Vzdelávací program jazyková a odborná príprava na vysokoškolské štúdium v slovenskom jazyku
Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici realizuje 10-mesačný Vzdelávací program jazyková a odborná príprava na vysokoškolské štúdium v slovenskom jazyku prezenčnou formou s týždennou hodinovou dotáciou minimálne 30 akademických hodín, určený pre zahraničných uchádzačov o štúdium v nasledovnom rozsahu:
- Zimný semester - jazyková príprava;
- Letný semester - jazyková a odborná príprava v požadovaných odboroch (medicínsko-biologické odbory, technické odbory, prírodovedné odbory, ekonomické odbory, humanitné odbory, právo).
- Časový harmonogram na akademický rok 2024/2025:
Registrácia na štúdium: koniec augusta 2024
Začiatok akademického roka: 2. september 2024
Začiatok výučby: 2. september 2024
Maximálne možný príchod na vzdelávací program: 30. september 2024
Ubytovanie k dispozícií od: 2. september 2024
- MIESTO KONANIA:
Vzdelávací program prebieha na Pedagogickej fakulte Univerzity Mateja Bela, Ružová 13, 974 11 Banská Bystrica. Ubytovanie je rovnako zabezpečené v tomto areáli v Študentskom domove 5.
- PONUKA:
Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici okrem zabezpečenia celého procesu vyučovania slovenčiny (aj s odbornou prípravou), poskytne účastníkom komplexnú pomoc pri podávaní žiadosti na VŠ vrátane zabezpečenia vzdelávacích materiálov. Po riadnom ukončení vzdelávacieho programu vydá absolventovi potvrdenie o absolvovaní, pričom takýmto dokladom bude certifikát o absolvovaní kurzu podľa CEFR.
- PROFIL ABSOLVENTA (čo po absolvovaní budete vedieť):
Absolvent 10-mesačného kurzu v IJOP dosiahne úroveň jazykovej komunikačnej kompetencie v slovenskom jazyku ako cudzom jazyku, ktorá je klasifikovaná v rámci škály úrovne B2 podľa SERR (Spoločný európsky referenčný rámec).
Ako aktívny používateľ jazyka si absolvent dokáže poradiť s väčšinou situácií, ktoré môžu nastať pri cestovaní, zapojiť sa do rozhovoru o témach, ktoré pozná, o ktoré sa zaujíma alebo ktoré sa týkajú každodenného života (napr. rodiny, záľub, práce, cestovania a aktuálnych udalostí). Dokáže sa zúčastniť na rozhovore plynulo a spontánne, so zrozumiteľnou výslovnosťou. Dokáže sa aktívne zapojiť do diskusie o známych - aj odborných témach, vysvetľovať a obhajovať svoje názory. Vie vysvetliť svoje stanovisko k aktuálnym otázkam a uviesť výhody a nevýhody rôznych riešení.
V študijnom odbore, ktorý si zvolil, rozumie testovým zadaniam, výberu kľúčových odborných termínov, odborným textom a jednoduchému výkladu, ktoré neprekračujú rozsah stredoškolského učiva (resp. požiadaviek na maturitnú skúšku v danom predmete). Vie stručne a jednoducho odpovedať na otázky, vysvetliť pojmy, postupy, procesy. Študent si osvojí základné zručnosti jednoduchej prezentácie v slovenčine.
Absolvent kurzu sa orientuje vo vysokoškolskom systéme Slovenskej republiky, pozná pravidlá a podmienky štúdia. Má základné informácie o kultúre a pravidlách sociálnej interakcie v spoločnosti, pozná slovenské tradície, sviatky a zvyky. Svojou participáciou na mimovyučovacích inkluzívnych aktivitách sa začleňuje do spoločnosti a do univerzitného života.
- KONTAKTY:
Ubytovanie a stravovanie: Mgr. Ján Gréner
Pobytovo-právne zabezpečenie: Mgr. Maryna Saltan
Vzdelávanie a kultúrne začlenenie: Mgr. Martina Šafránová
Komunikácia vo veci prijatia: Ing. Alexandra Pančíková, PhD.