Stretnutie s novým čilským partnerom otvorilo príležitosti na prehĺbenie spolupráce

Delegácia vedená rektorom UMB navštívila v dňoch 30.11 – 1.12.2022 Univerzitu v Santiagu de Chile (USACH) s cieľom analyzovať a identifikovať spoločné body a možnosti spolupráce medzi oboma inštitúciami.

Delegáciu na čele s rektorom univerzity doc. Ing. Vladimírom Hiadlovským, PhD. ďalej tvorili prorektor pre vedu a výskum prof. PhDr. Peter Terem, PhD., dekanka Fakulty prírodných vied doc. RNDr. Jarmila Kmeťová, PhD., vedúca Katedry ekonomiky EF doc. Mgr. Ing. Miroslava Knapková, PhD. a Mgr. Vladimír Müller, PhD. z Katedry politických vied a medzinárodných vzťahov FPVaMV. Okrem toho delegáciu UMB sprevádzal honorárny konzul SR v Čile pán Paul Nador.

Zástupcovia UMB sa najprv stretli s rektorom Dr. Rodrigom Vidalom Rojasom, prorektorkou pre vzťahy s verejnosťou Dr. Patriciou Pallavicini Magnere a riaditeľom Oddelenia medzinárodných a medziuniverzitných vzťahov Fernandom Olmosom Galleguillosom.

Následne sa uskutočnilo pracovné rokovanie s prorektorom pre výskum, vývoj a inovácie Jorgem Pavezom Irrazabalom a s vedením a akademickými pracovníkmi Prírodovedeckej fakulty, Fakulty humanitných vied a Fakulty administratívy a ekonomiky. Tento priestor umožnil zástupcom oboch univerzít diskutovať podrobnejšie o ďalších možnostiach spolupráce.

Naša univerzita oslovila v roku 2019 niekoľko vysokoškolských inštitúcií v juhoamerickom regióne s cieľom nadviazať nové partnerstvá v súlade so stratégiou internacionalizácie UMB. USACH je prestížnou čilskou univerzitou, pravidelne sa umiestňujúcou na prvých priečkach v národných rebríčkoch, ako aj medzi prvými 500 svetovými univerzitami v uznávanom QS rankingu. Od prvého kontaktu sa uskutočnilo niekoľko online stretnutí, na ktorých sa načrtli vhodné formy spolupráce. Výsledkom boli napr. obojstranné webináre (zo strany UMB bol prezentovaný úspešný webinár v španielskom jazyku "Stredoeurópska politika a ukrajinská kríza", ktorý zorganizovala Katedra politológie USACH a na ktorom vystúpil Vladimír Müller z Katedry medzinárodných vzťahov a diplomacie FPVaMV).

Obe strany súhlasili s podpísaním Memoranda o porozumení, ktoré bude rámcovať spoločné aktivity univerzít v ďalšom období. Rektori USACH a UMB ho podpíšu elektronicky do konca roka 2022.