Krajanské letá
Krajanské letá
1. turnus 13. 7. – 21. 7. 2024
počet účastníkov: 80
2. turnus 17. 8. – 25. 8. 2024
počet účastníkov: 81
Penzión Zornička, Donovaly
Krajanské leto je projekt Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorý organizuje Metodické centrum UMB od roku 2016. V lete 2024 sme usporiadali dva turnusy Krajanského leta. Prvý turnus sa konal od 13. – 21. júla 2024 pod vedením gestorky Diany Očenášovej a druhý augustový turnus bol v termíne od 17. – 25. augusta 2024, ktorý viedla absolventka Pedagogickej fakulty UMB Mgr. Anna Adamová.
Krajanské leto ako letný tábor združuje deti Slovákov žijúcich v zahraničí nie len z tradičných krajín, ale i novodobých diaspór zo západnej Európy a zámoria. Zámerom týchto táborov je prehĺbiť u detí kontakt so slovenským jazykom, kultúrou aj hodnotami. Obsahom sú rozličné aktivity, poznávacie výlety v blízkom okolí, tvorivé dielne a ďalšie činnosti spojené so slovenskou identitou. Zúčastnené deti sa týmto spôsobom vracajú k svojim koreňom a bližšie spoznávajú krajinu svojich rodičov a prarodičov.
Oba turnusy boli realizované v obci Donovaly v blízkosti mesta Banská Bystrica. Vďaka známym lyžiarskym areálom aj množstvu značených chodníkov do okolitých pohorí sú Donovaly významnou turistickou oblasťou v letných i zimných mesiacoch. Účastníkom turnusov sme týmto ponúkli nádherný pobyt v príjemnom prírodnom prostredí. Spolu sme tento rok privítali 143 detí krajanov zo Srbska, Ukrajiny, Rumunska, Veľkej Británie, Nemecka, USA, Kanady, Talianska, Portugalska, Maďarska, Švédska a Cypru.
Na turnusoch sa deti naučili tradičné slovenské tance, piesne, rozprávky, spoznávali okolitú prírodu a absolvovali celodenné výlety. Cieľom Krajanského leta bolo podporiť u detí rozvoj slovenského jazyka, zlepšiť ich schopnosť dorozumievať sa v každodennej sociálnej interakcii, rozvíjať praktické využívanie slovenčiny a obohacovať ich aktívnu slovnú zásobu pomocou neformálneho vzdelávania. Pre deti sme pripravili jednoduché pracovné listy zo slovenčiny a iné hravé aktivity, ktoré podnecovali u detí komunikáciu a vzájomné spoznávanie sa s deťmi z iných krajín. Každý večer si do denníka Krajana zaznamenávali zážitky z dňa, nové slová, ktoré sa naučili, informácie o navštívených miestach a výletoch a na záver si zapisovali kontakty na kamarátov, s ktorými sa zoznámili počas tábora.
Súčasťou programu boli aj zaujímavé poznávacie výlety. S deťmi sme navštívili rozprávkový les Panoramapark a skvelý zážitok im priniesla plavba riekou Váh na pltiach v Strečne. Absolvovali menšiu turistickú vychádzku na vyhliadkovú vežu Dubeň nad mestom Žilina. Vybrali sme sa aj do mesta Kremnica, kde sme navštívili Kremnické bane a urobili si krátku túru na Skalku smerom ku Görgeiho tunelu. Zábavné dopoludnie sme si užili i v Galérii ilúzii v Liptovskom Mikuláši.
Ďalšou zaujímavou aktivitou boli tvorivé dielne, na ktorých si deti vyrábali darčeky a dekoračné predmety tradičným spôsobom.
Projekt Krajanské leto vnímame ako dôležitý most, ktorý spája slovenské deti a ich rodičov so Slovenskom. Predstavuje výnimočnú príležitosť, ktorá formuje identitu a vzťah k Slovensku aj u budúcich generácií Slovákov žijúcich v zahraničí. Pomáha deťom udržiavať spojenie so slovenskými koreňmi a umožňuje im získať nové priateľstvá s deťmi, ktoré majú podobnú skúsenosť a pochopenie pre dvojitú identitu. Deťom ponúka prostredie, ktoré prispieva ku kvalitnému využitiu ich voľného času počas letných prázdnin. Navyše deti, ktoré „prežijú“ Krajanské leto, sa často stávajú tzv. kultúrnymi vyslancami svojich zahraničných priateľov a komunitu vedia obohatiť o slovenské tradície, hodnoty či jazyk.