Medzinárodná konferencia Dolná zem a kontext slovenskej kultúry v Nadlaku
V centrálnom sídle DZSČR v Nadlaku – Rumunsko vo štvrtok 14. marca 2024 bola udelená Cena Ondreja Štefanka. Udelením cien a privítaním hostí sa začala aj Medzinárodná konferencia Dolná zem a kontext slovenskej kultúry, ktorej pracovná časť nasledovala 15. a 16. marca.
Medzinárodná vedecká konferencia Dolná zem a kontext slovenskej kultúry svojim zameraním nadviazala na doterajšie nadlacké konferencie, ktorých cieľom je reflexia podôb slovenského dolnozemského života z rozličných zorných uhlov vedeckého bádania: historického, etnologického, kultúrneho, umeleckého atď. K fenoménu života dolnozemských Slovákov sa tak pristupuje jednak vychádzajúc z ich vlastného, imanentného bytia, ako aj z pozície porovnávania: na strane jednej porovnávania fenoménov jednotlivých dolnozemských komunít, ako aj porovnávania vybraných javov smerom k materskej krajine – Slovensku.
Tohtoročná konferencia si kládla za cieľ reflexiu stanovenia kontextu slovenskej kultúry: do akej miery je produktívne pozorovať slovenské dolnozemské fenomény iba v ich vlastnej, originálnej, neopakovateľnej – imanentnej podobe a na strane druhej: v akej miere by sa takéto vybrané fenomény mali reflektovať v širšom nazeraní celonárodnej slovenskej kultúry. Doterajšie početné výskumy poukázali, že rad javov bol preskúmaný iba v úzkom kontexte enklávneho (dolnozemského) prostredia a tieto javy neboli rovnocenne reflektované v celonárodnom kontexte. Medzinárodná vedecká konferencia Dolná zem a kontext slovenskej kultúry mala ponúknuť isté riešenia ako túto zrejmú anomáliu vyriešiť; mala sa stať fórom, kde by sa poukázalo na doteraz nepreskúmané oblasti výskumu kultúry dolnozemských Slovákov a možnosti začlenenia výsledkov týchto výskumov do širšieho národného, resp. aj nadnárodného kontextu.
Univerzitu Mateja Bela prezentovali prof. PaedDr. Miroslav Kmeť, PhD. a Mgr. Patrik Kunec, PhD. z Katedry histórie Filozofickej fakulty UMB s príspevkom s názvom – Kultúrne fenomény dolnozemských Slovákov v prácach Jána Siráckeho. Za Metodické centrum UMB pre Slovákov žijúcich v zahraničí príspevok pod názvom – Body prepájania slovenskej kultúry na príklade vojvodinských Slovákov prezentoval historik Mgr. Ján Chrťan, PhD.