Uplatňovanie niektorých pokročilých technológií vo výučbe a výskume v súvislosti so skúmaním znečistenia ovzdušia
Začiatok (dátum, čas): | 18. 1. 2024, 10:00 |
Koniec (dátum, čas): | 18. 1. 2024, 14:30 |
Miesto: | Fakulta prírodných vied UMB, prednášková miestnosť č. 257 |
Usporiadateľ: | Fakulta prírodných vied |
AdvTech_AirPollution
Pozývame Vás na odborný seminár projektu
Uplatňovanie niektorých pokročilých technológií vo výučbe a výskume v súvislosti so skúmaním znečistenia ovzdušia (AdvTech_AirPollution),
ktorý sa uskutoční na Fakulte prírodných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici
18. januára 2024 od 10.00 do 14.30 hod.
Cieľom seminára je prezentovanie výstupov projektu AdvTech_AirPollution a vzájomná výmena skúseností s odborníkmi v oblasti monitorovania znečistenia ovzdušia a analýzy dát z environmentálnych senzorov. Predstavené budú výsledky vedeckých štúdií a učebné materiály vyvinuté v rámci projektu. Účastníkom seminára budú zdarma poskytnuté publikácie vytvorené riešiteľmi projektu.
Hybridná forma organizácie podujatia (prezenčná a online) umožňuje účasť záujemcov z celého Slovenska. Na seminári sa zúčastnia odborníci zo štátnej a verejnej správy zaoberajúci sa ochranou čistoty ovzdušia, manažéri kvality ovzdušia z viacerých regiónov Slovenska, pracovníci zo Slovenského hydrometeorologického ústavu, Slovenskej agentúry životného prostredia a iných inštitúcií zaoberajúcich sa monitorovaním a ochranou kvality ovzdušia, ako aj učitelia základných, stredných a vysokých škôl.
Na podujatí budú prezentované vedecké štúdie a vysokoškolské učebnice vytvorené medzinárodným kolektívom autorov v rámci projektu AdvTech_AirPollution:
- Nové metódy vyučovania a učenia sa pre postpandemickú dobu,
- Laboratórne aktivity s environmentálnymi senzormi,
- Pokročilé technológie spracovania a analýzy veľkých dát.
Hmatateľné výsledky projektu zahŕňajú aj učebné osnovy pre voliteľný predmet zameraný na spracovanie dát pomocou pokročilých technológií, ktorý do svojej ponuky zaradili všetky partnerské univerzity, ako aj sieť senzorov zbierajúcich dáta o znečistení ovzdušia vo vybraných miestach partnerských krajín projektu. Získané dáta boli analyzované pomocou umelej inteligencie a dosiahnuté výsledky boli prezentované na medzinárodných konferenciách a vo vedeckých časopisoch. Projekt tiež umožnil a podporil výmenu skúseností a osvedčených postupov medzi partnerskými univerzitami v oblasti inovatívnych metód vyučovania a učenia sa, použiteľných v post-pandemickom čase. Projekt sa venoval aj potrebe akademických pracovníkov aplikovať pokročilé technológie vo vedeckom výskume v rámci svojich výskumných projektov. Za týmto účelom boli realizované tri školenia cieľovej skupiny desiatich akademických pracovníkov z partnerských univerzít.
Projekt realizovaný v období od 1. februára 2022 do 31. januára 2024 získal podporu v rámci programu Európskej únie Erasmus+ v maximálnej výške 254 056 eur.