Srdcom na dlani

V pondelok 7. 12. 2015 sa v priestoroch radnice na Námestí SNP v Banskej Bystrici konal už deviaty ročník oceňovania dobrovoľníkov a dobrovoľníčok Srdce na dlani.

Organizačne podujatie zabezpečilo Centrum dobrovoľníctva v spolupráci s Univerzitou Mateja Bela v Banskej Bystrici, mestom Banská Bystrica, Regionálnym európskym informačným centrom a Komunitnou nadáciou Zdravé mesto pod záštitou primátora mesta Banská Bystrica Jána Noska.

Ide o oceňovanie ľudí, ktorí sú svojou výnimočnou a prospešnou dobrovoľníckou prácou inšpiráciou a povzbudením pre ostatných. Udelených bolo 12 ocenení Srdce na dlani 2015: Csille Droppovej v kategórii dobrovoľníctvo v rozvoji komunity; Libuši Pajunkovej, Marekovi Žifcákovi, Soni a Eduardovi Findorovcom v kategórii dobrovoľníctvo v sociálnych a zdravotníckych službách; Ľubici Tomkovej v kategórii dobrovoľníctvo v práci s deťmi a mládežou; Igorovi Chamillovi v kategórii dobrovoľníctvo vo vzdelávaní; Danke Mokrej-Maruškovej v kategórii dobrovoľníctvo v kultúre a umení; Augustíne Zliechovskej a Slave Majorovej za občianske združenie Mačky Zvolen v kategórii dobrovoľníctvo v prospech životného prostredia; Viere Dubačovej v kategórii zahraničné dobrovoľníctvo. Ocenenie v kategórii mladý dobrovoľník/mladá dobrovoľníčka do 30 rokov si prevzal Jakub Forgács. Dobrovoľníkom/dobrovoľníčkou mesta Banská Bystrica sa stali členovia občianskeho združenia EnviroFuture: Eva Ščepková, Lucia Rossová, Veronika Valkovičová a Maroš Ondrejka. Najobľúbenejším projektom tohtoročného Týždňa dobrovoľníctva, za ktorý hlasovali ľudia prostredníctvom internetovej stránky Centra dobrovoľníctva, sa stala Farebná ulička z Banskej Bystrice. Ďalších 39 nominovaných dobrovoľníkov a dobrovoľníčok dostalo ďakovný list. Na záver slávnostného oceňovania bola uvedená do života rozprávková knižka Mária a čarovný prsteň Simony Strelcovej, ktorá vznikla aj vďaka obrovskému úsiliu mnohých dobrovoľníkov a dobrovoľníčok.

Dobrovoľnícka práca je často nedocenená a neviditeľná, aj keď dobrovoľníci a dobrovoľníčky robia pre svoje komunity nezanedbateľné množstvo činností. Srdce na dlani 2015 je verejné poďakovanie nielen oceneným a nominovaným, ale všetkým dobrovoľníkom a dobrovoľníčkam, čo nezištne venujú svoj čas, energiu a schopnosti v prospech iných ľudí a komunít.

Je potrebné dodať, že poďakovanie patrí aj samotnému Centru dobrovoľníctva, ktorého poslaním je prostredníctvom myšlienky dobrovoľníctva zvyšovať ľudský potenciál, zlepšovať kvalitu života a tým prispievať k budovaniu občianskej spoločnosti. Centrum zastrešuje dobrovoľnícku činnosť v Banskobystrickom kraji už 15 rokov, svojou bohatou činnosťou prispieva k zvyšovaniu občianskej angažovanosti a zodpovednosti, k zlepšovaniu komunitného života a povedomia o ňom. Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici nie je len pomocníčkou pri organizovaní podujatia Srdce na dlani, ale svojou bohatou študentskou a zamestnaneckou základňou, ako aj funkciou vzdelávania a výchovy je partnerkou v rôznych dobrovoľníckych projektoch. Z iniciatívy koordinátorky Centra dobrovoľníctva Alžbety Brozmanovej Gregorovej bolo do univerzitného kurikula zaradených viacero predmetov priamo sa dotýkajúcich komunitnej problematiky. Naposledy to bol celouniverzitný predmet service learning, ktorého vzdelávacia stratégia využíva aj poznatky dobrovoľníckej činnosti. Aj prostredníctvom neho sa v radoch študentov a študentiek formuje čoraz viac občiansky angažovanej mládeže, venujúcej svoj čas podpore rozvoja komunít najmä v Banskobystrickom kraji a ktorá zároveň touto podporou cielene (aktivity sú vždy usmerňované vyučujúcimi) posilňuje aj svoje základné a učebné kompetencie. V ostatných rokoch sa tak pravidelne medzi ocenenými objavujú tiež študenti a študentky UMB. V roku 2014 to bola napríklad študentka sociálnej práce Barbora Sujová, ktorá sa stala dobrovoľníčkou mesta Banská Bystrica a s Centrom dobrovoľníctva aktívne spolupracuje už 5 rokov. Dobrovoľníckym projektom roka 2014 sa stala Univerzitná noc literatúry, ocenenie si prevzal 13-členný organizačný kolektív tvorený študentmi a študentkami Filozofickej a Pedagogickej fakulty UMB a práve on stál v pozadí väčšiny aktivít, vďaka ktorým mohla byť v závere roka 2015 vydaná kniha Simony Strelcovej, bohato dobrovoľnícky ilustrovaná absolventkou učiteľstva slovenského jazyka a literatúry a učiteľstva výtvarného umenia na UMB, doktorandkou na Katedre výtvarnej kultúry Dominikou Dodekovou.

Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, ale – zásadnejšie – aj mnohí jej študenti a študentky si uvedomujú potrebu väčšieho prepojenia s mestom Banská Bystrica a jeho komunitami. Pociťuje sa absencia výraznejšej angažovanosti, napokon, Banská Bystrica je aj študentským mestom. Aj z týchto dôvodov sa na podnet prorektorky pre medzinárodnú spoluprácu a vzťahy s verejnosťou doc. PhDr. Kataríny Chovancovej, PhD., v septembri 2015 spustil projekt Univerzita mestu - mesto univerzite a realizuje sa tiež viacero podujatí venovaných širšej verejnosti, medzi nimi napríklad spomínaná Univerzitná noc literatúry, Týždeň dobrovoľníctva či konferencie a semináre organizované v spolupráci s praxou. Univerzitný svet totiž nie je svetom samým osebe. Je úzko previazaný so svetom ekonomiky, verejnej správy a občianskej spoločnosti. Univerzity sú súčasťou sociálneho sveta a súčasťou komunít, v ktorých pôsobia. Sú nimi utvárané a svojou činnosťou ich utvárajú. Svet, v ktorom pôsobia, determinuje aj ich poslanie. Tým v súčasnej spoločnosti nie je už len vzdelávanie a výskum, ale aj pôsobenie vo vzťahu k spoločenskej praxi a rôznym sociálnym aktérom.

doc. PhDr. Alžbeta Brozmanová Gregorová, PhD.

Mgr. Martina Kubealaková, PhD.

Srdcom na dlaniSrdcom na dlani