Úspešný jubilejný 10. ročník podujatia BB CUP2017

Banskobystrický pohár sa v meste pod Urpínom už dávno stal známym pojmom. Pravidelne sa na ňom zúčastňujú najväčšie svetové či európske esá  plávania, nevynímajúc  ani domácich top pretekárov. V desaťročnej histórii pretekov evidujú organizátori z Plaveckého oddielu Univerzity Mateja Bela Banská Bystrica prihlášky pretekárov už z 31 krajín.

11 rekordov výborne zorganizovaného  podujatia  ozdobilo jubilejný 10. ročník medzinárodného plaveckého mítingu Banská Bystrica Cup, na štarte ktorého sa v krytej päťdesiatke na Štiavničkách predstavilo 220 pretekárov zo 42 klubov piatich krajín: Brazílie, Českej republiky, Čiernej Hory, Maďarska a Slovenska. Až na jednu výnimku (Brazílčan Nelson Da Silva na 50 m znak) ich utvorili reprezentanti Maďarska, pre ktorých bolo podujatie prakticky generálkou na blížiacu sa domácu kvalifikáciu na júlové Majstrovstvá sveta v dlhom bazéne v Budapešti. Silná maďarská výprava s viacerými zlatými medailistami z MS a ME „opravila“ podľa očakávania rekordné tabuľky podujatia (už európskeho formátu) najmä na dlhších tratiach. O najvýraznejší posun sa zaslúžila Zsuzsanna Jakabos v disciplíne 400 m polohové preteky, keď maximum Rumunky Gadeovej z minulého roku prekonala o neuveriteľných 18,65 sekundy na 4:40,15 min. Slušne zaplnená tribúna banskobystrických Štiavničiek tak videla v tejto disciplíne zaplávaný ostrý „A“ limit na Majstrovstvá sveta 2017. „B“ limity si na svoje konto pripísali Maďari: tri razy Evelin Verrasztó a Péter Bernek, po dva znova Zsuzsanna Jakabos, Dalma Sebestyén a Petra Barócsai a po jednom Kristóf Milák, Márk Tekauer, Bence Biczó a Benedek Kovács. „B“ limit splnil aj Brazílčan Nelson da Silva.

Divákov zdvihla „zo sedadiel“ mužská dvojstovka motýlik, keď až traja maďarskí plavci bok po boku bojovali o víťazstvo až do samotného záveru a všetci traja prekonali pôvodný rekord. Víťazný čas 1:57,81 min. Kristófa Miláka bol zároveň najhodnotnejším bodovým výkonom celého podujatia v kategórii mužov. Výborný výkon podal tento ešte ani nie 17-ročný reprezentant Maďarska aj na 100 m motýlik časom 0:53,74. Na  mužskej znakovej stovke tiež prekonali rekord podujatia až traja pretekári a na polovičnej trati sa dokonca až 4 pretekári dostali pod hranicu pôvodného rekordu (rekordný zápis Brazílčana Nelsona da Silvu má hodnotu 0:26,02 minúty).  Polohovková štyristovka sa niesla v znamení jasného víťazstva majstra sveta z roku 2014 Petra Berneka, ktorý časom 4:18,45 opravil rekord nášho olympionika Richarda Nagya o 4,54 sekundy a 200 m znak dohmatol v ďalšom rekordnom zápise za 2:00,67. Benedekt Kovács vyhral v novom rekorde 100 m znak (0:56,13).

Medzi ženami bola najjagavejšou hviezdou podujatia Zsuzsanna Jakabos, ktorá aj v ďalšej štyristovke, tentoraz voľným spôsobom, dominovala časom 4:14,13 a doterajší rekord vylepšila o úctyhodných 8,46 sekundy. Jej reprezentačná kolegyňa, 5-násobná majsterka Európy, Evelin Verrasztóo prekonala rekordy na 200 m voľný spôsob (2:00,64) a 200 m polohové preteky (2:15,63). Svoj pôvodný rekord z vlaňajška na 200 m motýlik opravovala Dalma Sebestyén časom 2:11,99.

Posun v plnení limitov nastal u našich reprezentantov v prípade Barbory Mišendovej v disciplíne 50 m motýlik, ktorá sa zapísala medzi „B“ limitárov na Majstrovstvá sveta v Budapešti časom 0:27,08 /“A“ limit má hodnotu 0:26,49/. „B“ limit na Majstrovstvá Európy juniorov splnila Nikoleta Trníková v disciplíne 400 m polohové preteky. Limity na Európsky olympijský festival mládeže splnili mladší juniori Sabína Kupčová, Robin Reindl, Nikoleta Trníková.

Súťažilo sa v štyroch vekových kategóriách a víťazné trofeje za najlepšie bodové výkony získali medzi ženami Zsuzsanna Jakabos (Győri Úszó SE), v kategórii 16-ročných Petra Barócsai (Érdi Úszó Sport), v kategórii 15-ročných Fanni Matula (Egri Úszó Klub SE) a v kategórii 14-ročných Réka Nagy (BVSC ZUGLÓ Budapest). Medzi mužmi triumfoval Márk Tekauer (DMTK Dunaharaszti), v kategórii 17-ročných Kristóf Milák (Érdi Úszó Sport), v kategórii 16-ročných Bálint Papp (DMTK Dunaharszti),  v kategórii 15-ročných Dávid Weiter (Dunaferr Danaujváros SE).

Organizátori z ambiciózneho Plaveckého oddielu UMB Banská Bystrica zvládli podujatie opäť na výbornú a posunuli ho o ďalší pomyselný stupienok vyššie. Latka je postavená mimoriadne vysoko. Podujatie znova šírilo dobré meno mesta, regiónu ale aj celého Slovenska, o tom niet pochýb, a preto si treba vážiť, čo máme doma...

Úspešný jubilejný 10. ročník podujatia BB CUP2017Úspešný jubilejný 10. ročník podujatia BB CUP2017Úspešný jubilejný 10. ročník podujatia BB CUP2017Úspešný jubilejný 10. ročník podujatia BB CUP2017Úspešný jubilejný 10. ročník podujatia BB CUP2017Úspešný jubilejný 10. ročník podujatia BB CUP2017Úspešný jubilejný 10. ročník podujatia BB CUP2017Úspešný jubilejný 10. ročník podujatia BB CUP2017Úspešný jubilejný 10. ročník podujatia BB CUP2017Úspešný jubilejný 10. ročník podujatia BB CUP2017Úspešný jubilejný 10. ročník podujatia BB CUP2017Úspešný jubilejný 10. ročník podujatia BB CUP2017Úspešný jubilejný 10. ročník podujatia BB CUP2017Úspešný jubilejný 10. ročník podujatia BB CUP2017Úspešný jubilejný 10. ročník podujatia BB CUP2017

Komplet záznam z obidvoch dní podujatia si môžete počas celého roka pozrieť v archíve TV ESO:  www.tveso.sk/bbcup2017/

Fotogaléria z podujatia je zverejnená:   http://banskobystricky-pohar-2017.webnode.sk/