Keď navštívite ktorúkoľvek internetovú stránku, táto stránka môže uložiť alebo obnoviť informácie o vašom prehliadači, najmä v podobe súborov cookie. Tieto informácie sa môžu týkať vás, vašich preferencií, vášho zariadenia alebo sa môžu použiť na to, aby stránka fungovala tak, ako očakávate. Tieto informácie vás zvyčajne neidentifikujú priamo, vďaka nim však môžete získať viac prispôsobený internetový obsah. V týchto nastaveniach si môžete vybrať, že niektoré typy súborov cookie nepovolíte. Po kliknutí na nadpisy jednotlivých kategórií sa dozviete viac a zmeníte svoje predvolené nastavenia. Mali by ste však vedieť, že blokovanie niektorých súborov cookie môže ovplyvniť vašu skúsenosť so stránkou a služby, ktoré vám môžeme ponúknuť. Viac informácií

Vždy aktívne

Medzinárodná vedecká konferencia Current Trend in Spas, Hospitality and Tourism 2024 pri príležitosti 60. výročia Katedry cestovného ruchu

Katedra cestovného ruchu Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici oslávila svoje 60. výročie. Pri tejto významnej príležitosti zorganizovala XII. ročník medzinárodnej vedeckej konferencie Current Trends in Spas, Hospitality and Tourism s témou „Hľadanie budúceho smerovania cestovného ruchu“. Konferencia sa uskutočnila 20. júna 2024 v hoteli The Grand Vígľaš a zúčastnilo sa jej viac ako 130 hostí z akademickej obce aj hospodárskej praxe, pochádzajúcich z rôznych krajín ako Slovensko, Česko, Poľsko, Nemecko a Škótsko. Konferencia bola pod záštitou rektora Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici doc. Ing. Vladimír Hiadlovský, PhD. a hlavnou hostiteľkou bola vedúca Katedry cestovného ruchu prof. Ing. Vanda Maráková, PhD. Konferenciou nadviazali na dlhoročnú tradíciu medzinárodného formátu, pri ktorej spolupracujú s partneri z Českej republiky (Obchodně podnikatelská fakulta v Karvinej, Slezská Univerzita v Opavě; University College Prague) a Poľska (Ekonomická univerzita vo Wroclavi).

Na konferencii vystúpili významní rečníci ako predstavitelia Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky - štátny tajomník Mgr. Marek Harbuľák a generálny riaditeľ sekcie cestovného ruchu Ing. Tomáš Ondrčka, ktorí predstavili ciele a vízie nového ministerstva. Z Katolíckej Univerzity Eichstätt – Ingolstadt z Nemecka vystúpil Dr. h. c. prof. Dr. Harald Pechlaner s témou „Bod obratu a transformácií: Podarí sa cestovnému ruchu stať agentom zmeny?“ Nasledovala generálna riaditeľka Slovakia Travel, Ing. Ivana Vala Magátová, PhD., ktorá odpovedala na otázku „Dokáže Slovensko dostatočne využiť potenciál účasti na svetových výstavách EXPO?“ Prezident Medzinárodného výboru pre ochranu priemyselného dedičstva, Dr. Miles Oglethorpe, sa venoval téme „Aby naše minulé priemyselné dedičstvo slúžilo udržateľnej budúcnosti: skúmanie jeho potenciálu v cestovnom ruchu“. V tejto časti vystúpili aj Ing. Tibor Bajaník, riaditeľ cestovnej kancelárie FIFO, s témou „Aktuálne trendy v prevádzke cestovných kancelárií“ a Ing. Mgr. Martin Beňuch, riaditeľ kúpeľov Sliač, s témou „Zdravá krajina: produkt pre domáci a medzinárodný cestovný ruch“.

Poobede sa konferencia rozdelila na dve sekcie. V jednej sa prezentovali príspevky na tému aktuálnych trendov v cestovnom ruchu a v druhej sekcii sa konal workshop zameraný na virtuálnu realitu v hotelierstve. Doc. Ing. Ján Han, Ph.D. predstavil projekt virtuálnej reality, na ktorom participuje aj Katedra cestovného ruchu. Diskusia sa zameriavala na výhody a obmedzenia využitia virtuálnej reality v hotelierstve.

Záver konferencie patril slávnostnému ceremoniálu s kultúrnym programom k oslave 60. výročia Katedry cestovného ruchu. Počas ceremoniálu boli ocenené osobnosti, ktoré výrazne prispeli k rozvoju pracoviska. Celá konferencia sa niesla v príjemnej, dojemnej a priateľskej atmosfére, čo napomohlo prehĺbeniu vzťahov a posilneniu spolupráce medzi inštitúciami a organizáciami.

Partnerov podujatia predstavovali Ministerstvo cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky, Hotel Grand Vígľaš, Nadácia Oeconomici Neosolienses, Rozvojová agentúra BBSK, n. o. Dobrý kraj, Krajská organizácia cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus, Oblastná organizácia Stredné Slovensko, HAMSIK Winery a Hotel Lomnica.

Medzinárodná vedecká konferencia pri príležitosti 60. výročia Katedry cestovného ruchuMedzinárodná vedecká konferencia pri príležitosti 60. výročia Katedry cestovného ruchuMedzinárodná vedecká konferencia pri príležitosti 60. výročia Katedry cestovného ruchuMedzinárodná vedecká konferencia pri príležitosti 60. výročia Katedry cestovného ruchuMedzinárodná vedecká konferencia pri príležitosti 60. výročia Katedry cestovného ruchuMedzinárodná vedecká konferencia pri príležitosti 60. výročia Katedry cestovného ruchuMedzinárodná vedecká konferencia pri príležitosti 60. výročia Katedry cestovného ruchuMedzinárodná vedecká konferencia pri príležitosti 60. výročia Katedry cestovného ruchu