Univerzita mestu – mesto univerzite

Zámerom univerzitného projektu Univerzita mestu – mesto univerzite je prezentovať banskobystrickú univerzitu ako mestotvorný činiteľ, ako akademickú inštitúciu, ktorá sa neuzatvára do svojho vnútra, ale je organickou súčasťou mesta, podieľa sa na jeho rozvíjaní, duchovnom povznesení a šírení jeho dobrého mena v slovenskom i zahraničnom priestore.

Ambíciou projektu je prezentovať výnimočné výsledky UMB vo vedeckovýskumnej, umeleckej, kultúrnej a športovej oblasti obyvateľom Banskej Bystrice; poukázať na bohatosť intelektuálneho, kultúrneho a duchovného potenciálu zamestnancov a študentov UMB; venovať pozornosť aj absolventom hrdým na svoju alma mater a mesto, v ktorom študovali; ako aj aktívnym dôchodcom – bývalým zamestnancom UMB – žijúcim v našom meste, ktorí môžu ešte odovzdávať myšlienkové bohatstvo a podeliť sa so svojím skúsenostným obzorom; rozvíjať u zamestnancov a študentov UMB vedomie náležitosti k mestu ako svojmu bydlisku, domovu, mestu práce; podporovať u spoluobčanov hrdosť a spolupatričnosť k najpočetnejšej (z hľadiska zamestnanosti) inštitúcii na pôde mesta.

Projekt sa realizuje pod záštitou rektora UMB doc. Ing. Vladimíra Hiadlovského, PhD., a primátora mesta Banskej Bystrice MUDr. Jána Noska.

V zimnom semestri 2015 sa uskutočnila výstava absolventských prác študentov Katedry výtvarnej kultúry PdF, výstava doktoranda Ondreja Peťkovského a výstava víťazných prác súťaže EF Foto z prázdnin. Mimoriadnu odozvu zaznamenal v naplnenej Cikkerovej sále historickej radnice aj Hudobno-inšpiratívny podvečer s prienikmi umeleckej tvorby a pedagogických aktivít. Tento program, ako aj program Belo Felix a jeho muzikantské deti zaštítili poslucháči a doktorandi Katedry hudobnej kultúry PdF so svojimi pedagógmi. Podujatie Slovom slovo prezentovalo básnickú tvorbu Bronislavy Kasáčovej, Júliusa Lomenčíka, Petra Papša a Jozefa Tatára.

Podujatia predchnuté virtuozitou a úprimnou ľudskosťou priniesli prítomným pôsobivé umelecké zážitky. A – posolstvá. Vyberáme jedno z nich, ktorým sme na decembrovom podujatí pripomenuli Majstra Milana Rúfusa, Dr. h. c. našej univerzity.

„O Milanovi Rúfusovi, tomto geniálnom poetovi slova, sa už veľa povedalo a napísalo a určite sa ešte veľa povie a veľa napíše. Oslovuje súčasníka a osloví aj duše ďalších generácií na tomto kúsku svetového priestoru. Oslovuje a osloví aj preto, lebo prináša trochu iné slovo než slovo, v ktorom každý deň plávame... A práve v tom mori prázdnych mediálnych slov je slovo Milana Rúfusa tým ostrovčekom, kde môže každý na chvíľu pobudnúť v jeho poézii. Jeho poézia prináša iné slovo preto, lebo je to slovo – povedané plintovičovsky – človečenské. V jeho poézii, v jeho veršoch ešte aj to mlčanie sa stáva silným veľavravným viacvýznamovým slovom, pretože je naplnené posolstvom. Posolstvom, ktoré z človeka ako prírodnej a sociálnej bytosti robí aj bytosť duchovnú. Dopĺňa ten tretí rozmer osobnosti. Slovo Milana Rúfusa je naplnené silnou energiou duchovna, ktorá sa rozlieva v duši každého čitateľa a prináša mier, pokoj, harmóniu a lásku. A to všetko je ešte prekrásne kontúrované hodnotami toho večného trojuholníka dobra, pravdy a krásy.“

Július Lomenčík

Dramaturgicky, scenáristicky a režisérsky spolupracovali na projekte Slavomíra Očenášová-Štrbová a Martin Urban.

Univerzita mestu – mesto univerziteUniverzita mestu – mesto univerziteUniverzita mestu – mesto univerziteUniverzita mestu – mesto univerzite