Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici


Na tému knihy odpovedá Marek Drímal

Na tému knihy odpovedá Marek Drímal

Ďalší marcový týždeň nás bude svojim knižným výberom inšpirovať Marek Drímal, prorektor pre rozvoj a informatizáciu UMB. Na Fakulte prírodných vied UMB pôsobí ako vedúci Katedry životného prostredia a špecializuje sa na toxikológiu životného a pracovného prostredia. Ak si vyberiete predmety orientované na vplyv kvality životného prostredia na zdravie človeka, je pravdepodobné, že páve on bude stáť za katedrou...

Položili sme mu tie isté otázky ako kolegom a či výber literatúry súvisí s jeho pracovným zameraním, sa dozviete už dnes. 

1. Aká je Vaša najobľúbenejšia detská kniha?

Pre mňa sú knihami detstva jednoznačne  verneovky.

 

Na tému knihy odpovedá Marek Drímal

2. Aké spomienky sa Vám na ňu viažu?

Doteraz si pamätám dokonca ich vôňu, keď som rozbalil balíček so známym logom. Zvyčajne som knihy dostával od rodičov či starých rodičov. Na viaceré som však míňal aj svoje vreckové. Z nich najobľúbenejšie boli jednoznačne Deti kapitána Granta, Tajomný ostrov  a Pätnásťročný kapitán. Mama mi zhasínala lampu, keď som ich čítal do neskorej noci – bez ohľadu na nutnosť včasného ranného vstávania.

 

Na tému knihy odpovedá Marek DrímalNa tému knihy odpovedá Marek DrímalNa tému knihy odpovedá Marek Drímal

3. Akú knihu máte rozčítanú dnes, prípadne akú máte v pláne čítať?

Rozčítaných mávam obyčajne viacero kníh, niektoré oddychové iné náročnejšie. Aktuálne sú to napríklad dve biografie. Vynikajúco obsahovo aj typograficky spracovaná biografia Karla Gotta Má cesta za štěstím, ktorá je naplnená množstvom zaujímavých informácií a je súčasne aj históriou generácií československých hudobníkov.

Druhou je životopis Jacoba Fuggera od Grega Steinmetza Najbohatší muž všetkých čias. Autor podáva zaujímavý prierez života tejto osobnosti európskeho až svetového formátu, ktorá významne ovplyvňovala aj naše dejiny.

Okrem tohto druhu literatúry mám rád aj menej náročný žáner, práve som dočítal dve súvisiace knihy od Jozefa Kariku Hlad a Smäd. Dej je podobne vystavaný ako u jeho predchádzajúcich diel Trhlina, Smršť a pod., pripomína mi to trochu severskú tvorbu, plnú mystiky a prekvapujúcich zvratov.

 

Na tému knihy odpovedá Marek DrímalNa tému knihy odpovedá Marek DrímalNa tému knihy odpovedá Marek Drímal

4. Akú knihu by ste odporučili  našim študentom, aby si prečítali? Môžete uviesť aj dôvod prečo?

Nuž, literatúra je podobne ako hudba žánrovo nesmierne bohatá a každému sa páči niečo iné. Odporučil by som dve knihy, ktoré rozhodne nebudú stratou času – prvou je faktografická kniha z obdobia Slovenského štátu a židovských transportov od Heather Dune Macadam 999. Autorka zozbierala príbehy dievčat z prvých transportov, odchádzajúcich z nášho územia do Osvienčimu. Ide o silné svedectvá ľudí, ktorých život sa zmenil zo dňa na deň. Je to silné posolstvo, ktoré nám hovorí, že zlo prepukne naraz a nečakane a normálny život sa razom zmení a obráti na ruby. Treba to vnímať aj ako memento, aby sme v súčasnosti nestratili orientáciu v hodnotách... Druhým dielom je publikácia Epidémie v dejinách od Branislava Kovára, Olivera Zajaca a Lucie Benedikovej. Kniha popisuje historický kontext epidémií, správanie ľudí, metódy boja proti nim. Umožní pochopiť, prečo v súčasnosti robíme to, čo robíme a aké to má historické korene a súvislosti.

 

Na tému knihy odpovedá Marek DrímalNa tému knihy odpovedá Marek Drímal
ilustračné obrázky: https://www.megaknihy.sk/

Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici