Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici


Projektové stretnutie v Paríži

Minoritná kultúra ako prostriedok pre sebaidentifikáciu a posilnenie inklúzie v multietnickom prostredí - MySme

číslo projektu 2022-1-SK01-KA220-HED-000086151

 

 

Konečným cieľom projektu MySme je vytvorenie najmenej 40tich krátkych didaktických filmov, ktorých cieľom bude učenie sa slovenského jazyka deťmi v menšinových prostrediach s využitím metódy kritického myslenia. Každý z projektových partnerov má počas 3 rokov projektu organizačne zabezpečiť a zrealizovať jedno projektové stretnutie všetkých projektových partnerov vo svojej krajine.

Tretím v poradí bolo projektové stretnutie 13. – 17.3.2024 v Paríži. Partnerom za Francúzsko je Slovenská škola, škôlka a súborík Margarétka, ktorá pre deti slovenských rodičov v širšom regióne Paríža vytvára podmienky pre činnosť víkendovej slovenskej školy. Vyučovanie, aj následné nácviky v súboríku sa konajú 2-krát do mesiaca, čo je určujúcim momentom aj pre formy vzdelávania. Podmienky však Margarétka vytvára zdá sa kvalitné, jej žiaci každoročne veľmi úspešne absolvujú aj diferenciačné skúšky v školách na Slovensku, čím si deti udržiavajú školskú dochádzku aj v krajine svojho pôvodu.

Cieľom projektového stretnutia boli predovšetkým pracovné stretnutia, na ktorých bolo potrebné doriešiť ekonomické aj obsahové otázky súvisiace s doposiaľ realizovanými projektovými aktivitami, aj s priebežnou správou, ktorú UMB práve pripravuje pre národnú agentúru projektu Erasmus+. Ekonomickú agendu prezentovala a na otázky projektových partnerov odpovedala Ing. Zuzana Kvetková z Univerzitného centra pre medzinárodné projekty UMB, ktorá je finančnou manažérkou projektu MySme. Obsahovú stránku projektu prezentovala a organizačné zabezpečenie nasledujúcich úloh projektových partnerov špecifikovala vedúca riešiteľka projektu PhDr. Zuzana Drugová z Metodického centra UMB pre Slovákov žijúcich v zahraničí. V obsažnej diskusii vzniesli partneri zo všetkých projektových krajín konkrétne otázky, ktorých odpovede hľadali všetci partneri spoločne. Výsledkom sa stali viaceré nasledujúce postupy, konkrétne termíny realizácie projektových úloh aj dohodnuté termíny nasledujúcich spoločných projektových stretnutí.

V rámci projektového workshopu sme sa stali účastníkmi medzinárodného detského folklórneho festivalu Krásna, krásna, na ktorého historicky 1. ročníku sa zúčastnili detské folklórne súbory Slovákov žijúcich v zahraničí. Okrem domácej Margarétky z Paríža to boli súbory Slováčik z Zurichu a Sovička z Londýna. Výborne postavený a organizačne zabezpečený program umožnil účastníkom projektového stretnutia aj ďalšie zážitky s výnimočnými pamiatkami Paríža.

Projektového stretnutia v Paríži sa zúčastnili za domácu školu a súbor Margarétka hlavné organizátorky stretnutia Zuzana Colinet Fodorová a Ivana Fodorová, za UMB PhDr. Zuzana Drugová, Ing. Zuzana Kvetková a Mgr. Radka Cachovanová, PhD. Ďalšími účastníkmi boli partneri z Chorvátska, Rumunska a Srbska.

 

Projektové stretnutie v ParížiProjektové stretnutie v ParížiProjektové stretnutie v ParížiProjektové stretnutie v ParížiProjektové stretnutie v ParížiProjektové stretnutie v ParížiProjektové stretnutie v ParížiProjektové stretnutie v Paríži

Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici