20. výročie Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov UMB

Slávnostným zasadnutím Vedeckej rady Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov UMB si jedna z najmladších a počtom zamestnancov aj najmenších, ale svojím postavením jedna z najvýznamnejších fakúlt univerzity pripomenula okrúhle, 20. výročie svojho založenia.

Pedagógovia, zamestnanci i študenti fakulty privítali 27. októbra 2015 na akademickej pôde vážených hostí, medzi ktorými nechýbali spoluzakladatelia fakulty, jej prví pedagógovia, významní politici, poslanci a diplomati, činitelia a predstavitelia spoločenského života a zástupcovia zahraničných i domácich vysokých škôl a partnerských organizácií.

„Dobré myšlienky sa oplatí presadzovať nie preto, že je to výhodné, ale preto, že ich považujeme za správne. S touto ideou a veľkým entuziazmom vstupovali do procesu založenia Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela autori a realizátori náročného projektu na čele s profesorom Kolomanom Ivaničkom a profesorom Petrom Kulašikom, ktorý sa neskôr stal jej prvým dekanom.“ Týmito slovami otvoril slávnostné zhromaždenie vedeckej rady prodekan FPVMV pre medzinárodné vzťahy doc. PhDr. Branislav Kováčik, PhD. Akademický senát UMB schválil vznik novej fakulty 14. júla 1995, čím dal impulz na všestranný rozvoj univerzity na kvalitatívne novej úrovni. Posilnilo sa nielen postavenie univerzity v systéme vysokých škôl na Slovensku, ale aj pozícia Banskej Bystrice ako univerzitného mesta.

„Historia est testis temporum, lux veritas, vita memoriae, magistra vitae, nuntia velustatishistória je svedectvom času, svetlom pravdy, životom pamäti, učiteľkou života, zvestovateľkou dávnych čias,“ citoval Cicera vo svojom príhovore predseda Vedeckej rady FPVMV UMB a dekan fakulty prof. PhDr. Ján Koper, PhD. Pripomenul cestu vzniku fakulty i nezastupiteľnú úlohu tých osobností, ktoré stáli pri jej zrode i jej nasledujúcich rokoch. Fakulta sa v priebehu dvoch desaťročí pevne etablovala nielen v rámci banskobystrickej univerzity, ale stala sa uznávanou doma aj za hranicami Slovenskej republiky. Vari najlepšou vizitkou jej práce sú úspešní a uznávaní absolventi, množstvo úspešných vedecko-výskumných projektov, ktoré boli podporené z fondov EÚ či z platobných schém našich ministerstiev, množstvo monografií vydaných v slovenskom a cudzom jazyku, učebnice, skriptá, vedecké príspevky so znakom karentu, početné domáce a zahraničných citácie, fungujúce dvojstranné či multilaterálne zmluvy so zahraničnými partnermi. „To všetko sú údaje hovoriace o našej práci. Dôležité sú aj na úspešnú akreditáciu. A tú sme vďaka celému tímu fakulty splnili,“ skonštatoval dekan fakulty prof. PhDr. J. Koper, PhD.

Prítomných pozdravili príhovormi aj rektor UMB doc. Ing. Vladimír Hiadlovský, PhD., generálny riaditeľ sekcie ministra Ministerstva zahraničných vecí SR JUDr. Radomír Boháč, primátor Banskej Bystrice MUDr. Ján Nosko a absolvent FPVMV UMB PhDr. Jaroslav Naď.

V priebehu slávnostného zasadnutia vedeckej rady prof. PhDr. J. Koper, PhD., odovzdal ďakovný list bývalým i súčasným zamestnancom fakulty: prof. PhDr. Petrovi Kulašikovi, CSc., prof. RNDr. Jaroslavovi Mazúrekovi, CSc., doc. PhDr. Jane Lasicovej, PhD., doc. Ing. Irene Šulajovej, CSc., doc. Ing. Jánovi Králikovi, CSc., doc. PhDr. Daliborovi Vlčekovi, CSc., doc. PhDr. Lucii Rýsovej, PhD., doc. PhDr. Daniele Škutovej, PhD., PhDr. Eleonóre Kováčovej, PhD., PhDr. Márii Badinskej, PhD., Eve Mikulovej, Daši Gubkovej. Ako prejav ocenenia vzájomnej aktívnej spolupráce medzi fakultou a jej partnerskými inštitúciami sa dekan fakulty rozhodol pri príležitosti 20. výročia založenia fakulty udeliť spolu 16 pamätných plakiet veľvyslanectvám, ministerstvám, akademickým pracoviskám, ale aj študentským spolkom a organizáciám.

Pamätný list s vyobrazením budovy fakulty, s portrétom Mateja Bela a s pečiatkou s dátumom 27. 10. 2015, teda prvého dňa vydania kupónu k známke pamätného listu, dostali aj všetci pozvaní hostia. Pamätný list bol vydaný v limitovanom počte 150 kusov a je tak nielen spomienkovým predmetom, ale aj predmetom záujmu zberateľov.

PhDr. Eva Koperová, PhD.

Katedra medzinárodných vzťahov a diplomacie FPVMV UMB