Keď navštívite ktorúkoľvek internetovú stránku, táto stránka môže uložiť alebo obnoviť informácie o vašom prehliadači, najmä v podobe súborov cookie. Tieto informácie sa môžu týkať vás, vašich preferencií, vášho zariadenia alebo sa môžu použiť na to, aby stránka fungovala tak, ako očakávate. Tieto informácie vás zvyčajne neidentifikujú priamo, vďaka nim však môžete získať viac prispôsobený internetový obsah. V týchto nastaveniach si môžete vybrať, že niektoré typy súborov cookie nepovolíte. Po kliknutí na nadpisy jednotlivých kategórií sa dozviete viac a zmeníte svoje predvolené nastavenia. Mali by ste však vedieť, že blokovanie niektorých súborov cookie môže ovplyvniť vašu skúsenosť so stránkou a služby, ktoré vám môžeme ponúknuť. Viac informácií

Vždy aktívne

Spustenie Volebného kompasu EÚ&Ja

S blížiacim sa termínom európskych parlamentných volieb v roku 2024, Európsky Univerzitný Inštitút vo Florencii (EUI) a Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici (UMB) s radosťou oznamujú spustenie volebného kompasu EÚ&Ja (volebnej poradnej aplikácie (VAA)), ktorý pomôže občanom Európskej únie urobiť informované rozhodnutie pri výbere svojich zástupcov do Európskeho parlamentu. Tím z Univerzity Mateja Bela sa do prípravy EÚ&Ja zapojil v rámci dlhodobej spolupráce s Robert Schumann Centre for Advanced Studies na EUI, skrz projekt BRRIDGE.

EÚ&JA nie je len ďalším nástrojom na podporu informovaného hlasovania; je to komplexná platforma, ktorá sa opiera o rozsiahly výskum a odborné znalosti v oblasti VAA. Na základe spolupráce medzi Európskym Univerzitným Inštitútom vo Florencii a univerzitami v Lausanne a Luzerne, ako aj odborníkmi naprieč celou EÚ vznikla užívateľsky prívetivá online aplikácia, ktorá poskytuje viac než 30 politických vyhlásení, zahŕňajúcich širokú škálu súčasných politických otázok a hodnôt v európskej politike.

EÚ&Ja sa vyznačuje silným vedeckým zázemím a politickou neutralitou. Jej cieľom je poskytnúť voličom jasný prehľad o európskej volebnej kampani a jednotlivých pozíciách, pričom neuprednostňuje žiadnu politickú stranu alebo skupinu strán.

Spustenie aplikácie EÚ&Ja predstavuje dôležitý míľnik v snahe podporiť informované a zodpovedné hlasovanie v nadchádzajúcich európskych parlamentných voľbách. Sme presvedčení, že táto platforma poskytne občanom hodnotný nástroj na získanie informácií o politických stranách a ich postojoch k dôležitým európskym otázkam,“ povedal dr. Róbert Vancel, člen tímu Univerzity Mateja Bela.

Aplikácia EÚ&Ja ponúka užívateľom vedecky podložené odporúčania, užívateľsky prívetivé rozhranie a viacjazyčnú podporu vo viac ako 20 jazykoch, čím zabezpečuje prístupnosť pre občanov celej Európy.

Od svojho prvotného predstavenia v roku 2009 sa aplikácia postupne inovuje a rozširuje svoj dosah. S rekordným počtom 1,28 milióna používateľov vo voľbách v roku 2019 si EÚ&Ja získala dôveru a popularitu. Bola tiež úspešne replikovaná pre dôležité národné voľby, vrátane tých parlamentných na Slovensku, v roku 2023.

Okrem pomoci voličom poskytuje EÚ&Ja cenné vedecké údaje pre výskumníkov a odborníkov zaoberajúcich sa politickými stranami a voľbami, čo prispieva k rozvoju politického výskumu v Európe.

Občania EÚ sú vyzývaní, aby využili aplikáciu EÚ&Ja a podporili informované hlasovanie v nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2024.

Pre prístup ku kompasu a viac informácií navštívte stránku https://euandi.eu/ .

Spustenie Volebného kompasu EÚ&Ja