Anna Sikida, Praha, ČR a Forli, Taliansko

Využiť možnosť vycestovať na študentskú mobilitu Erasmus bolo jedno z mojich najlepších rozhodnutí. Na prvý Erasmus som išla v roku 2019 počas magisterského štúdia. Vybrala som si Karlovu univerzitu v Prahe, v čarovnom hlavnom meste Českej republiky.

Hneď po našom príchode sme sa ubytovali v študentskom internáte Hvězda, ktorý sa na nasledujúcich 5 mesiacov stal mojím domovom. Práve tu sme sa stretli s mnohými študentmi z celého sveta. Nečakala som, že Praha bude jedným z najatraktívnejších miest pre študentov programu Erasmus, ale ukázalo sa, že to tak je. Praha je neuveriteľne interkultúrne mesto. Každý rok prijíma tisíce študentov a nie nadarmo sa považuje za „srdce Európy“.

Internát nebol vo veľmi dobrom stave a nachádzal sa ďaleko od Fakulty sociálnych vied, kde som študovala. Keďže pohodlie je pre mňa veľmi dôležité, trochu ma to rozladilo. No napriek tomu, nakoniec som nikdy neľutovala, že som tam žila! Ľudia, s ktorými som sa zoznámila a ktorí bývali dokonca so mnou na jednom poschodí, boli úžasní a stali sa pre mňa druhou rodinou. Nakoľko celý blok bol pridelený špeciálne pre Erasmus študentov, každý deň sme organizovali večerné posedenia, na sviatky sme pripravovali stoly s tradičnými jedlami rôznych národností a všetci sme spoločne sledovali cez dataprojektor filmy.

Prechádzky po Prahe a spoznávanie jej zákutí sa tiež stali súčasťou nášho Erasmus života. Útulné ulice, nádherne parky, gotické kostoly, katedrály, historické pamiatky a hrady či početné múzeá nás pohltili európskou kultúrou. Každý deň v Prahe bol lekciou do života.

Študenti v Českej republike majú veľa výhod. Náklady na ubytovanie v Prahe patria k najlacnejším v Európe. Grant z programu Erasmus mi stačil na všetky moje výdavky. Napríklad, študentský preukaz na hromadnú mestskú dopravu stál len 15 eur na dobu troch mesiacov. Zahŕňal všetky druhy verejnej dopravy vrátane metra a električiek, vďaka ktorým sme občas zorganizovali exkurzie mesta, nakoľko tieto dopravné prostriedky prechádzali po najznámejších trasách s krásnymi výhľadmi.

Veľa sme cestovali aj inde v rámci Českej republiky a tiež do zahraničia. Na Vianoce sme zorganizovali výlety do rôznych miest v Českej republike: do Brna, Českého Krumlova, Karlových Varov, ako aj do veľmi malých miest, ako sú Ústí nad Labem alebo Hřensko na hranici s Nemeckom. Ďalej sa mi podarilo navštíviť aj iné európske štáty: Španielsko (Barcelona), Francúzsko (Nice, Antibes, Cannes), Taliansko (Miláno), Nemecko (Berlín), a to všetko za nízku cenu leteniek. Využili sme, že mnoho medzinárodných letísk je spojených s pražským letiskom priamymi letmi.

Čo sa týka samotného štúdia, nebolo príliš náročné. Rozvrh nebol nabitý a mali sme k dispozícii veľa voľného času. Od samého začiatku bol s výberom predmetov iba jeden problém, mnohé bolo treba zmeniť už po samotnom príchode. Na každý predmet sa mohol prihlásiť iba určitý počet študentov, čiže ak už nezostanú žiadne voľné miesta, budete si musieť počkať, kým si tento predmet niekto neodstráni alebo si ho budete musieť vymeniť. Napriek tomu boli pracovníci študentského oddelenia vždy k dispozícii, rýchlo reagovali a boli pripravení pomôcť.

Praha zostala navždy v mojom srdci, chvíle, ktoré som tam prežila, sa dajú jednoznačne nazvať jednými z najlepších v mojom živote. Preto, vám na 100% radím práve Karlovu univerzitu! Doteraz som v kontakte s ľuďmi, ktorých som tam stretla, ako aj s mojou spriaznenou dušou!

Na druhý Erasmus v roku 2020 som sa vybrala do Talianska, malého mesta s názvom Forlì neďaleko Bologne. Bola to skvelá príležitosť študovať na najstaršej univerzite na svete - Bolonskej univerzite. Čas strávený tam bol bohužiaľ kvôli pandémii odlišný od toho v Prahe. Až do poslednej chvíle som nevedela, či budem môcť vycestovať do Talianska, kde som vždy snívala stráviť časť svojho života.

Obmedzenia spojené s COVID mi nedovolili vychutnať si celé spektrum života vo Forlì, ale v porovnaní s inými krajinami ich Taliansko pravidelne zmierňovalo. Boli otvorené podniky, v ktorých sme si mohli vychutnať šálku talianskej kávy či pizze. Taktiež boli dlhšiu dobu otvorené regióny pre voľný pohyb a cestovanie. Podarilo sa mi navštíviť veľa krásnych historických miest Talianska: Bolognu, Florenciu, Ferraru, Cesenatico, Rimini.

V porovnaní s Českou republikou bolo bývanie a cestovanie v Taliansku pomerne drahé. Prakticky nikde neexistovali študentské zľavy.

Štúdium na Bolonskej univerzite bolo veľmi ťažké, ale získané vedomosti stoja za to. Napriek pandémii sme sa zúčastňovali mnohých prednášok prezenčne na univerzite a mali sme možnosť rozprávať sa s profesormi, ktorí disponovali veľmi profesionálnymi skúsenosťami.

Erasmus+ je skvelou príležitosťou spoznať multikultúrne prostredie, zoznámiť sa so vzdelávacím systémom v rôznych krajinách a získať nezabudnuteľné zážitky medzinárodného priateľstva. Chcela by som poďakovať Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov UMB za takéto cenné skúsenosti!