Zuzana Henčelová: Metropolitná univerzita Praha, Česko, CZ PRAHA 18

V rámci programu Double degree som ešte stále nielen študentkou Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ale aj študentkou Metropolitní univerzity v Prahe. Praha je významnou európskou metropolou, ponúkajúcou množstvo príležitostí, druhov zábavy, verejných akcií, športových aktivít... V tomto krásnom historickom meste na nás sála z každého kúta jeho kultúrne dedičstvo. Je to skrátka miesto príležitostí, v ktorom sa každý nájde a kde sa každý môže uplatniť.

Štúdium na MUP-ke je zaujímavou skúsenosťou, predovšetkým vďaka diferencii prístupu k vedeniu prednášok. Samozrejme, závisí to od daného vyučujúceho, ale väčšinou sa tu stretávam s omnoho voľnejšou diskusiou na hodinách.

Rozvrh hodín nám tiež dáva možnosť venovať sa aj mimoškolským aktivitám. Niektorí sme si našli aj brigádu vo sfére nášho záujmu. A aj keď Bystricu milujem a dala mi toho neskutočne veľa, možnosti, ktoré sa ukrývajú v Prahe, sú neopísateľné. No všetko závisí od Vás. Možnosti sú, ale nemôžete čakať, že Vás len tak niekto osloví s ponukou práce Vašich snov.

Viem, že to znie absurdne, ale v Prahe sa predovšetkým zlepšili moje komunikačné schopnosti v cudzom jazyku. Možno Vám teraz nenapadá, ako je to vôbec možné, ale skutočne je. Praha zosobňuje pestré multikultúrne prostredie. Zo začiatku môjho pobytu som bývala na internáte s Ruskou a teraz žijem v podnájme s Nemcom. Skôr sa tu dorozumiem anglicky ako slovensky. Je tu vysoký predpoklad, že Vami oslovená osoba nepochádza z Česka.

Mnohí mladí, aj keď to znie podivne, sú až priveľmi naviazaní na svojich rodičov a priateľov, ktorí sú na Slovensku. Preto sa častokrát zdráhajú ísť do zahraničia a vyskúšať niečo nové. Ale jednou z veľkých výhod Prahy je jej vzdialenosť. Je tak blízko, že keď sa Vám cnie za Vašimi drahými, môžete isť na pár dní domov.

Preto ak váhate nad touto ponukou, nerobte to. Double degree Vám dá viac, ako si dokážete predstaviť.