Didaktický kurz pre pedagógov škôl s vyučovacím jazykom slovenským v zahraničí
V dňoch 23. – 30. júna 2023 organizovalo Metodické centrum UMB pre Slovákov žijúcich v zahraničí didaktický kurz pre pedagógov škôl s vyučovacím jazykom slovenským v zahraničí. Na základe vopred komunikovanej potreby priamo v minoritných prostrediach sme účastníkom pripravili kurz rozdelený do dvoch sekcií so samostatným odborným zameraním. Odbornou garantkou kurzu bola prof. PhDr. Katarína Chovancová, PhD., ktorá účastníkom v prvý deň kurzu prezentovala spoločné témy: O komunikačných rolách alebo Osobné zámená trochu inak, Subjektívnosť a objektívnosť v texte z pohľadu čitateľa a Tipy na čítanie pre menších a väčších.
Cieľom kurzu bolo ponúknuť účastníčkam možnosť prehĺbiť si poznatky a posilniť kompetencie v oblasti odborovej didaktiky slovenského jazyka a didaktiky všeobecnovzdelávacích predmetov v slovenskom jazyku so zameraním na podporu aktívnej komunikácie v slovenčine a tvorivosti žiakov. V sekcii A bol kurz zameraný na predstavenie nových prístupov k vyučovaniu slovenského jazyka na predprimárnom, primárnom a sekundárnom stupni vzdelávania, v sekcii B zasa na predstavenie nových prístupov k vyučovaniu detí predškolského a mladšieho školského veku na predprimárnom a primárnom a stupni vzdelávania. Súčasťou kurzu boli prednášky, semináre, diskusie, autoreflexia, frekventanti získali zoznam odporúčanej literatúry a súbor pracovných materiálov zložený z podkladov z jednotlivých častí kurzu.
V sekcii A: „Komunikácia a kreatívnosť na hodine slovenčiny“ prednášala Mgr. Eva Pršová, PhD. z Katedry slovenskej literatúry a literárnej vedy témy: Zo súčasnej slovenskej literatúry pre deti a mládež, Literatúra medzi násťročnými, Lyrická poézia v didaktickej komunikácii, Kniha ako hra, Milan Rúfus a jeho tvorba v literárnej komunikácii, Zuzanka ako téma Rúfusovej poézie, Eseje a Čítanie z Rúfusovej poézie.
Doc. PaedDr. Július Lomenčík, PhD., z Katedry slovenského jazyka a komunikácie prezentoval témy: Jazyková komunikácia a tvorba zmysluplného textu, Jazyková výchova v hravých aktivitách, Aktivity v kontexte tvorivého písania, Didaktické aspekty novej kurikulárnej reformy, Najčastejšie omyly pri používaní slovenčiny a Živá cesta regiónom - tvorivé aktivity.
V sekcii B: „Didaktika pre materské školy a mladší školský vek“ prezentovali kolegyne z Pedagogickej fakulty UMB:
Prof. PhDr. Soňa Kariková, PhD.: Ja sa učím, ty sa učíš, spolu sa učíme a Učenie, druhy a štýly učenia, zážitkové aktivity.
PaedDr. Monika Brozmanová, PhD.: Práca so spoločenskovedným obsahom v primárnom vzdelávaní.
Mgr. Ružena Čiliaková, PhD.: Životné zručnosti a ich rozvoj v primárnom vzdelávaní a Čo sú životné zručnosti, na čo sú a aké potrebujeme?
Doc. PaedDr. Ivana Rochovská, PhD.: Vedci v materskej škole, Muzikanti v materskej škole.
Súčasťou programu boli aj exkurzie do Tajova, kde v roku 160. výročia narodenia Jozefa Murgaša a 150. výročia narodenia Jozefa Gregora Tajovského účastníci navštívili expozíciu Literárno-hudobného múzea ŠVK. V Stredoslovenskej galérii absolvovali vo Vile Dominika Skuteckého workshop o galerijnej pedagogike a počas exkurzie na Oravu navštívili rodný dom Martina Kukučína v Jasenovej, Múzeum Pavla Országha Hviezdoslava v Dolnom Kubíne aj Oravský hrad.
Účastníčkami bolo 27 pedagogičiek z Maďarska, Srbska a Ukrajiny. Spolu absolvovali vzdelávanie v rozsahu 48 hodín, za vzdelávanie získali oficiálny certifikát. Za Metodické centrum UMB pre Slovákov žijúcich v zahraničí kurz zabezpečovala PhDr. Zuzana Drugová, kurz bol realizovaný v gescii Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky.