Špičkový vedecký tím UMB

Matematici veria, že pravdy, ktoré objavujú, sú večné

V projekte Identifikácie špičkových vedeckých tímov vysokých škôl na Slovensku ocenila akreditačná komisia aj matematikov z FPV UMB.

Vysokoškolská veda na Slovensku je financovaná podľa rovnakých kritérií pre všetky vedné oblasti. Tento model je spravodlivý iba zdanlivo, pretože miera významnosti publikácií a citácií by sa mala posudzovať porovnávaním v rovnakom vednom odbore. Po prvýkrát práve s týmto zreteľom identifikovala akreditačná komisia špičkové vedecké tímy vysokých škôl na Slovensku v rámci jedného vedného odboru.

Z predložených 77 návrhov akreditačná komisia akceptovala 37 špičkových vedeckých tímov, vyhovujúcich prísnym kritériám. Medzi týmito sa po vyhodnotení pracovnými skupinami akreditačnej komisie v jednotlivých oblastiach výskumu a vyjadrení zahraničných expertov ocitol (na jeseň r. 2015) aj tím matematikov z Katedry matematiky a Katedry informatiky FPV UMB. Špičkový tím tvoria: prof. RNDr. Roman Nedela, DrSc.; prof. RNDr. Ľubomír Snoha, DSc., DrSc.; doc. RNDr. Vladimír Špitalský, PhD.; doc. Mgr. Ján Karabáš, PhD. a RNDr. Matúš Dirbák, PhD.

Každý člen tímu musel splniť požiadavky, ktoré sa dajú objektívne overiť. Podstatným bolo sledovanie kvantitatívnych ukazovateľov v objektívnych medzinárodných databázach, v ktorých sa sledujú citácie ako odraz významu vedeckej práce vo vedeckej komunite.

Vedecký tím UMB sa kvalifikoval na základe kritérií, ktoré boli špecifikované v rámci matematických vied. Toto ohodnotenie znamená, že členovia tímu patria do slovenskej i medzinárodnej vedeckej matematickej elity.

Matematika je veda, etablovaná vyše dve tisíc rokov a umožňuje pokrok. Dobrá matematika vždy našla svoje aplikácie. Pod názvom Akcie grúp a pologrúp v diskrétnej matematike a dynamických systémoch sa tím zaoberá dvomi mohutnými témami: diskrétnou matematikou, teóriou grafov a ich symetriami a druhou témou sú diskrétne dynamické systémy. Diskrétne štruktúry a dynamické systémy sa objavujú ako abstraktné modely štruktúr a procesov v prírode, spoločnosti i technológiách.  Majú aplikácie v mnohých oblastiach, napr. aj v počítačových vedách. V obidvoch témach je spoločným centrálnym pojmom pojem akcie grupy alebo pologrupy. V tej časti projektu, ktorá sa venuje diskrétnej matematike, sa študujú najmä symetrie štruktúr a objektov, zatiaľ čo v teórii dynamických systémov je dôraz na štúdiu časového vývoja procesov.

Rektor UMB doc. Ing. Vladimír Hiadlovský, PhD. prijal ocenenie svojich kolegov s nadšením a obdivom. Medzinárodnú akceptáciu matematikov z našej univerzity potvrdzujú stovky vedeckých prác, publikovaných vo významných vedeckých periodikách, nadväzujúcich na ich výskum a využívajúcich ich objavy. Členov tímu pozývajú na medzinárodné vedecké konferencie a sympóziá, ich výsledky využívajú aj vedci v iných vedných oblastiach.

Slovensko je malé a nemôže mať špičkové tímy vo všetkých vedných odboroch, ale jestvujú také, ktoré konkurencieschopné sú. Akreditačná komisia pomenovala jedinečnosť tímov, očakávaný je návrh a realizácia systému dlhodobej podpory pre vybrané špičkové tímy. Finančné ohodnotenie týchto expertov je totiž veľmi nízke v porovnaní s okolitými štátmi aj so zohľadnením reálnych možností slovenskej ekonomiky.

Na druhej strane sa mnoho urobilo pre vybudovanie a vybavenie laboratórií, našim matematikom pomohli európske fondy vybudovať vysokorýchlostné siete na matematické experimenty.

Matematici UMB vnímajú zaradenie medzi špičkové vedecké tímy ako imidžovú záležitosť, ktorá zviditeľní UMB i FPV. Slovenskej spoločnosti ponúka toto uznanie uvedomenie, že aj na slovenských univerzitách existujú jednotlivci a tímy, ktorí sú v medzinárodnom meradle akceptovaní. Veríme, že excelentná úroveň banskobystrických matematikov pritiahne študentov i doktorandov na štúdium.

Slavomíra Očenášová-Štrbová

Špičkový vedecký tím UMBŠpičkový vedecký tím UMBŠpičkový vedecký tím UMB