20 rokov univerzitného časopisu

Vo svojom príspevku by som sa chcel niekoľkými myšlienkami vrátiť k zrodu univerzitného časopisu,  ktorého prvé číslo vyšlo v novembri 1995 pod názvom Spravodaj Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici – Universitas Matthiae Belii. Ako uviedol v príhovore vtedajší rektor univerzity  Otto Tomeček, univerzitné noviny sú najvhodnejšie na informovanie akademickej obce o činnostiach vedenia univerzity, jednotlivých fakúlt, katedier, akademických senátov a ďalších útvarov a pracovísk UMB.  Bol presvedčený, že všetky významné a dôležité rozhodnutia sa majú dostávať k akademickej obci „priamo a nie sprostredkovane, často účelovo prispôsobené a v skreslenej podobe“.  Na záver svojho príhovoru vyslovil želanie, aby sa naša univerzita – toto spoločenstvo učiteľov, študentov a ostatných pracovníkov – ďalej budovala a rozvíjala a aby všetci vždy a všade rozvíjali a šírili dobré meno Univerzity Mateja Bela.

Redakčná rada vyprevádzala tento časopis na cestu slovami: „Keď sa narodí malé dieťa, je slabé a odkázané na starostlivosť iných. Má však predpoklady rásť a vyvíjať  sa, ak bude mať vytvorené priaznivé podmienky. Podobne aj tento spravodaj potrebuje pomoc vo forme príspevkov. Radi uvítame informácie zo života katedier a pracovísk univerzity. Chceme dať priestor akademickým funkcionárom, predstaviteľom akademických senátov, študentom, učiteľom a pracovníkom, pôsobiacim na univerzite.  Veríme, že aj Vy prispejete k tomu, aby sa toto malé, nedokonalé dieťa rozvíjalo.“

Pred vydaním prvého čísla sme robili prieskum, ako by sa mal časopis volať. Medzi návrhmi sa objavil aj názov Maťko. Nakoniec sme sa rozhodli pre neutrálne označenie.

Na príprave prvého čísla sa redakčne podieľali Eduard Dvorský, Ján Chorvát, Marianna Kološtová, Jaromír Krško, Ľudmila Kuchárová, Margita Malinovská, Pavol Omasta a Bohuslav Sivák.  Jazykovú úpravu mal na starosti Vladimír Patráš.

Našli sa ľudia, ktorí univerzitnému časopisu nepredpovedali dlhú budúcnosť. Členovia redakčnej rady sa snažili o to, aby sa tieto hlasy nesplnili. V prvých číslach uverejňovali rozhovory s predstaviteľmi fakúlt, skúsenými pedagógmi, lektormi cudzích jazykov, zahraničnými študentmi  a hosťami UMB. Na stránkach ďalších ročníkov univerzitného časopisu našli svoje miesto všetky dôležité udalosti týkajúce sa univerzity a fakúlt.

Postupne sa zdokonaľoval obsah a forma časopisu. Dnes po  dvadsiatich rokoch môžeme konštatovať, že z dieťaťa sa stal dospelý človek. Univerzitný spravodajca narástol do krásy. Vychádza farebne  v tlačenej  aj elektronickej verzii.

K dvadsiatym narodeninám mu želáme veľa kvalitných príspevkov, aby šíril aj naďalej dobré meno Univerzity Mateja Bela.

Ján Chorvát

Ekonomická fakulta UMB