Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici - verzia pre nevidiacich

Aktuality - Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici


Preskočiť na obsah
Vyhľadávanie

Výnimočný ročník Univerzitnej noci literatúry je za nami

Po prvýkrát v sedemročnej histórii Univerzitnej noci literatúry sme sa pre pandémiu Covid-19 nemohli stretnúť „naživo“ na pôde Univerzity Mateja Bela v Banskej  Bystrici, ale každý večer počas aprílového týždňa, v ktorom sa mala konať pôvodná verzia UNL, sme vždy o ôsmej večer čakali na premiérové čítanie na videoportáli YouTube. Zachovali sme tak myšlienku siedmich čítaní siedmich kníh siedmimi čítajúcimi, ale nie počas jedného večera, ale počas siedmich dní. A dokonca aj s bonusom v podobe čítania kolegov zo Sliezskej univerzity v Opave. A napriek tomu, že sme sa nemohli všetci stretnúť spoločne, boli sme spolu, a z ohlasov vieme, že mnoho ľudí, ktorí z rôznych príčin nestihli predchádzajúce ročníky, zaujala práve forma online čítaní.

V tejto špeciálnej online UNL sa organizačný tím rozhodol vzdať hold čítajúcim, ktorých ste už na podujatí mohli zažiť, a zaspomínať si tak na predchádzajúce ročníky. Vybrali sme sedem osobností, ktoré s nadšením prijali ponuku, a do týždňa sa organizačnému tímu podarilo všetko zrealizovať a spustiť prenosy čítaní. Veľmi si to vážime a dúfame, že je to dané krásnou myšlienkou a atmosférou, ktoré už od prvých ročníkov UNL zdobia. A tak sa na UNL online predstavili napríklad skvelá biatlonistka Paulína Fialková, redaktor a moderátor Peter Zemaník, vydavateľ a kníhkupec Slavo Sochor, prekladateľka a germanistka Paulína Šedíková Čuhová, múzejníčka a režisérka Lucia Panáčková či študent herectva Dušan Ambróš. Ako každý rok sme nezabudli na deti a venovali sme im detské čítanie reprezentované malou čitateľkou Ajkou Bílkovou, ktorú sprevádzala jej sestra Majka, kedysi vedúca tímu UNL. Bonusové čítanie spoza rieky Moravy zabezpečili vysokoškolský učiteľ, literárny kritik a básnik Jakub Chrobák a vysokoškolská učiteľka Stanislava Schupplerová.

Ich čítania doposiaľ vzhliadlo viac ako 3 500 z Vás, všetky záznamy môžete nájsť na našej stránke.

Tešíme sa na Vás na Univerzitnej noci literatúry 2021!

organizačný tím UNL

 

 

Všetky informácie o UNL nájdete tu.

Naši čítajúci prichádzali večer čo večer priamo do obývačiekNaši čítajúci prichádzali večer čo večer priamo do obývačiekČíta biatlonistka Paulína FialkováČíta biatlonistka Paulína FialkováDetské čítanie zjavne zaujaloDetské čítanie zjavne zaujaloNaši čítajúciNaši čítajúci