Doktorandská škola UMB
V súlade s Dlhodobým zámerom vo vzdelávacej, výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti pre oblasť vysokých škôl na roky 2023 - 2028, Dlhodobým zámerom Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici na roky 2021 - 2026, záväzkami HRS4R, ako aj cieľmi Európskej univerzitnej aliancie EMERGE na vytvorenie spoločnej doktorandskej školy bola v októbri 2024 založená Doktorandská škola Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici ako súčasť snahy vedenia univerzity o systematické zvyšovanie kvality doktorandského štúdia ponukou aktivít interdisciplinárneho charakteru prekračujúcich ponuku jednotlivých fakúlt, a zároveň, prepájaním aktivít na jednotlivých fakultách.
Doktorandské školy majú v Európe, ako aj v USA a Austrálii, dlhú tradíciu. Ich prudký nárast možno pozorovať od roku 2003, keď bolo doktorandské štúdium definované ako tretí stupeň vysokoškolského štúdia v rámci Bolonského procesu. Podľa prieskumov EUA - Council for Doctoral Education má istú formu doktorandskej školy okolo 70% európskych univerzít (celouniverzitné, fakultné alebo tematické doktorandské školy). Hlavným cieľom je zvýšenie kvality doktorandského štúdia a poskytnutie čo najširšej podpory doktorandom a doktorandkám ponukou rôznych spoločných kurzov prenositeľných zručností, organizáciou doktorandských konferencií a workshopov, ale aj ponukou ďalšieho vzdelávania pre školiteľov.
Ambíciou Doktorandskej školy UMB je postupne ponúknuť paletu aktivít, ktoré pokryjú čo najširšie spektrum zručností definovaných v Európskom kompetenčnom rámci pre výskumníkov (ResearchComp).
Ciele Doktorandskej školy UMB sa zameriavajú na organizačné zabezpečenie ponuky aktivít a ich koordináciu (napr. semináre, workshopy, kurzy, mentoring a iné) v záujme rozvoja doktorandského štúdia na UMB. Kurzy a aktivity zastrešované doktorandskou školou budú prepájať existujúce aktivity v rámci doktorandských študijných programov a dopĺňať vzdelávanie v rámci akreditovaných doktorandských programoch tak, aby podporili rozvoj zručností potrebných pre uplatnenie absolventov a absolventiek doktorandského štúdia v akademickom prostredí alebo aj mimo neho.
Cieľom je rozvíjať spektrum zručností v troch oblastiach:
- Zručnosti pre akademickú kariéru - ako napr. výskumný dizajn, akademické písanie, publikovanie, AI, práca v režime otvorenej vedy, zodpovedná veda, príprava výskumných grantov, rozvoj pedagogických zručností, rozvíjanie integrácie pri práci v zmiešaných skupinách slovenských a zahraničných študentov, ale napr. efektívne a účinné vedenie záverečných prác atď.;
- Prenosné a mäkké zručnosti - potrebné pre uplatnenie naprieč sektormi ako napr. projektový manažment, prezentačné zručnosti a komunikácia, prenos poznatkov, kreativita, manažment kariéry atď.;
- Zručnosti pre interdisciplinárny a aplikovaný výskum - v témach a oblastiach zameraných na výzvy spoločenskej a hospodárskej praxe, reflexia potrieb zamestnávateľov mimo akademického prostredia.
Pilotné aktivity pre doktorandov UMB sa postupne pripravujú a začnú realizovať v akademickom roku 2024/2025.
Koordinátor Doktorandskej školy UMB:
Mgr. Tomáš Beňuška, PhD.odborný asistent, PhD.
- Kontaktné pracovisko:
Rektorát UMB / úsek prorektora pre vedu a výskum UMB, referát vedy a výskumu – tel.: 048 446 11 20