Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici - verzia pre nevidiacich

Aktuality - Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici

Preskočiť na obsah

Výnimočný ročník Univerzitnej noci literatúry je za nami

Po prvýkrát v sedemročnej histórii Univerzitnej noci literatúry sme sa pre pandémiu Covid-19 nemohli stretnúť „naživo“ na pôde Univerzity Mateja Bela v Banskej  Bystrici, ale každý večer počas aprílového týždňa, v ktorom sa mala konať pôvodná verzia UNL, sme vždy o ôsmej večer čakali na premiérové čítanie na videoportáli YouTube. Zachovali sme tak myšlienku siedmich čítaní siedmich kníh siedmimi čítajúcimi, ale nie počas jedného večera, ale počas siedmich dní. A dokonca aj s bonusom v podobe čítania kolegov zo Sliezskej univerzity v Opave. A napriek tomu, že sme sa nemohli všetci stretnúť spoločne, boli sme spolu, a z ohlasov vieme, že mnoho ľudí, ktorí z rôznych príčin nestihli predchádzajúce ročníky, zaujala práve forma online čítaní.

V tejto špeciálnej online UNL sa organizačný tím rozhodol vzdať hold čítajúcim, ktorých ste už na podujatí mohli zažiť, a zaspomínať si tak na predchádzajúce ročníky. Vybrali sme sedem osobností, ktoré s nadšením prijali ponuku, a do týždňa sa organizačnému tímu podarilo všetko zrealizovať a spustiť prenosy čítaní. Veľmi si to vážime a dúfame, že je to dané krásnou myšlienkou a atmosférou, ktoré už od prvých ročníkov UNL zdobia. A tak sa na UNL online predstavili napríklad skvelá biatlonistka Paulína Fialková, redaktor a moderátor Peter Zemaník, vydavateľ a kníhkupec Slavo Sochor, prekladateľka a germanistka Paulína Šedíková Čuhová, múzejníčka a režisérka Lucia Panáčková či študent herectva Dušan Ambróš. Ako každý rok sme nezabudli na deti a venovali sme im detské čítanie reprezentované malou čitateľkou Ajkou Bílkovou, ktorú sprevádzala jej sestra Majka, kedysi vedúca tímu UNL. Bonusové čítanie spoza rieky Moravy zabezpečili vysokoškolský učiteľ, literárny kritik a básnik Jakub Chrobák a vysokoškolská učiteľka Stanislava Schupplerová.

Ich čítania doposiaľ vzhliadlo viac ako 3 500 z Vás, všetky záznamy môžete nájsť na našej stránke.

Tešíme sa na Vás na Univerzitnej noci literatúry 2021!

organizačný tím UNL

Všetky informácie o UNL nájdete tu.