Keď navštívite ktorúkoľvek internetovú stránku, táto stránka môže uložiť alebo obnoviť informácie o vašom prehliadači, najmä v podobe súborov cookie. Tieto informácie sa môžu týkať vás, vašich preferencií, vášho zariadenia alebo sa môžu použiť na to, aby stránka fungovala tak, ako očakávate. Tieto informácie vás zvyčajne neidentifikujú priamo, vďaka nim však môžete získať viac prispôsobený internetový obsah. V týchto nastaveniach si môžete vybrať, že niektoré typy súborov cookie nepovolíte. Po kliknutí na nadpisy jednotlivých kategórií sa dozviete viac a zmeníte svoje predvolené nastavenia. Mali by ste však vedieť, že blokovanie niektorých súborov cookie môže ovplyvniť vašu skúsenosť so stránkou a služby, ktoré vám môžeme ponúknuť. Viac informácií

Vždy aktívne

International Staff Week - University of Cyprus

Ponuka je uvedená v anglickom jazyku, je určená anglicky hovoriacim záujemcom.

The University of Cyprus, in Nicosia invites you to its 11th Erasmus Staff Training Week which will be held in Nicosia, Cyprus from the 10th until the 14th of October 2022.

The aim of the Staff Training Week is to strengthen the cooperation with our partners, share experiences on issues such as mobility, careers and library and facilitate networking and new partnerships.

During this week we will also have the opportunity to celebrate the 35 years of the Erasmus programme and also the Erasmus Days of 2022!

Participants will be given the opportunity to take part in a workshop relevant to their expertise and learn from the experiences and good practices of other colleagues and also discuss problems and find solutions which will be presented on the last day of the staff week.

Language: English

Target Group:  The Erasmus Staff Training week is addressed to all interested colleagues from HEIs (IRO/Mobility office staff members dealing with the Erasmus+ programme , Career Officers and Librarians) working in the following fields:

We will only accept colleagues working in Erasmus mobility, Career Offices and Libraries.

Deadline for registration: 5th September 2022

Accepted participants will be informed by: 9th September 2022

Number of places: 50 MAX

Registration fees: 120 EURO

Workshops:      Workshop 1: ERASMUS MOBILITY

Workshop 2: CAREERS

Workshop 3: LIBRARY

The participants will be allocated to the workshop relevant to their work area.

For more information, please visit our website

IMOTION LINK: http://staffmobility.eu/staffweek/11th-erasmus-staff-training-week

APPLICATION FORM:  apply here

We are at your disposal for any other information and/or clarification required.

Emma Zeniou,

University Offiicer A’,