Medzinárodná vedecká konferencia na Ekonomickej fakulte UMB

Tohtoročný deviaty ročník medzinárodnej vedeckej konferencie s názvom Finančná stabilita a udržateľný rast v Európskej únii: súčasný stav a perspektívy sa konal 27. októbra 2015 na pôde EF UMB v spolupráci so Zastúpením EK na Slovensku a s ďalšími partnermi (Regionálne európske informačné centrum v Banskej Bystrici, projekt LIPSE). Konferencia bola venovaná téme finančnej stability a udržateľného rastu v EÚ, ako aj ich súčasnému stavu i perspektívam. Je pokračovaním už dlhodobej tradície organizovania jesenných medzinárodných vedeckých konferencií Katedrou financií a účtovníctva Ekonomickej fakulty UMB, ktoré sú venované témam európskeho významu.

Európska únia sa v súčasnosti síce nachádza v lepšej kondícii než počas finančnej a hospodárskej krízy, no napriek tomu existujú značné rozdiely v ekonomickej výkonnosti členských štátov. Preto v roku 2015 nastupuje Európska komisia na cestu dobudovania a posilnenia hospodárskej a menovej únie, ktorá je založená na trvalom, spravodlivom a demokratickom základe a ktorá prispieva k zvýšeniu zamestnanosti, udržateľného hospodárskeho rastu a k prosperite pre všetkých občanov. V súčasnom odbobí otázka zabezpečenia udržateľného hospodárskeho rastu v Európskom priestore rezonuje čoraz intenzívnejšie. Je zrejmé, že finančná stabilita na úrovni verejných financií, bankovníctva, finančného trhu, ako aj podnikateľského sektora je nevyhnutnou súčasťou dlhodobo udržateľnej rastovej stratégie v EÚ. Finančná stabilita je nevyhnutnou, nie však postačujúcou podmienkou na zabezpečenie udržateľného hospodárskeho rastu. Pre dlhodobo udržateľný rast je nutné urobiť výrazne viac, pričom kľúčovým aspektom sa javí oblasť vedy, výskumu a inovácií. Práve v zmysle obdobných myšlienok sa niesla dominantná časť diskusie na uvedenej vedeckej konferencii.

Mimoriadny záujem o konferenciu prejavili nielen vedeckí pracovníci, ale aj študenti.

Plenárna časť konferencie sa konala v slávnostnej aule EF UMB a otvorila ju predsedníčka medzinárodného vedeckého výboru a odborná gestorka konferencie prof. Ing. Marta Orviská, PhD., spolu s rektorom UMB doc. Ing. Vladimírom Hiadlovským, PhD. Dekan EF doc. Ing. Peter Krištofík, PhD., zdôraznil, že stabilita a rast by mali byť hlavnými cieľmi politík EÚ. Aj napriek tomu, že tieto dva pojmy sa môžu na prvý pohľad javiť ako opozitá, nie je to tak, čo je zrejmé práve v prípade udržateľného rastu.

Okrem cenných príspevkov kolegov domácej fakulty vyvolali mimoriadny ohlas a záujem publika príspevky vzácnych hostí. Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, identifikoval kľúčové výzvy pre politiky v súčasnom období. Peter Mooz, vedúci odboru informácií a komunikácie Generálneho riaditeľstva pre rozpočet Európskej komisie, ozrejmil systém tvorby a čerpania rozpočtu EÚ, pričom uviedol aj viaceré aktuálne problémy. Profesorka Anetta Čaplánová, členka Rady pre rozpočtovú zodpovednosť SR, nezávislého orgánu monitorovania a hodnotenia vývoja hospodárenia SR, sa zamerala na problém fiškálnej udržateľnosti a rozpočtovej zodpovednosti. Vysvetlila význam Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, jej kompetencie a systém fungovania a uviedla aj viaceré príklady podobných inštitúcií zriadených v zahraničí. Podrobnejšie sa tiež vyjadrila k vývoju a aktuálnemu stavu deficitu a verejného dlhu na Slovensku. Príspevok profesora Milana Šikulu Bod zlomu v globálnom vládnutí – výzva pre redefiníciu postavenia a funkcií štátu vyvolal záujem publika. Profesor Šikula v ňom demonštroval postupný proces odpútania sa ekonomickej moci od štátu. Následne akcentoval význam transnacionálnych korporácií v súčasnej globalizovanej ekonomike. Vyjadril potrebu zmeniť postavenie štátu, ako aj nevyhnutnosť silnejšej regulácie v niektorých oblastiach ekonomiky. Zdôraznil tiež, že z hľadiska globálneho vládnutia sa svet stáva multipolárnym, pričom na viacerých príkladoch demonštroval postupne rastúci vplyv krajín BRICS.

Na konferencii bol tiež podrobnejšie prezentovaný výskumný projekt APVV Univerzity a ekonomický rozvoj regiónov, ktorého spoluriešiteľmi sú viacerí členovia Katedry financií a účtovníctva EF UMB.

Konferencii sa podarilo dosiahnuť intenzívny dialóg medzi poprednými vedeckými pracovníkmi, odborníkmi z finančnej praxe a študentmi. Jej cieľ podnietiť vedeckú a odbornú diskusiu o problematike finančnej stability a udržateľného rastu v EÚ sa naplnil.

Ing. Ján Huňady, PhD.

Ing. Erika Ľapinová, PhD.

Katedra financií a účtovníctva EF UMB

Medzinárodná vedecká konferencia na Ekonomickej fakulte UMB