Učíme sa o Slovensku po slovensky
Termín: 11. – 19. 8. 2024
Hotel Mýto pod Ďumbierom
Počet účastníkov: 90
Aj v roku 2024 Metodické centrum UMB pre krajanov zo západnej Európy a zámoria organizovalo vzdelávaciu aktivitu Učíme sa o Slovensku po slovensky. Aktivity sa zúčastnili deti z Anglicka, Španielska, Austrálie, Írska, Kanady, Ukrajiny, Nemecka, Francúzka, Poľska, Spojených štátov amerických, ale aj zo Srbska a Rumunska, spolu 90 účastníkov. Vzdelávaciu aktivitu Učíme sa o Slovensku po slovensky sme realizovali v obci Mýto pod Ďumbierom. Počas deviatich dní deti cestovali v čase a učili sa o rôznych obdobiach Slovenska. Gestorkou realizácie bola Diana Očenášová a jej realizačný tím. Jedným z dôležitých cieľov vzdelávacieho pobytu bolo dosiahnuť, aby zúčastnené deti zo zahraničia čím viac a aktívne komunikovali v slovenskom jazyku, zábavnou formou sa učili o Slovensku a spoznávali nových kamarátov – Slovákov žijúcich v zahraničí.
Vzdelávaciu aktivitu Učíme sa o Slovensku po slovensky sme realizovali v hotely Mýto v obci Mýto pod Ďumbierom, s ktorého úrovňou a službami bola v tomto roku spokojnosť zo strany organizátorov tak zúčastnených. Aj na tomto podujatí sme pracovali s deťmi v naznačenom systéme vzdelávacích a voľnočasových aktivít, navyše si v priebehu podujatia deti spoločne spisovali slovenské slová a tak tvorili vlastný slovník slovenských slov. Súčasťou turnusu boli aj poznávacie výlety: Pustý hrad Zvolen, Demänovská jaskyňa a Mini park Slovensko v Liptovskom Jáne. Tohto roku sme turnus realizovali v podobnom obsahu ako školy v prírode pre tradičné krajiny, tak ako sme to minulého roku navrhovali a naplánovali. Vzdelávacie aktivity sme prispôsobili úrovni detí zo západnej Európy a zámoria.
Súčasťou vzdelávacích aktivít boli overené postupy na podporu komunikácie v slovenskom jazyku, ktoré sa striedali so súťažno-zábavnými aktivitami a tvorivými aktivitami v umeleckej a pracovnej oblasti. Hodnotenie dní prebiehalo vo večerných aktivitách, kde sa hodnotili aktivity a schopnosti detí prostredníctvom bodovacieho systému. Ten slúžil motivačne pre zmiešané tímy a viedol k spolupráci medzi skupinami detí z rozličných krajín a ich vzájomnej komunikácii v slovenčine. Súčasťou programu boli výlety do Demänovskej jaskyne, na Pustý hrad Zvolen, do Zvolena a Liptovského Jána. Hlavnou témou bola tohto roku Enviromentálna výchova a ekológia. Deti sa učili o ochrane životného prostredia, o ekologickom myslení našich predkov a pod. Takto koncipovaný a zrealizovaný projekt umožnil deťom podporovať aktívny prístup k ochrane životného prostredia, budovať vzťah k prírode a prírodnému a kultúrnemu dedičstvu, ktoré si odniesli do svojich domovských krajín.
Podujatie sme organizovali v gescii Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky.