Uznávanie dokladov o vzdelaní
V súlade s § 33 zákona č. 422/2015 Z. z. o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len zákon) o uznaní dokladu o vzdelaní v príslušnom študijnom odbore, ktorým je vysokoškolský diplom, vysvedčenie o štátnych skúškach a doklad o udelených akademických tituloch, vedecko-pedagogických tituloch a umelecko-pedagogických tituloch, vydaný uznanou vysokou školou v inom členskom štáte alebo v treťom štáte, na účely pokračovania v štúdiu rozhoduje uznaná vysoká škola v Slovenskej republike, ktorá uskutočňuje študijné programy v rovnakých alebo príbuzných študijných odboroch, ako sú uvedené na doklade o vzdelaní.
Pokiaľ má žiadateľ záujem o uznanie dokladu o vzdelaní v konkrétnom študijnom odbore alebo má doklad o vzdelaní z iného štátu (ktorý nie je členom Európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania a Slovenská republika s ním nemá podpísanú bilaterálnu zmluvu), o uznaní dokladu o vysokoškolskom vzdelaní, vydaný uznanou vysokou školou v inom členskom štáte alebo v treťom štáte, na účely pokračovania v štúdiu, požiada o uznanie svojich dokladov príslušnú uznanú vysokú školu, ktorá uskutočňuje študijné programy v rovnakých študijných odboroch.
Žiadosť o uznanie dokladov o vzdelaní
K žiadosti o uznanie dokladov o vzdelaní je v súlade s § 33 ods. 3 zákona potrebné priložiť:
- kópiu dokladu totožnosti,
- osvedčené kópie dokladov o vzdelaní a ich úradný preklad do slovenského jazyka,
- výpis o absolvovaných predmetoch a vykonaných skúškach (overená kópia) a jeho úradný preklad do slovenského jazyka,
- osvedčená kópia dodatku k vysokoškolskému diplomu, ak ho uznaná vysoká škola vydáva, a jeho úradný preklad do slovenského jazyka
- informácia o predchádzajúcom vzdelaní dosiahnutom pred vzdelaním, ktoré je predmetom žiadosti a jej úradný preklad do slovenského jazyka,
- doklad o zaplatení správneho poplatku v súlade so sadzobníkom správnych poplatkov:
1) správny poplatok v hodnote 7 € za uznanie dokladu o vzdelaní na iné účely ako na účel výkonu regulovaného povolania, ak Slovenská republika má uzavretú medzinárodnú zmluvu o vzájomnom uznávaní rovnocennosti dokladov o vzdelaní so štátom, v ktorom bol doklad nadobudnutý;
2) správny poplatok v hodnote 40 € za uznanie dokladu o vzdelaní na iné účely ako na účel výkonu regulovaného povolania, ak Slovenská republika nemá uzavretú medzinárodnú zmluvu o vzájomnom uznávaní rovnocennosti dokladov o vzdelaní so štátom, v ktorom bol doklad nadobudnutý.
Vysoká škola má právo požadovať okrem uvedených príloh na posúdenie rovnocennosti dokladu o vzdelaní požadovať od žiadateľa predloženie aj iných dokladov a informácií, ako napríklad overenie pravosti podpisov a odtlačku pečiatky školy na doklade o vzdelaní orgánom členského štátu alebo tretieho štátu príslušným na jeho overenie (apostille alebo superlegalizácia).
Žiadateľ je povinný predložiť osvedčený preklad dokladov do štátneho jazyka.
Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici posúdi žiadosť do 30 dní od doručenia žiadosti. Ak žiadosť nemá predpísané náležitosti, konanie preruší a vyzve žiadateľa na doplnenie chýbajúcich dokladov alebo odstránenie nedostatkov žiadosti v lehote do 30 dní od doručenia výzvy.
Univerzita rozhodne o uznaní dokladu o vzdelaní do dvoch mesiacov od doručenia úplnej žiadosti a rektor vydá rozhodnutie o:
- uznaní dokladu o vzdelaní,
- zamietnutí žiadosti o uznanie dokladu o vzdelaní alebo
- uložení rozdielovej skúšky.
Uznávanie dokladov na základe medzinárodných zmlúv
O uznaní druhu dokladu o vzdelaní vydanom uznanou vzdelávacou inštitúciou členského štátu alebo tretieho štátu, s ktorým bola uzavretá medzinárodná zmluva o vzájomnom uznávaní rovnocennosti dokladov o vzdelaní, ktorou je Slovenská republika viazaná, na účely pokračovania v štúdiu rozhoduje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.
Žiadosť o uznanie stupňa vysokoškolského vzdelania pre štáty s bilaterálnou dohodou a štáty Európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania
Zoznam štátov, s ktorými bola uzavretá medzinárodná zmluva o vzájomnom uznávaní rovnocennosti dokladov o vzdelaní
- Česká republika
- Maďarsko
- Nemecká spolková republika
- Chorvátsko
- Poľská republika
- Rumunsko
- Ukrajina
- Ruská federácia
- Čínska ľudová republika
Medzi Slovenskou republikou a Rakúskou republikou je podpísané Memorandum porozumenia o odporúčaní k vzájomnému uznávaniu kvalifikácií v oblasti vysokého školstva, ktoré ale nemá štatút medzinárodnej dohody.
O uznaní stupňa vzdelania na základe vysokoškolského diplomu, vysvedčenia o štátnych skúškach a dokladu o udelených akademických tituloch vydanom uznanou vzdelávacou inštitúciou štátu Európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania na účely pokračovania v štúdiu rozhoduje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.
Zoznam štátov Európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania:
Albánsko, Andorra, Arménsko, Rakúsko, Azerbajdžan, Belgické kráľovstvo, Bosna and Herzegovina, Bulharsko, Chorvátsko*, Cyprus, Česká republika*, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Gruzínsko, Nemecko*, Grécko, Svätá stolica, Maďarsko*, Island, Írsko, Taliansko, Kazachstan, Lotyšsko, Lichtenštajnsko, Litva, Luxembursko, Malta, Moldavsko, Čierna Hora, Holandsko, Nórsko, Poľsko*, Portugalsko, Rumunsko*, Ruská federácia, Srbsko, Slovenská republika, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko, Macedónsko, Turecko, Ukrajina*, Spojené kráľovstvo a Bielorusko.
* so štátom je podpísaná bilaterálna zmluva, postupuje sa v jej zmysle (správny poplatok je 5 eur). Doklady z uznaných českých škôl vydané na území Českej republiky sú na účely akademického uznávania rovnocenné v Slovenskej republike bez uznania.
Uznávanie úplného stredného a úplného stredného odborného vzdelania na účely pokračovania v štúdiu (v prvom stupni štúdia, prihlásenie sa na bakalárske študijné programy) je v kompetencii miestneho príslušného Regionálneho úradu školskej správy.
https://www.minedu.sk/regionalne-urady-skolskej-spravy/