Čo je BIP?
Ide o krátkodobé zmiešané intenzívne programy, v rámci ktorých sa využívajú inovačné spôsoby výučby a učenia sa vrátane online spolupráce. Univerzita môže byť organinzátorom (koordinátorom) programu alebo partnerskou inštitúciou.
- 1. Účasť na BIPe ako partner:
V prípade záujmu zúčastniť sa BIP programu na zahraničnej univerzite môžete využiť databázu BIP.
Prihlásenie na BIP je záväzné, nakoľko organizátor BIPu je viazaný minimálnym počtom účastníkov. Postup realizácie BIP mobility pre zamestnancov nájdete tu.
- 2. Organizácia BIPu na UMB:
V prípade, že chcete zorganizovať BIP na UMB, prosím prečítajte si základné pravidlá programu a kontaktujte koordinátora Erasmus+ na UMB na [email protected].
Základné pravidlá BIPu
Oprávnené účastnícke organizácie:
BIP/Zmiešaný intenzívny program musia vypracovať a realizovať aspoň 3 inštitúcie vysokoškolského vzdelávania s pridelenou chartou ECHE, ktoré pochádzajú z aspoň 3 programových krajín. Medzi týmito vysokoškolskými inštitúciami musí existovať platná medziinštitucionálna dohoda Erasmus+. V prípade, že s vybratou vysokoškolskou inštitúciou zatiaľ UMB dohodu nemá, bude uzatvorená v rámci realizácie BIPu.
Trvanie aktivity:
Fyzická mobilita musí trvať od 5 do 30 dní. Virtuálny prvok je povinný, ale na jeho dĺžku nie sú stanovené žiadne kritériá oprávnenosti. Môže byť realizovaný pred mobilitou, po mobilite alebo pred aj po mobilite. Virtuálny prvok musí spájať učiacich sa online pri spoločnej práci a zároveň pri špecifických úlohách, ktoré sú súčasťou zmiešaného intenzívneho programu a počítajú sa do celkových vzdelávacích výstupov.
Hodnotenie:
Organizátor musí prideliť min. 3 ECTS kredity (pri cieľovej skupine študenti), ak sa všetci partneri nedohodnú inak.
Miesto (miesta) aktivity:
Fyzická aktivita sa môže uskutočňovať v inštitúciách vysokoškolského vzdelávania alebo na akomkoľvek inom mieste v krajine organizátora.
Oprávnení účastníci:
Zmiešaný intenzívny program je oprávnený na finančnú podporu, ak je jeho minimálny počet účastníkov 10 (od projektu 2024) zahraničných učiacich sa a maximálny počet je 20 zahraničných učiacich sa (domáci účastníci a vyučujúci sa nezapočítavajú). Typy účastníkov podľa zamerania BIPu:
- Študenti zaregistrovaní v inštitúcii vysokoškolského vzdelávania a zapísaní na štúdium, ktoré sa končí získaním uznávaného diplomu alebo inej uznávanej kvalifikácie terciárneho stupňa (do úrovne doktorátu vrátane).
- Zamestnanci inštitúcie vysokoškolského vzdelávania v programovej krajine.
V prípade, že organizátorom BIPu je UMB, študenti UMB nemajú nárok na Erasmus+ grant, pretože sa nezúčastňujú na fyzickej mobilite v zahraničí a preto sa nezapočítavajú do minimálneho počtu 10 účastníkov.
Financovanie:
Účastníci BIPu sú financovaní z domovskej univerzity s grantom určeným na krátkodobé mobility KA131 (vzdelávacia mobilita študentov a zamestnancov VŠ). Výška grantu pre študentov je 79 Eur/deň do 14. dňa mobility a 56/Eur na deň od 15. dňa fyzickej mobility. Výška grantu pre zamestnancov je denná sadzba podľa prijímajúcej krajiny. Virtuálna časť mobility nie je financovaná.
Organizátor BIPu dostáva podporu na organizáciu vo výške 400 EUR na účastníka (min. 4000 EUR, max. výška 8000 Eur). Podpora na organizáciu je určená na pokrytie nákladov spojených s prípravou, návrhom, výpracovaním, implementáciou a sledovaním programu a zabezpečením virtuálneho prvku programu ako aj celkového riadenia a koordinácie. Náklady môžu zahŕňať: prípravu vzdelávacích materiálov, prenájom vybavenia a vzdelávacích priestorov, exkurzie, terénne návštevy, komunikačné činnosti, preklad a tlmočenie, personálne náklady, propagačné materiály a podobne.
Postup financovania na UMB:
Organizátor BIPu na UMB zasiela koordinátorovi Erasmus+ ([email protected]):
- názov BIPu,
- min. 2 partnerské univerzity + kontakt
- ciele a popis programu,
- metódy a očakávané výsledky,
- popis virtuálneho komponentu,
- dátum začiatku a ukončenia fyzickej a virtuálnej časti,
- počet udelených ECTS kreditov (pri cieľovej skupine študenti),
- predpokladaný rozpočet projektu.
Koordinátor Erasmus+ zadá požadované informácie do nástroja Beneficiary Module (BM), na základe ktorého pošle vygenerované ID BIPu oganizátorovi a partnerom. Partneri BIPu následne registrujú svojich odchádzajúcich študentov a zamestnancov v Beneficiary Module pod ID konkrétneho BIPu.
Požiadavky na prefinancovanie nákladov spojených s BIPom, organizátor zadáva na Ekonomické oddelenie (EO) príslušnej fakulty, ktoré majú vytvorený špeciálny ŠPP prvok pre BIP programy. Organizátor BIPu si v spolupráci s EO sleduje čerpanie financií a koordinátor Erasmus+ čerpanie financií kontroluje.
Zabezpečenie kvality BIPu:
Počas implementácie projektu KA131 môže Národná agentúra monitorovať implementáciu programov. V záverečnej fáze podávania správy bude príjemca grantu podávať správu o implementovaných BIP ako súčasť záverečnej správy. Posúdenie záverečnej správy bude preto brať do úvahy úspešnú implementáciu programu (programov). Ak sú programy nedostatočne implementované, prejaví sa to v konečnom hodnotení projektu KA131 a negatívne to ovplyvní budúce pridelenie grantov na túto akciu.