Zuzana Špinderová: Metropolitná univerzita Praha, Česko, CZ PRAHA 18

Najlepšie veci v živote prichádzajú nečakane.

A práve to sa mi potvrdilo aj pri mojej celoročnej mobilite v hlavnom meste Českej republiky, v Prahe. Mnoho z vás si možno povie, v čom je iná Praha ako život na Slovensku? Moja odpoveď znie - absolútne vo všetkom. Už od prvého momentu, kedy som vystúpila z auta a uvidela svoj nový “domov” som sa do celej krásy, ktorá sa hrdo vypínala predo mnou, zamilovala. Ako veľký milovník hudby, som deň čo deň prechádzala ulicami tohto nádherného mesta a započúvala sa do ľubozvučných tónov rôznorodých hudobných nástrojov, a do nádherného spevu umelcov, ktorý dokonale ladil s vtáčou melódiou. Všetko spolu vytváralo dokonalú súhru zvukov, kedy sa človek zastavil a užíval si to nesmierne privilégium žiť v Prahe.

Po prvom týždni, kedy som objavovala mesto a bola uchvátená toľkou nádherou som nastúpila do svojej novej školy. Obavy sa miešali s veľkým očakávaním. Hneď po niekoľkých minútach som zistila, že môj strach bol neopodstatnený, a že to bude najlepší rok môjho života. Ponuka predmetov bola pestrá, a myslím, že ulahodila každému. Najviac som sa tešila na hodiny európskeho práva, ktoré boli okrem teórie spojené so zaujímavými príkladmi, ktoré vytvorili základ noriem, ktoré sa využívajú dodnes. Jedným z predmetov, ktoré boli pre mňa výzvou boli Politické systémy zemí strednej a východnej Európy, kde sme sa dozvedeli veľa nových informácií, a získali prehľad udalostí, osôb a dôležitých míľnikov tej ktorej krajiny.

Voľné víkendy som trávila čítaním, návštevou divadla, alebo kŕmením labutí pri Karlovom moste. Ani som sa nenazdala a teplé jesenné dni, kedy sa slnko spoza mrakov usmievalo a jeho lúče dopadali na tváre ľudí, ktorí si vychutnávali posledné momenty tepla vystriedala pani zima. A to bol signál, že prvý semester je skoro za nami.

Po načerpaní nových síl počas vianočných sviatkov, nastalo obdobie skúšok. A po ňom začiatok letného semestra. Počas neho sme získali výborný prehľad v problematike EU, a dokonca sme sa venovali globálnemu terorizmu, či herným simuláciám, kedy sme mali možnosť stotožniť sa s úlohou vedúcich predstaviteľov štátu, a žiadne z našich rozhodnutí neostalo bez následkov. Vylepšili sme si nielen komunikačné schopnosti, ale zároveň strategické myslenie.

Dni boli dlhšie, a počasie čoraz príjemnejšie, preto som veľa času trávila v prírode, a pri pohľade na západ slnka z Riegrových sadov som zistila, že do tohto mesta sa určite čoskoro vrátim.

Aj keď som po nádhernom roku musela povedať Prahe zbohom, verím, že čoskoro jej znova poviem sladké Ahoj.

Zuzana Špinderová, Metropolitná univerzita Praha