Zuzana Kianičková: Univerzita Champagne- Ardennes v Remeši, Francúzsko, F REIMS01

V letnom semestri 2018 som absolvovala mobilitu na univerzite Champagne- Ardennes v Remeši. V nasledujúcej krátkej eseji sa pokúsim zhrnúť to, čo by som ja sama rada vedela na začiatku mojej mobility.

Ak vás už vybrali na základe pohovoru, motivačného listu alebo akejkoľvek metódy výberu, verte, že administratíve nie je koniec, práva naopak. Je veľmi dôležité čo najskôr si hľadať bývanie. Ja osobne som sa rozhodla pre ubytovanie, ktoré v Remeši poskytuje univerzita, je to sieť ubytovní rozmiestnených v rôznych častiach mesta. Všetky tieto ubytovne sa však líšia nielen miestom ale aj cenou a vybavením. Ja som bola na izbe s mojou spolužiačkou z Banskej Bystrice, vybrali nás totiž na mobilitu obe. Myslím, že čo sa týka bývania, obstáli sme veľmi dobre, platili sme každá 217 eur a mali sme veľkú izbu s vlastnou kúpeľňou aj kuchynkou, dokonca aj s balkónom. Problém bol však v tom, že naša izba bola zariadená veľmi sporadicky, veľa vecí sme si museli dokúpiť samé. Toto bývanie bolo najlacnejšie aké sme našli, ostatné študentské internáty sa pohybovali cenami okolo 300 a 400 eur na mesiac. Na to, aby vás do študentskej ubytovne zobrali musíte vyplniť nesmierne veľa papierov, je potrebné napísať na miesto, kde by ste chceli ísť a oni vám pošlú dokumenty na vyplnenie. Okrem základných dokumentov akými sú občiansky preukaz a zdravotná karta od nás chceli údaje o našich rodičoch, naše aj ich bankové údaje, dokonca výpis inkasa a posledné tri výplatné pásky... Vo Francúzsku si veru s osobnými údajmi nelámu hlavu. Keď už som všetko toto aj spolu s ostatnými papiermi vyplnila a bola som prijatá, čo najskôr počas môjho pobytu som začala vybavovať finančnú pomoc pre študentov s názvom CAF. Funguje to na princípe ďalšej nekonečnej administratívy, ktorú treba vyplniť a osobne vložiť do ich schránky. Na to, aby ste mohli požiadať o túto pomoc je však potrebný účet vo francúzskej banke a na účet je zas potrebný preložený rodný list. Ak však budete ochotní prejsť si úskaliami byrokracie, na konci vašej mobility vám CAF preplatí nemalú sumu z vášho nájmu späť.

Semester začal v Remeši oveľa skôr ako u nás, už sedemnásteho januára. Po príchode na pôdu univerzity som sa stretla s koordinátorkou zahraničných študentov a ona mi podpísala dátum príchodu. Na začiatku semestra som mali možnosť si počas prvého týždňa vybrať predmety, ktoré by som chcela absolvovať. Treba brať na vedomie, že je potrebné sa zamerať najmä na to, aby ste našli predmety ekvivalentné s tými, ktoré musíte absolvovať na domácej univerzite a samozrejme, že si musíte domov doniesť 20 kreditov. Ja ako študentka druhého ročníka bakalárskeho štúdia som si mohla vybrať z ponuky pre prvé tri ročníky bakalárskeho stupňa, tzv. „licences". Veľmi ma prekvapilo, že väčšina predmetov mala nízke kreditové ohodnotenie v porovnaní s našimi bežnými piatimi kreditmi na povinný predmet. V Remeši bol bežný povinný predmet len za dva alebo tri kredity. To pre mňa znamenalo oveľa viac predmetov, konkrétne jedenásť. Až na konci môjho štúdia som sa dozvedela, že vo Francúzsku existujú dva druhy predmetov, tie, ktoré stačí urobiť cez semester a potom tie, ktoré sa robia až na konci v skúškovom období. Je dôležité informovať sa o tom do akého druhu spadajú tie vaše.

Skúšky v Remeši prebiehali veľmi bizarným spôsobom, ich systém je v tomto úplne odlišný od nášho. Tam som si nemohla navoliť kedy chcem skúšku absolvovať – bol zaslaný mail a v ňom som si mala pozrieť na aký dátum mi bola skúška pridelená. Tak som zistila že jedenásť skúšok mám urobiť v rozmedzí od siedmeho do šestnásteho mája.

Univerzitný systém v Remeši bol teda často krát veľmi nemilosrdný a museli sme na sebe tvrdo pracovať. Mali však veľa prázdnin, napríklad dva týždne pred skúškami a týždeň jarných prázdnin.

Na záver chcem poskytnúť pár doplnkových informácií, ktoré by ste mohli oceniť.

Počas môjho pobytu som navštívila aj iné miesta ako Troyes, Verdun alebo Épernay. Na tieto výlety som vždy využila službu Blablacar, ktorá je vo Francúzsku veľmi populárna a je to taktiež príjemný a bezpečný spôsob ako spoznať nových ľudí a zaujímavé miesta. Do Remeša aj naspäť som cestovala Regiojet autobusom – áno, je to 12 hodín z Prahy, ale cena je výborná a navyše nie ste obmedzený rozmermi batožiny. Počas semestra sa organizovalo mnoho podujatí Erasmus komunitou alebo univerzitou, od spoznávania nových kultúr prostredníctvom spoločného varenia až po letné kino, či barbecue. Cez semester je takisto otvorená školská jedáleň, v ktorej nie je núdza o kvalitné jedlo, ktoré si môžete sami navoliť a platiť sa dalo študentskou kartou alebo v hotovosti.

Dúfam, že ste sa vám zídu tieto drobné rady a skúsenosti. Severné Francúzsko je krásne a aj keď sa vám to možno nebude zdať, dokáže tam byť aj veľmi teplo a slnečno! Som si istá, že ak nie počasie, tak sa vám určite budú pozdávať skvelé vína a syry, ktoré u nás dostať za premrštené dovozové ceny ale v Remeši za pár drobných!