Otvorenie EMERGE HUB
Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici slávnostne otvorila 25. marca 2026 nový komunitný priestor – EMERGE HUB, ktorý vznikol v rámci Európskej univerzitnej aliancie EMERGE a v priebehu mesiaca marec takýto priestor otvorili všetky partnerské univerzity aliancie EMERGE. Otvorenie EMERGE HUB malo na všetkých univerzitách niekoľko spoločných prvkov. Viacdňové podujatie sa na UMB konalo v termíne od 24. do 27. marca 2026 a spojilo zástupcov akademického prostredia, študentstvo aj partnerov z praxe a regiónu a predstavilo nové možnosti spolupráce, vzdelávania a komunitného zapájania.
Ešte pred oficiálnym začiatkom sa naši študenti mohli naladiť na myšlienku Európskej univerzitnej aliancie EMERGE prostredníctvom neformálneho programu, ktorý zahŕňal kvíz o aliancii, tematické občerstvenie reprezentujúce jednotlivé krajiny, premietanie filmu COCO v anglickom jazyku.
Oficiálny program dňa 25. marca otvorila Ing. Žaneta Lacová, PhD., ktorá privítala hostí a predstavila priebeh podujatia. Následne sa účastníkom prihovoril rektor Univerzity Mateja Bela, doc. Ing. Vladimír Hiadlovský, PhD., ktorý vo svojom vystúpení zdôraznil význam medzinárodnej spolupráce a úlohu univerzity ako aktívneho partnera v regióne. Alianciu EMERGE následne interaktívnou formou predstavili študentské ambasádorky a ambasádori, ktorí zapojili publikum prostredníctvom kvízu a priblížili hlavné myšlienky európskej spolupráce.
EMERGE HUB - ako nový priestor pre spoluprácu, komunitné aktivity a zapájanie študentstva aj partnerov z praxe predstavila doc. Ing. Jana Táborecká, PhD. Na ňu nadviazala prof. PhDr. Katarína Chovancová, PhD., ktorá informovala o pripravovaných vzdelávacích aktivitách a možnostiach zapojenia sa do nich. V ďalšej časti programu predstavila doc. PhDr. Alžbeta Brozmanová Gregorová, PhD., univ. prof. nové iniciatívy UMB na podporu projektov posilňujúcich spoluprácu s externým prostredím. Konkrétne výzvu na podporu komunitných (kolaboratívnych) projektov určenú pre študentstvo a zamestnanectvo univerzity, zameranú na menšie projekty s praktickým dopadom na komunitu a tiež program RELAB UMB. Program je rozvíjaný v spolupráci s Banskobystrickým samosprávnym krajom (BBSK) a venuje sa komunitne angažovanému výskumu s cieľom spoločne riešiť aktuálne výzvy regiónu. Viac informácií o výzvach a aktivitách je dostupných na webovej stránke univerzity.
Vyvrcholením podujatia bolo slávnostné prestrihnutie pásky za účasti zástupcov univerzity, ktorým bol EMERGE HUB oficiálne uvedený do života. Následná neformálna časť patrila diskusiám, nadväzovaniu kontaktov a zdieľaniu skúseností v prostredí tematických stolíkov s občerstvením venovaných jednotlivým krajinám.
Nasledujúce dva dni boli venované vzdelávaniu o stratégii service learning pre odborníkov pracujúcich s mládežou mimo prostredia formálneho vzdelávania z rôznych kútov Slovenska. Týmto programom sa oficiálne ukončilo otvorenie nových priestorov pre aktivity na pôde UMB a zároveň sa začala nová etapa komunitných aktivít a partnerstiev.
Viac o EMERGE HUB a jeho účel:
EMERGE HUB je komunitný priestor nachádzajúci sa vo V-klube v študentskom domove 1 (ŠD1! na Tajovského ulici v Banskej Bystrici a slúži ako miesto pre organizovanie diskusií, workshopov, vzdelávacích aktivít, prezentácií projektov a výskumu, ako aj pre neformálne stretnutia prepájajúce univerzitu a verejnosť. K dispozícii sú flexibilné priestory rôznych kapacít, ktoré je možné prispôsobiť podľa charakteru podujatia, pričom viac informácií o možnostiach využitia a podmienkach rezervácie je dostupných na webovej stránke UMB.
Otvorenie EMERGE HUB predstavuje dôležitý krok v posilňovaní spolupráce medzi univerzitou a spoločnosťou a vytvára priestor pre rozvoj spoločných iniciatív s reálnym dopadom na región aj širší európsky priestor.

