiteľa a v spolupráci s ním pripraví písomný projekt dizertačnej práce. Na jednu tému dizertačnej práce môže byť prijatý len jeden uchádzač.
Informácie pre zahraničného študenta
Uchádzači o doktorandské štúdium, ktorí absolvovali predchádzajúci stupeň vzdelania v zahraničí, sú povinní preukázať uznanie dokladu o vzdelaní získanom mimo územia Slovenskej republiky. Rozhodnutie o uznaní dokladov o vzdelaní je prijatý uchádzač o štúdium povinný predložiť najneskôr v deň zápisu na štúdium.
Uchádzač o štúdium študijného programu vyučovanom v anglickom jazyku, ktorý absolvoval predchádzajúci stupeň vzdelania v štáte mimo Európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania, je povinný priložiť k prihláške na štúdium overenú fotokópiu medzinárodne akceptovaného certifikátu znalosti anglického jazyka IELTS International English Language Testing System s dosiahnutou úrovňou minimálne 6,0 zo všetkých súčastí najneskôr do 30. 05. 2025. Overená fotokópia certifikátu musí byť doručená na fakultu v papierovej verzii (nestačí elektronická verzia) najneskôr do 30. 05. 2025. Ak uchádzač v stanovenom termíne overenú fotokópiu certifikátu nepredloží alebo certifikát predloží len v elektronickej verzii, jeho prihláška bude zrušená (elektronická verzia certifikátu nebude akceptovaná).
Zahraničný uchádzač (okrem uchádzača z Českej republiky), ktorý sa uchádza o štúdium v študijnom programe vyučovanom v slovenskom jazyku, je povinný preukázať znalosť slovenského jazyka na úrovni B1 podľa Spoločného európskeho referenčného rámca pre jazyky.
Overenú fotokópiu certifikátu o ovládaní slovenského jazyka vydaného jazykovými školami registrovanými MŠVVaŠ SR v Sieti škôl a školských zariadení Slovenskej republiky (registrované štátne jazykové školy a súkromné jazykové školy) je zahraničný uchádzač (okrem uchádzača z Českej republiky) povinný priložiť k prihláške na štúdium najneskôr do 30. 05. 2025. V prípade predloženia certifikátu vydaného inou inštitúciou (vysoká škola alebo jazyková škola na území Slovenskej republiky) o akceptovaní certifikátu rozhodne dekan.
Overená fotokópia certifikátu musí byť doručená na fakultu v papierovej verzii (nestačí elektronická verzia) najneskôr do 30. 05. 2025.
Ak uchádzač v stanovenom termíne overenú fotokópiu certifikátu nepredloží alebo certifikát predloží len v elektronickej verzii, jeho prihláška bude zrušená (elektronická verzia certifikátu nebude akceptovaná).
Od povinnosti predložiť certifikát znalosti slovenského jazyka na úrovni B1 je oslobodený uchádzač, ktorý absolvoval maturitnú skúšku zo slovenského jazyka alebo ukončil (alebo v danom akademickom roku ukončí) bakalárske štúdium alebo inžinierske/magisterské štúdium v slovenskom jazyku.
Prihláška a poplatky
Podanie prihlášky: 70,00 €
Podanie elektronickej prihlášky: 50,00 €
Všeobecné informácie k prijímacej skúške
Prijímacie konanie je proces umožňujúci uchádzačovi, ktorý preukáže splnenie určených podmienok prijatia na štúdium, stať sa študentom zvoleného študijného programu na fakulte. Prijímacie konanie sa pre uchádzača o štúdium začína podaním jeho prihlášky na štúdium na fakulte.
Uchádzači o štúdium si podávajú prihlášku:
- elektronickou formou (informácie o elektronickej prihláške a požadovaných prílohách budú zverejnené na internetovej stránke fakulty);
- alebo formou papierovej prihlášky (na aktuálnych tlačivách prihlášok na VŠ zverejnených na stránkach MŠVVaŠ SR).
EF UMB preferuje prihlasovanie uchádzačov formou elektronickej prihlášky.
Uchádzač o štúdium si môže v rámci jedného stupňa štúdia podať len jednu prihlášku a na nej uviesť len jeden študijný program.
Prihláška musí byť podaná na fakultu v určenom termíne ‒ lehota na podanie prihlášok na tretí stupeň do 30. mája 2025. Elektronická prihláška na tretí stupeň štúdia musí byť potvrdená aj dokumentáciou v papierovej forme.
Adresa na doručenie: Ekonomická fakulta UMB, referát VVČ a DrŠ, Tajovského 10, 974 90 Banská Bystrica, Slovenská republika
Menu
- Akademický rok: 2025/2026
- Predpokladaný počet prijatých: 1
- Počet podaných: 0
- Počet uchádzačov minulý rok: 2
- Počet prijatých minulý rok: 1
- Dĺžka štúdia: 3
- Jazyk výučby: slovenský
- Termín prijímacieho konania: 23.06.2025 - 27.06.2025
- Dátum podávania E-prihlášky: 03.03.2025 - 30.05.2025
- Koordinátor pre špecifické potreby: doc. Ing. Radoslav Kožiak, PhD.
tel: 048/446 2014
e-mail: [email protected]
Ekonomická fakulta
Tajovského 10
974 01 Banská Bystrica
tel: +421-48-446 21 11
fax: +421-48-415 27 93
http://www.ef.umb.sk/
GPS: 48.738708,19.137851