Bezpečnostné štúdiá

(externá, magisterské / inžinierske štúdium)

Odbor: Medzinárodné vzťahy, Medzinárodné vzťahy

Forma: externá

Stupeň štúdia: magisterské / inžinierske štúdium

Jazyk výučby: anglický, slovenský

Fakulta: Fakulta politických vied a medzinárodných vzťahov

Profil absolventa

Absolventi druhého stupňa vysokoškolského štúdia v študijnom programe Bezpečnostné štúdiá disponujú uceleným systémov teoretických i praktických vedomostí, tvoriacich nosný základ vedomostnej bázy ich profesijnej profilácie. Absolventi študijného programu Bezpečnostné štúdiá disponujú vysokou mierou rozvoja kompetencií a zručností, ktoré im umožňujú samostatne, tvorivo a ucelene aplikovať nadobudnuté teoretické vedomosti v procese priameho výkonu rôznych typov povolaní, a to predovšetkým v rámci tých typov povolaní a pracovných zaradení, ktoré sa viažu na ich odbornú profiláciu. Vyššie nadobudnuté kompetencie a zručnosti sú však využiteľné aj v oblasti výkonu iných typov povolaní a pracovných zaradení, ktoré priamo nekorešpondujú s profesijnou profiláciou absolventov. Miera využiteľnosti a uplatniteľnosti jednotlivých kompetencií a zručností však v tomto prípade závisí od typu povolania a príslušného pracovného zaradenia. V rámci zabezpečenia uceleného súboru vedomostí, kompetencií a zručností, tvoriacich nosnú časť odbornej profilácie absolventa študijného programu Bezpečnostné štúdiá je dôraz položený najmä na hlboké a ucelené vedomosti z oblasti bezpečnostných štúdií – teórie konfliktov, teórie bezpečnosti, sektorovej bezpečnosti, regionálnej bezpečnosti vo vybraných svetových regiónoch, bezpečnostnej politiky Slovenskej republiky, Európskej únie a Severoatlantickej aliancie. Súčasťou programu sú i poznatky z medzinárodných vzťahov – politických, medzinárodných a ekonomických vzťahov, medzinárodného práva, medzinárodných organizácii, zahraničnej politiky, zahraničných vzťahov Európskej únie, formovania vojenskej diplomacie, z oblasti zahraničnopolitického i vnútropolitického vývoja mocností a pod., ako aj na rozvoj komunikačných schopností a kompetencií v rámci odbornej komunikácie minimálne v dvoch cudzích jazykoch.

Podmienky prijatia

Uchádzač o denné a externé magisterské štúdium na FPVaMV v akreditovanom študijnom programe musí mať ukončené bakalárske štúdium. V prípade, ak uchádzač predloží výpis absolvovaných skúšok za bakalárske štúdium potvrdený príslušným študijným oddelením a jeho vážený študijný priemer za všetky roky bakalárskeho stupňa štúdia je nižší ako 1,50 (vrátane), bude pre študijné programy medzinárodné vzťahy, bezpečnostné štúdiá, európske štúdiá a politológia podmienečne prijatý bez prijímacích skúšok administratívnym spôsobom na základe predložených dokumentov. Všetci ostatní uchádzači sa podrobia písomnej prijímacej skúške. Potvrdenie o ukončení štúdia alebo overenú kópiu bakalárskeho diplomu (spolu s dodatkom k diplomu) je možné priniesť priamo na prijímacie skúšky, prípadne ho doručiť na študijné oddelenie do dňa zápisu na štúdium. Písomná prijímacia skúška v 2. stupni štúdia V študijných programoch medzinárodné vzťahy, bezpečnostné štúdiá a európske štúdiá v odbore medzinárodné vzťahy (v dennej a externej forme štúdia) písomná prijímacia skúška pozostáva z jedného kombinovaného testu v nasledovnej obsahovej štruktúre: a) 60 otázok z odboru medzinárodné vzťahy v slovenskom jazyku obsahovo zamerané na povinné predmety, ktoré sú súčasťou obsahu bakalárskeho štúdia; b) ďalšou súčasťou tohto testu je 20 otázok z anglického, 20 z nemeckého, 20 z francúzskeho, 20 zo španielskeho jazyka a 20 z ruského jazyka. Uchádzač v prihláške volí dva cudzie jazyky. V prijímacom teste vyplní len po 20 otázok z dvoch cudzích jazykov, ktoré si zvolil. Výber a poradie cudzích jazykov uchádzač uvedie na titulnej strane tlačiva „Prihláška na VŠ štúdium – magisterské štúdium“.

Prijímacia skúška

test BŠ E2

Termín prijímacieho konania:10.06.2019 - 12.06.2019
Dátum podávania E-prihlášky:
Od: 01.10.2018
Do: 30.03.2019

Prihláška a poplatky

Podanie prihlášky: 60,00 €

Podanie elektornickej prihlášky: 57,00 €

• Akademický rok: 2019/2020
  • Predpokladaný počet prijatých: 10
  • Počet podaných: 2