Literárna veda

Jazyk výučby: slovenský

Fakulta: Filozofická fakulta

Profil absolventa

Absolvent ŠP ovláda vedecké metódy v oblastiach metodológie literárnej vedy, teórie a dejín literatúry a je schopný prezentovať nadobudnutú odbornú kompetenciu vo vlastnej vedeckej práci. Je pripravený pôsobiť vo vedeckom aj pedagogickom prostredí, dokáže plánovať a iniciovať riešenie komplexných problémov/projektov, vrátane formulovania cieľov, prostriedkov a metód v oblasti vývoja v odbore. Vie sa zapojiť do tímovej vedeckej práce a vstupovať do domácich i zahraničných grantových projektov; orientuje sa v metodológii literárnej vedy, v teórii literárnovednej komparatistiky, v rozvojových tendenciách dejín literatúry, v teórii literárnych druhov a žánrov, v teórii literárnej komunikácie, v poetike, verzológii, v problematike interpretácie a analýzy literárneho textu. Je pripravený na prácu vysokoškolského učiteľa, na literárnovedne zameraný výskum akademického charakteru, na pôsobenie v iných edukačných inštitúciách a na rozličných pozíciách vo vedeckých a kultúrnych inštitúciách v rámci redaktorskej, editorskej či recenznej činnosti, ako aj v rámci umeleckého prekladu, literárnej kritiky a mediálnej praxe.

Podmienky prijatia

Absolvovanie študijného programu 2. stupňa vysokoškolského vzdelávania v príslušnom alebo príbuznom študijnom odbore na Slovensku alebo v zahraničí. Znalosť cudzieho jazyka: vyžaduje sa znalosť jedného cudzieho (svetového) jazyka.

Termín prijímacieho konania:07.06.2021 - 11.06.2021
Dátum podávania E-prihlášky: