Dušana Hamráková: Università per Stranieri di Siena, Taliansko, I SIENA02

Začala by som jednoduchou vetou : Once Erasmus, always Erasmus! Viac sa to ani vystihnúť nedalo. S Erasmom sa ti otvoria dvere do niečoho nového, či už je to pozitívne alebo negatívne (vo väčšine prípadov pozitívne). Aj ja som to chcela zažiť.

Všetko to začalo podaním si prihlášky a všetkou tou hŕbou dokumentov, ktoré človeka odradia. Niektorí to vzdajú, ešte to ani neskúsili. Ja som si vybrala Univerzitu pre cudzincov v Siene, ktorá sa nachádza v jednom z najkrajších regiónov Talianska – Toskánsku. Pri výbere som neváhala, keďže som si vždy priala študovať v Taliansku a využiť tam všetky možnosti, ktoré mi štúdium ponúkne. A samozrejme, Toskánsko bolo vždy mojím snom. Univerzita nám Erasmus študentom ponúkla zadarmo trojmesačný jazykový kurz talianskeho jazyka a kultúry, ktorý bol pre mňa skvelou voľbou a šancou zlepšiť sa v jazyku a kultúre. Tieto kurzy sú pre cudzincov a platí sa za nich mesačne dosť veľká suma. Ja som ho dostala ako erasmus študent zadarmo a k tomu ešte aj kredity. Neľutujem to, keďže jazyková úroveň taliančiny sa mi intenzívnym kurzom a štúdiom zlepšila. Ako erasmus študent som si mohla ľubovoľne vybrať z ponuky predmetov, ktoré univerzita ponúka. Predmety boli spojené s mojím odborom, takže výber nebol ťažký. Štúdium zo mňa urobilo zhovorčivejšieho a zvedavejšieho človeka, keďže tu všetky hodiny prebiehali v rámci diskusie a vždy v taliančine. Táto univerzita mi dala šancu sa zlepšovať. Niekedy som mala pocit, že téme rozumiem viac ako domáci. A aby som nehovorila len o štúdiu, samozrejme , že som spoznala aj mnoho skvelých ľudí z iných krajín. Našla som si kamarátov z rôznych častí sveta. Všetok voľný čas sme spolu precestovali, keďže Taliansko ponúka mnoho zaujímavých miest, je to kolíska kultúry. Keď som cestovala do rôznych miest ako Benátky, Perugia, Florencia, atď., každé miesto mi prinieslo niečo nové. No najemotívnejšia vec na Erasme sú priatelia, ktorých si tu nájdeš. Prvé dni som mala menšie depresie, keďže som ešte nikoho nepoznala, no keď začal welcome week pre Erasmus študentov, kde nás veľmi milo privítali na rektoráte univerzity, mali sme šancu sa spoznávať. Každý večer bol pre nás pripravený program, najprv sme mali City Tour, kde sme spoznali všetky krásy mesta a večer pre nás pripravili typický taliansky aperitív. Spoznala som strašne veľa ľudí, aj keď pre mňa je dôležité si nájsť priateľov, s ktorými môžem tráviť voľný čas a naučiť sa niečo nové, skutočných priateľov, s ktorými zostanem v kontakte aj po Erasme. S mojimi portugalskými kamarátkami sme toho mnoho precestovali, skoro každý víkend sme robili portugalskú alebo slovenskú večeru. Halušky im chutili a bola som veľmi rada, že som mohla prezentovať aj niečo z našej kultúry. Spoločne sme sa učili a zabávali na slovách v slovenčine a portugalčine. Jeden semester zbehne strašne rýchlo, ale o to viac ma obohatil o jazykovú skúsenosť, ale hlavne kultúrnu. Moje ambície sa zvýšili a mám v hlave kopec plánov, ktoré chcem zrealizovať. Erasmus ma ako veľkú cestovateľku, ktorou by som sa sama nazvala, zmenil z mladého, ustráchaného a tichého človeka, na nezávislú osobnosť, ktorá chce stále niečo objavovať a vzdelávať sa. Môžem si poďakovať, že som na sebe dosť pracovala, aby som túto šancu ísť študovať do zahraničia využila.

Dušana Hamráková

Università per Stranieri di Siena