Ivana Facáková: Universidade de Vigo, Španielsko, E VIGO01

Erasmus je všetkým o čom ste snívali a ešte viac. Je to takzvaný „full package", obdobie plné pozitívnych vecí a vzrušujúcich výziev, ktoré vám život v tomto období pripraví. Stane sa všetko, na čo ste pripravení, no aj to, na čo nie ste. No všetky tieto zážitky zostanú vo vašich spomienkach po celý život.

Čaro povestne upršanej Galície a jej najväčšieho mesta - Viga, som sa spolu s dvoma spolužiačkami rozhodla okúsiť v druhom ročníku bakalárskeho stupňa môjho štúdia. Študovať v zahraničí bolo mojím snom už od strednej školy, preto bol pre mňa Erasmus jasnou voľbou a motiváciou v mojom štúdiu. V polovici januára som po prvýkrát nasadla do lietadla za mojou cestou do prístavného mesta pri Atlantickom oceáne, ktoré malo byť päť mesiacov mojím domovom. Semester sa začal koncom januára a skončil začiatkom mája. Potom nasledovalo skúškové obdobie, ktorého prvá etapa pre španielskych študentov a rovnako aj pre nás - Erasmus študentov trvá do konca júna. Za veľké pozitívum hodnotím vysoké kreditové ohodnotenie jednotlivých predmetov, preto som si ja osobne vystačila so štyrmi predmetmi, aj keď ich časová dotácia bola, prirodzene, rozsiahlejšia. Trvanie prednášok a seminárov je rozdielne a musela som si naň zvyknúť.

Univerzita s veľmi zaujímavou architektúrou sa nachádza vo veľkom areáli mimo mesta so všetkými fakultami pokope. Ponuka predmetov pre naše štúdium bola veľmi bohatá a mohli sme si vyberať z rôznych ročníkov, stupňov štúdia a jazykových kombinácií. Zahŕňala aj predmety určené iba pre Erasmus študentov. Veľkým plusom boli aj jazykové kurzy španielčiny či dokonca galícijčiny, ktoré boli rovnako ohodnotené kreditmi. Veľmi nápomocný bol náš Erasmus koordinátor, ktorý nám už od začiatku štúdia pomáhal s výberom predmetov a rozvrhom. Čo ma veľmi zaujalo bolo to, že v mojom odbore prekladateľstva a tlmočníctva študenti v prvom roku ich štúdia musia absolvovať predmety zamerané na výučbu jazyka, ako takého, teda gramatiky, slovnej zásoby, komunikácie, čím si precvičia a upevnia svoje základy z predchádzajúceho štúdia. Výučba mnohých predmetov je veľmi interaktívna a od študentov sa vyžaduje sústavná práca pozostávajúca z rôznych seminárnych prác, prezentácií a aktívnej participácie na hodine. Pozitívne hodnotím aj študentský život, univerzita organizuje veľa podujatí, stretnutí, koncertov a pre Erasmus študentov aj výlety zdarma v spolupráci s miestnou študentskou organizáciou ESN. Táto organizácia funguje na buddy systéme, kde je každému študentovi, ktorý o to požiada pridelený dobrovoľník, ktorý ho ešte pred príchodom kontaktuje, vyzdvihne na letisku a nájde mu byt s ostatnými Erasmákmi, keďže bývanie v školských internátoch nie je vôbec lacnou záležitosťou. ESN organizuje rôznu plejádu udalostí, na ktorých majú zahraniční študenti možnosť lepšie sa spoznať.

Vigo nie je veľkým mestom, no zato s rôznymi možnosťami, kam ísť. Či už sa vyberiete do prístavu, na pláž, loďou do chráneného národného parku Islas Cíes alebo na prechádzku historickými budovami mesta, zo všetkých strán sa na vás aj v pochmúrnom počasí usmievajú komunikatívni Španieli vždy ochotní poradiť a pomôcť. Na každej prechádzke mestom bolo stále čo objavovať, vždy sme našli dosiaľ nepoznanú uličku, či len nové miesto, z ktorého sme mohli pozorovať dych berúci západ slnka. Mesto disponuje vlastným letiskom, takže sa z neho dostanete prakticky do celého Španielska. Ja osobne som si nemohla nechať ujsť návštevu hlavného mesta - Madridu, ako aj Barcelony, Valencie, kde som strávila svoje narodeniny v najväčšom európskom akváriu či si užívala pravú španielsku pláž na Malorke. Mesto sa nachádza blízko portugalských hraníc, takže ak vám nádherné Španielsko a nespočetné množstvo zaujímavých miest, ktoré môžete navštíviť, bude málo, môžete si odskočiť aj do tohto susedského štátu.

Nie vždy je všetko podľa našich predstáv, no to je presne to, čomu nás mobilita dokáže priučiť. Na španielsku siestu sme boli vopred pripravené, no keď nás po celom dni v škole o tretej poobede chytil hlad, museli sme to, bohužiaľ, vydržať ešte tri hodiny. Za negatívum určite hodnotím daždivé počasie, ktoré nám znemožnilo niekoľko výletov. Všetko je to však o vašej schopnosti prijať nové výzvy, adaptovať sa a za cenu všetkého čo vám mobilita prinesie, to veru, stojí. Osamostatníte sa, naučíte sa riešiť nové situácie, spoznáte ľudí z celého sveta, obohatíte svoje jazykové schopnosti a v neposlednom rade, získate množstvo spomienok na celý život. A možno si uvedomíte rovnako ako ja, aký je svet krásny, plný zaujímavých ľudí a neobjavených miest, ktoré na nás čakajú. Život na Pyrenejskom polostrove v rámci Erasmu bol najlepšou voľbou, akú som v mojom štúdiu mohla spraviť, som za ňu vďačná a odporúčam ju každému.