Eva Midlíková: Universitat de Girona, Katalánsko, Španielsko, E GIRONA02

Môj semester strávený v zahraničí prostredníctvom programu Erasmus+ považujem za jedno z najobohacujúcejších období v mojom doterajšom živote. Bol to pre mňa už druhý Erasmus, preto som ho vnímala inak ako ten prvý. Už som približne vedela, čo mám čakať, čomu sa vyvarovať a podobne. Hneď po príchode do Girony sme sa zúčastnili dvojtýždňového kurzu, ktorého cieľom bolo oboznámiť nás s miestnou kultúrou, zvykmi a tradíciami, chodom školy, jednotlivých fakúlt a každý deň sme chodili na intenzívne hodiny katalánčiny. Okrem toho členovia organizácie ESN Girona SC pre nás pripravili rôzne eventy, ktoré nám pomohli bližšie sa zoznámiť so študentmi z iných krajín. Zo začiatku to bolo také neisté a opatrné, pretože väčšina študentov sa navzájom nepoznala. Zoznamovacie hry, karaoke, dance workshopy a iné športové aktivity však uľahčili prelomiť hanblivosť a bariéry. Počas semestra sa členovia spomínanej organizácie vytvorili skvelú atmosféru, organizovali výlety v rámci Katalánska, ale aj mimo neho. V spolupráci s univerzitou vznikol FUNTANDEM program, ktorého cieľom bolo stretávanie sa zahraničných študentov s miestnymi a hravým zábavným spôsobom spoznať miestnu kultúru, lepšie pochopiť tradície a zvyky a v neposlednom rade spoznať legendy, ktorými je Girona taká známa.

Štúdium na Fakulte cestovného ruchu Univerzity v Girone bol doslova zážitok. Spôsob výučby je úplne odlišný od nášho, je založený na spolupráci spolužiakov, je praktický a u študentov podporuje kreatívne i kritické myslenie. Učitelia sú nápomocní, ústretoví a veľmi priateľskí. Všetci sa snažia o aktívne zapojenie všetkých študentov a mnoho z nich pozýva na svoje hodiny ľudí od „fachu“, ktorí vedia študentov inšpirovať, motivovať a odovzdať im veľa vedomostí a informácií týkajúcich sa rôznych tém z oblasti cestovného ruchu. Navyše táto fakulta sa nachádza v starobylej časti mesta Barri Vell a je umiestnená v krásnych historických priestoroch, ktoré pripomínajú slávny Rokfort z kníh o Harrym Potterovi.

Girona je krásne historické mesto, ktoré skrýva mnoho tajomstiev a čarovných uličiek. Je obklopené hradbami, ktoré ponúkajú krásne výhľady. Zelenou dominantou mesta je Parc de la Devesa, v ktorom sme trávili veľa času. Každú utorok a sobotu sa tam koná trh s čerstvým ovocím a zeleninou, ktoré je veľmi lacné a oplatí sa kupovať viac ako zo supermarketov. Voľný čas sme trávili rôzne. Podstatné je, že ak ste niekde v zahraničí, snažíte sa využiť každú chvíľu, chcete sa všetkého zúčastniť a nechcete premeškať ani sekundu. Víkendy sme sa snažili vždy vyplniť nejakým výletom mimo mesta. Keď sme ostali doma, vždy sme sa šli aspoň niekam prejsť a nasýtiť sa atmosféry mesta. Každý víkend sa v Girone niečo koná, či už ide o nejaký protest, výročie, oslavy, preteky, módne prehliadky, ochutnávky vín či piva. Osobne sa mi to veľmi páčilo, že mesto stále žilo, ľudia trávili poobedia na slnkom vyhriatych terasách a vychutnávali si kávu, pivo a čas s rodinou či priateľmi. Výhodou je aj poloha Girony, ktorá sa nachádza neďaleko Barcelony, odkiaľ sa dá veľmi pohodlne a lacno letieť do rôznych miest v rámci Španielska aj mimo neho. Mne sa podarilo letieť do Malagy, na Mallorcu, do Porta atď.

Každá skúsenosť v živote človeka je prínosom a určitým spôsobom formuje osobnosť človeka.  Štúdium a čas strávený v zahraničí je podľa mňa jedinečnou príležitosťou pre študentov spoznať nových ľudí, nové kultúry, naučiť sa riešiť rôzne situácie a v neposlednom rade spoznať samých seba. Ako hovorí citát Alberta Camusa: „Cestovanie je také veda, ktorá dovedie človeka k sebe samému.“ Ja som si v Španielsku uvedomila mnoho vecí aj čo sa týka môjho ďalšieho profesionálneho smerovania a využívania voľného času. Naučila som sa variť nové jedlá a základné kroky niektorých tancov... Pre mňa najdôležitejšie sú však priateľstvá, ktoré sme si v Girone vytvorili. Je prirodzené, že s niektorými z nich stratím kontakt po nejakom čase, avšak som presvedčená o tom, že s niektorými sme vytvorili priateľstvá na celý život.

Návrhy a pripomienky k tejto stránke prijíma: Mgr. Lucia Oboňová