Slovenské vojvodinské divadlo Báčsky Petrovec, Srbsko
Slovenské vojvodinské divadlo/ Slovačko vojvođansko pozorište je jedna z najmladších profesionálnych divadelných inštitúcií a jediné slovenské profesionálne divadlo v Srbsku (vo Vojvodine). Vzniklo na základe úspešnej slovenskej divadelnej tvorby ochotníckych divadiel a jeho vznik podporila Pokrajinská vláda Autonómnej oblasti Vojvodina a Obec Báčsky Petrovec v roku 2003. Od vtedy malo Slovenské vojvodinské divadlo vyše 30 premiér. Každoročne vystupuje na ochotníckych divadelných festivaloch vo Vojvodine, ale aj po slovenských vojvodinských dedinách. Spolupracuje s profesionálnymi divadlami zo Srbska a Slovenska. SVD nemá zamestnaných divadelných tvorcov ani technikov, na spoluprácu ich oslovuje z iných divadiel a zvlášť slovenských ochotníckych divadiel. Svojou prácou balansuje medzi profesionálnym a ochotníckym. Riaditeľkou divadla je Vierka Krstovská, koordinátorkou inscenácií a manažérkou je Miroslava Blažić. Divadlo vytvára kreatívny priestor divadelným hercom a personálu.
Rozdiel medzi Slovenským vojvodinským divadlom a ochotníckymi slovenskými divadlami vo Vojvodine je v tom, že divadlo v Báčskom Petrovci zamestnáva celý tvorivý tím formou autorskej zmluvy. Hercov si vyberá režisér každého predstavenia a tak sa často stáva, že sa v jednej inscenácii stretnú herci z viacerých ochotníckych divadiel vo Vojvodine. O produkciu divadla sa stará riaditeľka divadla, pre prezentáciu významne využíva aj sociálne siete. Slovenské vojvodinské divadlo okrem prostriedkov od zakladateľa a z projektov vie disponovať aj finančnou pomocou od sponzorov. Pri predstaveniach sú to väčšinou podniky, ktoré pre divadlo priamo realizujú niektoré potrebné činnosti. Slovenské vojvodinské divadlo sa pri výbere divadelnej predlohy stále viac orientuje na svojich divákov, čiže na Slovákov žujúcich v oblasti Vojvodina v Srbsku. Keď divadlo hrá na domovskej scéne v Báčskom Petrovci, lístky sa na každé predstavenie predávajú, ale keď ide divadlo na zájazd väčšinou hrá predstavenie z vlastných zdrojov, čím prispieva ku šíreniu kultúry v slovenských prostrediach. Divadlo má zriadenú Umelecké radu, ktorej členmi sú uznávaní odborníci prostredia tejto minority: Ľuboslav Majera, Anamária Boldocká Grbićová, Margarita Benková a Miroslav Babiak.
Medzi najúspešnejšie inscenácie poslednej (predcovidovej) sezóny patrí inscenácia Chlieb a hry v réžii Miroslava Benka. Na domácich festivaloch najúspešnejšie boli predstavenia Alica v zázračnej krajine a TILDA, ktoré patrili medzi najlepších päť detských predstavení profesionálnej scény vo Vojvodine. V Slovenskom vojvodinskom divadle hosťovali veľké a známe divadlá zo Slovenska a Srbska. V divadle vytvorilo inscenácie mnoho známych režisérov ako napríklad Andraš Urban, Ľuboslav Majera, Michal Babiak, Kokan Mladenović, Igor Vuk Torbica, Petar Štrbac, a pod. Tiež mnohopočetné divadlá a režiséri zo Slovenska: Peter Mankovecký, Juraj Bielik, Roman Polák, Ján Sládeček, Michal Spišák, Roman Polák, Alena Lelková, herci Róbert Jakab, Juraj Kemka, Vladimír Kobielsky, Marián Miezga, Lukáš Latinák, Eva Pavlíková, Roman Pomajbo a iní.
Slovenské Vojvodinské divadlo aktívne pracuje s detským divákom aj intrepretom. Toto zameranie činnosti vyplýva z vyjadrenia riaditeľky divadla Viery Krstovskej, ktorá pokladá za potrebné "ako prvé začať s výchovou ako doma tak i v školách ku všetkým druhom umenia. Priblížiť deťom kultúru a vzdelávať ich – nám ako divadelníkom predovšetkým k hovorovej reči, umeleckému prednesu, pohybu ale i správaniu sa v divadle. Zapojiť do celého procesu i výchovnovzdelávacie ustanovizne – školy a učiteľov a rodičov, ktorí vštepia lásku k umeniu a divadlu deťom od malička. Mladých je zasa potrebné podporiť v ich procese a snahách vyjadriť sa umelecky a k tomu sa môžu pripojiť i združenia mladých alebo pre mladých, divadelné združenia, ale i inštitúcie, či škola alebo i divadlo, galéria, múzeum, knižnica a pod. Spoločnými silami udržiavať tradíciu, podporiť súčasnosť a aby sme si vybudovali budúcnosť“.