Olha Kotsar: Wroclaw University of Economics, Poľsko, PL WROCLAW03

Čo podľa vás je študentský život? Podľa mňa to je periód tvojho života kedy môžeš zoznámiť sa z tisícmi ľudí, cestovať do iných krajín a využívať všetky možnosti by ten čas stal najlepším. Zážitky ktorým sa dozvieš na Erazme môžu zmeniť tvoj život. A preto som sa rozhodla využiť tu možnosť.

Na mobilite bola som v Poľsku. Vybrala som univerzitu vo Vroclave – Wroclaw University of Economics, to je veľmi pekne mesto ktoré hraničí z Nemeckom. Okrem toho Vroclav pred rokom 1945 bol súčasťou Nemecká a preto ono sa nepodobá na väčšiny miest v Poľsku. "To jest bardzo pienkne miasto!" povedal by každý turista ktorý navštívil Vroclav. Po pravde Vroclav je historické a preto veľmi zaujímavé mesto. Z toho dôvodu môj pobyt tu nebol nudný.

Na mobilitu som sa prihlásila s kamarátkou. Na začiatku semestra zažili sme veľa dobrodružstiev. Najprv stretli sme obrovské množstvo študentov z celej Európy a už od tohto momentu našli sme si nových kamarátov. Ani nemohla som si predstaviť že bude nás viac ako 250 študentov a to iba Erazmus. Celkovo do Vroclava prišlo viac ako tisíc Erazmus študentov z Španielska, Portugalska, Nemecka, Talianska, Francúzka, Británii, Ruska, Ukrajiny, Bieloruska, Česka, Slovenska, Bulharska, Chorvátska, Turecka, a tiež z Japonska. Tak to bolo po pravde medzinárodné stretnutie.

Veľmi rýchlo sa začal semester. Mala som dosť hodín, a na začiatku to sa zdalo trochu ťažké kvôli anglického jazyka. Ale som šikovna študentka, tak mi to potom dobre dopadlo. Absolvovala som kurz poľského jazyka a náš vyučujúci bol organizátorom podujatí pre Erazmus študentov. Vďaka tomu sme navštívili jeden z najväčších zoo v Poľskej Republike. Bola som šťastná ako dieťa lebo už sto rokov nevidela som slona, tučniaka, žirafa, monštruma, a ešte veľa iných členov Africkej rodiny. Takže boli sme v Japonskej záhrade, hoci bola jeseň ale príroda záhrady bola úžasná. Tak tiež sme navštívili asi najlepšiu výstavbu obrázok a najväčšiu "Panorámu" – to je veľmi realistické zobrazenie odseku histórii Poľska. Videli sme mesto z hora – zo strechy Vroclavskej Univerzity. A môžem isto povedať že to je jedno z najkrajších miest ktoré som videla v živote. Ešte veľmi vynikajúce emócie zažila som na Erazmus večeroch kedy sme mohli povedať niečo o sebe, o svojej rodine a meste, a sa dozviet o iných ľudí a iných krajinách, nových tradíciách a zvykov. Z toho dôvodu môžem povedať že Erazmus obohacuje teba znalosťami ne iba profesionálnymi ale aj veľa rozličnými.

Na Vianočné sviatky bola som doma spolu s rodinou. Ale rýchlo som sa vrátila na späť, lebo bolo dosť učenia pod koniec semestra. Možno aj kvôli tomu že som chcela zažiť ešte viac. A tak sa to aj stalo. Navštívili sme jazzový koncert a operu "Fiddler on the roof" a už veľmi čakám svojej nasledujúcej návštevy opery. Podarilo sa mne navštíviť Varšavu a Krakov lebo sú dosť lacné lístky a preto je možnosť cestovať. A štipendium ti stačí aj na weekend v zahraničí ako som to zažila ja v Pariže a Amsterdame.

Koniec semestra dopadol dobre, zdala som všetky svoje povinnosti. Nechcela som ísť naspäť do Banskej, lebo som si všimla že už strašne milujem Vroclav. Ale konečne som tu a som šťastná že mám také zážitky a môžem o tom povedať každému. Už sa teším na môj budúci Erazmus štúdium ktorý pokračujem v Grécku, a už na konce Augusta dám vedieť ako dopadol môj Erazmus stáž v Česku.