Úspechy karate UMB na Európskych univerzitných hrách 2016 Záhreb

Medzinárodný olympijský výbor v Rio de Janeiro schválil do programu nasledujúcich Olympijských hier 2020 v japonskom Tokiu i karate. Japonsko to privítalo s nadšením, veď karate považuje za svoj národný šport. Počet vyznávačov tohto bojového umenia vo svete prekročil vlani hranicu sto miliónov aktívnych športovcov.

Slovenskí karatisti patria medzi popredných športovcov s viacerými medzinárodnými športovými výsledkami. Platí to aj pre karatistov – študentov Univerzity Mateja Bela. Už v minulosti ju viacerí veľmi úspešne reprezentovali. Marcela Remiášová sa stala majsterkou Európy v cvičení kata a Klaudio Farmadín akademickým majstrom sveta v zápase kumite.

Na Zimnej univerziáde Slovenskej republiky vo februári 2016 v Košiciach sa akademickými majstrami stali Lucia Kováčiková v zápase do 50 kg, Veronika Semaníková v zápase do 68 kg, Dominika Tatárová v zápase nad 68 kg a Richard Dobrotka v zápase do 67 kg. Striebro získali Katarína Jombíková v zápase nad 68 kg a Andrej Konečný v zápase do 67 kg. Bronz získala Eva Nováková v zápase do 55 kg.

Vďaka týmto výsledkom sa na Európskych univerzitných hrách 11. – 15.júla 2016 v chorvátskom Záhrebe zúčastnilo i sedemčlenné družstvo karate z UMB. Študenti UMB potvrdili i v európskom zápolení, že patria medzi karatistickú špičku. Prvenstvo získali Dominika Tatárová v zápase nad 68 kg a Richard Dobrotka v zápase do 60 kg. Strieborné medaily v zápase tímov získali pretekárky družstva žien UMB v zložení Tatárová, Kováčiková, Semaníková a Nováková. UMB sa umiestnila v celkovom hodnotení ženských kategórií na prvom mieste pred domácou Univerzitou Záhreb (Chorvátsko), Národným inštitútom z Lyonu (Francúzsko) a Univerzitou Sarajevo (Bosna a Hercegovina). Úspešní karatisti z UMB Tatárová, Kováčiková, Semaníková a Dobrotka cestovali 10. – 13. augusta 2016 do portugalského mesta Braga na Akademické majstrovstvá sveta v karate. Za účasti 466 pretekárov z 35 štátov sveta sa tentokrát pretekárom z UMB nedarilo. Vo výbornej konkurencii náročného turnaja nedosiahli medailové méty.

Najbližším vrcholom v banskobystrickom karate bude tradičný medzinárodný turnaj karate o Pohár SNP spolu s Európskym turnajom univerzít, ktorý sa uskutoční 16. októbra 2016 v športovej hale Filozofickej fakulty UMB. Jeho organizátori, karate kluby UMB a CMK, očakávajú podobne ako minulý rok viac než tri stovky pretekárov. Okrem seniorskych súťažných kategórií v cvičení kata a v zápase kumite program turnaja zahŕňa juniorské i dorastenecké vekové kategórie. Predstavia sa aj naši nádejní budúci olympionici, ktorí môžu byť úspešní už na najbližších Olympijských hrách v Tokiu v roku 2020.