Matúš Filip Hažlinský, AMBISS Praha, ZS 2018/2019

Zhrnutie študijnej mobility Erasmus+ na vysokej škole Ambis (Praha, Česká republika)

Predmety mi napasovali presne k študijnému plánu môjho odboru (Ekonomika a manažment podniku) a navyše som ušetril na doprave (Do Prahy sa dovezieš RegioJetom a následne máš úžasné možnosti - Praha má skvelé napojenie na svet). Budova samotnej ekonomickej fakulty sa nachádza v mestskej časti Libeň. Škola je celkom moderná a bezpečná, hlavné dvere sú otvárané s použitím kódu, v budove sa nachádza knižnica, oddychová miestnosť a kaviareň s občerstvením. Budova je vzdialená dve zastávky električkou od stanice metra Palmovka a mesačný lístok na mhd stál v čase môjho štúdia asi 4 eurá, tak sa nemusíte báť a môžete si nájsť ubytovanie pohodlne v širšom centre Prahy.

Škola nám pred príjazdom urobila skupinu na whatsapp kde boli koordinátori spolu so všetkými prihlásenými študentmi. Čo bola veľká výhoda keďže sa jedná o súkromnú školu ktorá nemá vlastný internát a sľúbené vybavenie internátov Karlovej univerzity dopadlo katastrofálne. Bývanie v Prahe sa dá vybaviť aj v rozumnej cene +- 300 EUR za nepriechodnú izbu takže ti ostanú aj nejaké peniaze na ostatné náklady. V prípade že si zúfalý môžem odporučiť napríklad Koleje Vetrník, čo je najlepšie definovateľné ako "lepšia robotnícka ubytovňa" len miesto robotníkov sú tam študenti (Ide ti odtiaľ priama električka na zastávku Ku Krížu kde sa nachádza Ambis). Ja osobne som býval na byte u stanice metra Rajská Záhrada.

Škola sama o sebe nie je veľká, všetko v rámci štúdia ti vybavia koordinátori (tj. nedostaneš žiadneho buddyho). Výber predmetov je dostačujúci, poteší najmä možnosť prihlásiť sa na české predmety. Všetko prostredníctvom perfektného elektronického systému, v ktorom snáď nie je ani možnosť nenájsť čo potrebuješ. České predmety odporúčam, pretože sú vyučované na profesionálnej úrovni - Učitelia aj väčšina českých žiakov má skúsenosti z praxe. Zároveň sú aj ťažšie, súkromná škola bohužiaľ neznamená že si zaplatíš a prejdeš, no učitelia majú profesionálny a hlavne férový prístup. Nemali problém dodatočne vysvetliť hocičo čomu som nerozumel. Ak sa neprihlásiš na české predmety, prídeš o možnosť spoznať skvelých ľudí. Obzvlášť v mojom prípade bola erazmus trieda zložená z časti hovoriacej po španielsky, turecky a srbsky. Takže u mňa nula bodov - no boli sme na pár posedeniach a parties, no je možné že si tú správnu partiu nenájdeš. Ja osobne som mal lepších kamarátov z erazmus študentov iných škôl, ako Karlova univerzita. Bol som na viacerých akciách umeleckej fakulty KU, s ktorou som aj cestoval neskôr po európe. Na KU som tak isto pravidelne chodil na právnickú fakultu na obedy kde majú aj smiešne obežné výťahy (Paternostery). Vždy záleží na vlastnej skúsenosti, na Ambis študuje aj pár Slovákov určite by som sa nebál že budeš sám.

Na záver by som ešte chcel upozorniť aby si si dával/a pozor na dĺžku pobytu v zmluve. Aj keď nikto z mojich erazmus študentov nemal problém a aj koordinátori povedali že 5 dní pred dátumom oficiálneho ukončenia erasmus pobytu sa žiadne peniaze vracať nemusia. Bohužiaľ naša univerzita nemá nič podobné tolerované v stanovách, takže peniaze hoc odídeš aj o deň skôr budeš musieť vrátiť (samozrejme prepočítané na dni, nie všetky). Nikdy sa nespoliehaj na to čo nemáš overené. V prípade že chceš poradiť kľudne mi napíš na môj instagram: instagram.com/1mafi1/ ak budem vedieť poradím.

S pozdravom, Matúš Filip Hažlinský