Rozhovor s účastníčkou individuálneho kariérového poradenstva a absolventkou UMB

„Vedela som, aký som typ a kde by som sa chcela uplatniť“

Aká bola Vaša situácia, s ktorou ste prišli za kariérovou poradkyňou?

Som absolventkou Pedagogickej fakulty UMB a mám vyštudovaný študijný odbor pedagogika. V školstve som pracovala sedem rokov ako asistentka učiteľa. Práca mala peknú myšlienku, ale aj napriek tomu ma to nenapĺňalo. Už počas štúdia na vysokej škole som cítila nespokojnosť s mojím výberom odboru, ale nevenovala som tomu dostatočnú pozornosť. Moje štúdium spolu s prácou tvoria 12 rokov, čo je veľmi dlhý čas na to, aby človek pracoval len pod silou vôle – s pocitom ,,musím“, lebo nie je iná možnosť. Zmeny som sa bála. Nakoniec prišlo obdobie, keď som si uvedomila, že už nevládzem a zmenu som potrebovala súrne.

Čo ste potrebovali riešiť v rámci kariérového poradenstva?

Chcela som zmeniť oblasť povolania. Vedela som, aký som typ a kde by som sa chcela uplatniť. Myslela som si, že oblasť, ktorá ma zaujíma, si vyžaduje len odbornú kvalifikáciu získanú štúdiom na vysokej škole. V mojom veku som si už veľmi nemohla dovoliť študovať na vysokej škole – z osobných, ale aj finančných dôvodov. Nakoniec som sa predsa len rozhodla niečo urobiť aspoň v zamestnaní, ale nevyšlo to. V pravej chvíli sa ale objavila možnosť využiť kariérové poradenstvo.

Koľko konzultácii a v akom časovom období ste absolvovali? Ako prebiehali stretnutia?

Kariérové poradenstvo som absolvovala v časovom období od 30. augusta do 30. októbra 2015, čo bolo spolu 5 stretnutí. Stretnutia prebiehali v rôznej časovej dĺžke podľa potreby. Na stretnutiach sme komunikovali o mne, mojich kvalitách, túžbach, názoroch na situáciu, v ktorej sa nachádzam. Hľadali sme moje silné stránky, ktoré bolo potrebné vyzdvihnúť. Moje kvality nielen z môjho pohľadu, ale aj z pohľadu ľudí, ktorí ma poznajú. Vytýčili sme ciele, ktoré chcem dosiahnuť, a uvedomila som si, kde sa momentálne nachádzam pri dosahovaní týchto cieľov. Aké mám možnosti uplatniť sa a následne ísť za riešením týchto možností. A predovšetkým nájsť odvahu ísť za potrebnou zmenou.

Aké metódy kariérového poradenstva Vám najviac sedeli?

Práca so mnou bola uskutočňovaná rôznymi spôsobmi. Mne najviac vyhovovali zážitkové metódy, pri ktorých som mohla úlohu či problém vyriešiť sama na základe vlastných pocitov a skúseností.

Čo Vám kariérové poradenstvo prinieslo? S čím ste odchádzali?

Kariérové poradenstvo mi poskytlo náhľad na moju osobnú situáciu v oblasti povolania, prehľad možností ďalšieho uplatnenia, vyselektovanie konečných možností môjho ďalšieho kariérového rastu a predovšetkým získanie odvahy ísť za cieľom. Odchádzala som s dobrým pocitom, že konečne poznám svoju situáciu a s rozhodnutím ihneď začať riešiť zmenu vo svojom živote.

Prečo by študenti a absolventi mali využívať individuálne kariérové poradenstvo?

Myslím, že toto nie je len o mne. Kariérové poradenstvo je pre všetkých. Študenti by mali absolvovať individuálne kariérové poradenstvo, pretože denné vysokoškolské štúdium hradí štát len jedenkrát, mali by preto využiť možnosť presvedčiť sa o správnosti výberu študijného odboru, prípadne nebáť sa zmeniť odbor. Od dospelého človeka sa očakáva, že vstúpi do dospelosti s presnou a správnou víziou svojej budúcnosti bez akejkoľvek ďalšej zmeny. To platí aj pre absolventov. Vyžaduje sa od nich, že každý z nich musí presne vedieť, čo chce. Preto by absolventi mali tiež využívať individuálne kariérové poradenstvo, aby v prípade potreby zmeny povolania vedeli začať odznova.

Rozprávala sa Mgr. Michaela Palgutová, PhD., kariérová poradkyňa

Referát celoživotného vzdelávania UMB