Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici


Európska noc výskumníkov na Slovensku

Začiatok (dátum, čas): 30. 9. 2022, 9:00
Koniec (dátum, čas): 30. 9. 2022, 21:00
Usporiadateľ: Iné
WWW: //www.nocvyskumnikov.sk/

konečne NIE online

Tento rok sa festival vedy uskutoční 30. 9. 2022 v ESC Banská Bystrica

Začíname o 8:00

Po dvoch online ročníkoch opäť pripravujeme podujatie vo fyzickej podobe.

Mottom tohtoročného festivalu je „Dôverujme vede“, ktoré vzniklo v reakcii na potrebu lepšie sa orientovať v záplave veľkého množstva informácií a žiaľ aj dezinformácií. Naším cieľom je preto upriamiť pozornosť mladých ľudí a širokej verejnosti na relevantné zdroje informácií, ktorých garantmi sú práve výskumníci a výskumné inštitúcie. Téma dôvery vo vedu bude rezonovať naprieč celým programom s prepojením na aktuálne témy akými sú klimatická kríza, udržateľnosť, či vojnový konflikt na Ukrajine. Návštevníkov chceme podnietiť k aktivite, zážitkovému vzdelávaniu a k tomu, aby lepšie spoznali vedu a ľudí, ktorí za ňou stoja. 

 

 Stánky UMB

  • Vituálna geografia - Fakulta prírodných vied UMB - stánok č. 7


Pomocou virtuálnej reality navštívime a preskúmame niekoľko jedinečných miest na Zemi. Budeme mať možnosť pozrieť si Austráliu, prejsť sa africkou savanu a pozorovať jej biotu, vyštverať sa na štíty v Himalájach, preniesť sa medzi tučniaky na Antarktíde, do centra Tokia alebo si prezrieť našu Zem z vesmíru. Táto virtuálna expedícia bude zážitkom aj ukážkou toho, ako sa dá spoznávať Zem aj inak, ako je tradičné na hodinách geografie. Virtuálna geografia je podporovaná projektom Virtual Geolab, ktorý rieši Katedra geografie a geológie Fakulty prírodných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

 

  •  Tlmočnícka kabínka - vyskúšaj si tlmočenie - Filozofická fakulta UMB - stánok č. 8

Čo je simultánne tlmočenie? Čo všetko zahŕňa? Záujemcovia si v tlmočníckej kabíne môžu vyskúšať, ako sa simultánne tlmočí v reálnej tlmočníckej kabíne, a zároveň budú mať možnosť pochopiť, čo sa deje v mozgu tlmočníka a ako funguje tlmočnícka technika.

  • Farebná chémia - Fakulta prírodných vied UMB - stánok č. 9

Aktivita bude pozostávať z realizácie a ukážok efektných chemických experimentov zameraných na farebné zmeny (maľovanie elektrinou, farebné banky, tajné písmo a pod.). Návštevníci sa dozvedia zaujímavé informácie o redoxných reakciách, oscilačných reakciách, ako aj o reakciách založených na
zmene pH.

  • DEUTSCH: študujeme, cestujeme, pracujeme - Filozofická fakulta UMB - stánok č. 11

 

  • Akoďaleko zašli počítače? - Fakulta prírodných vied UMB - stánok č. 14

Výpočtová technika prekonala v ostatných desaťročiach výrazný rozmach. Z ťažkopádnych, veľkých a drahých strojov sa stali dostupné stroje, ktoré dennodenne ovplyvňujú naše rozhodnutia a spôsob života. V našom stánku sa môžeš ponoriť do sveta virtuálnej reality alebo sa porozprávať s počítačom.
Tiež si môžeš zahrať hru a porovnať svoju šikovnosť s umelou inteligenciou alebo sa naučiť, ako si jednoducho postavíš herný ovládač k počítaču. Pre porovnanie si budeš môcť vyskúšať prácu aj s takmer 40 ročným počítačom. Príď a dozvieš sa, čo všetko na Teba čaká a čomu sa venujeme na Katedre informatiky, Fakulty prírodných vied, Univerzity Mateja Bela.

  • Priblíž sa športovým hviezdam - Filozofická fakulta UMB - stánok č. 16

K dispozícii budú diagnostické zariadenia, pomocou ktorých je možné zistiť napríklad úroveň explozívnej sily dolných končatín, dynamickej sily úchopu rúk či rozvíjať koordinačné schopnosti aposturálne svaly. Veríme,že prezentáciou ponúknutých aktivít vás podnietime nielen k väčšiemu záujmu o šport a vedecký prístup k monitorovaniu a zvyšovaniu športovej a pohybovej výkonnosti, ale aj k starostlivosti o svoje zdravie motiváciou k rôznym pohybovým aktivitám.

17.45 h to je čas kedy roztancuje NOC VÝSKUMNÍKOV Univerzitný folklórny súbor MLADOSŤ. Určite sa máte na čo tešiť. 

 

Tak ako každý rok, aj tento ročník Európskej noci výskumníkov so sebou prinesie desiatky diskusií so špičkovými odborníkmi. O tom, ako navrátiť dôveru vo vedu, budú diskutovať Pavol Šajgalík (predseda Slovenskej akadémie vied), Dušan Škvarna (profesor, Univerzita Mateja Bela), Silvia Porubänová (sociologička a výkonná riaditeľka Slovenského národného strediska pre ľudské práva) a Daniela Kováčová (vysokoškolská pedagogička, Univerzita Mateja Bela). V Banskej Bystrici v panelovej diskusii panelovou diskusiou na tému "Silné slovo slobodnej informácie- vieš rozoznať fake news? bude diskutovať o 18. 10 h Mgr. Tomáš Beňuška, PhD.

Program podujatia

Tešíme sa na stretnutie s vami!

Európska noc výskumníkov na Slovensku

Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici