Keď navštívite ktorúkoľvek internetovú stránku, táto stránka môže uložiť alebo obnoviť informácie o vašom prehliadači, najmä v podobe súborov cookie. Tieto informácie sa môžu týkať vás, vašich preferencií, vášho zariadenia alebo sa môžu použiť na to, aby stránka fungovala tak, ako očakávate. Tieto informácie vás zvyčajne neidentifikujú priamo, vďaka nim však môžete získať viac prispôsobený internetový obsah. V týchto nastaveniach si môžete vybrať, že niektoré typy súborov cookie nepovolíte. Po kliknutí na nadpisy jednotlivých kategórií sa dozviete viac a zmeníte svoje predvolené nastavenia. Mali by ste však vedieť, že blokovanie niektorých súborov cookie môže ovplyvniť vašu skúsenosť so stránkou a služby, ktoré vám môžeme ponúknuť. Viac informácií

Vždy aktívne

International Staff Week - Universidade Europeia Portugal

Ponuka je uvedená v anglickom jazyku, je určená anglicky hovoriacim záujemcom.

UNIVERSIDADE EUROPEIA, IPAM LISBOA AND IPAM PORTO  have the great pleasure to announce the 17th INTERNATIONAL WEEK that will take place next year from February 27th to March 3rd,  As usual the event will combine an International Staff Program and an International Lecture Program.
    Each participant can choose which program to participate in or even choose both. Please note: Participation in the International Staff Program is exclusive to university partners members.

• Theme for the Lecture Program: Innovate Experiences for a Better World

In recent years we have been confronted with environmental, social and economic changes that decisively affect people, organizations and societies globally. The Covid-19 pandemic, and more recently the war in Ukraine, have shown us the unpredictability of the world we live in and the need to be prepared for what we still don't know.

Universities play a fundamental role in the search for innovative solutions to the real challenges we face. In fact, research suggests that new ideas and innovative approaches rarely emerge when we work in isolation. It is exactly from the exchange of ideas and perspectives that there is greater potential for innovation.

Therefore, we invite colleagues from other universities to participate in 17th International Week of Universidade Europeia, IPAM Lisboa and IPAM Porto to promote debate and reflection on “future scenarios” with the potential to promote a Better World.

• Application Deadline: December 31st, 2022

Online application form: https://bit.ly/InternationalWeek2023

Abstract & Curriculum vitae (mandatory for teaching mobility) must be sent to this same e-mail.

• Preliminary program