Letná univerziáda SR 2020

Naši študenti boli veľmi úspešní na Letnej univerziáde SR 2020, ktorá sa tohto roku konala v Žiline. Zastúpenie sme mali vo viacerých disciplínach a teší nás, že športovcov UMB bolo vidieť nielen na štadióne, ihrisku či v bazéne, ale aj na stupienkoch víťazov. 

 • Atletické súťaže boli predsunuté a prebehli už 1. septembra 2020 na štadióne prof. Gleska v Centre akademického športu na Mladej Garde v Bratislave. Napriek náročných poveternostným podmienkam (dážď, zima, silný nárazový vietor) mala súťaž dôstojný priebeh. Význam Letnej univerziády SR svojou prítomnosťou zvýraznili rektor ŽU, prorektorka STU, predseda SOŠV, viceprezident SAZ a ďalší funkcionári. Univerzitu Mateja Bela reprezentovalo celkovo 20 študentov a absolventov (na LU môžu štartovať aj absolventi jeden rok po ukončení štúdia), z toho 8 žien a 12 mužov. Na univerziáde štartovalo vyše 100 študentov z 10 univerzít a maturanti z posledných ročníkov stredných škôl. Z pohľadu družstiev boli študenti UMB najúspešnejší zo všetkých univerzít so ziskom 19 medailí (4 zlaté, 8 strieborných a 7 bronzových).
 • 1. miesta: Maximilán Slezák hod oštepom, Michal Mojžiš beh na 5000 m, Sarah Nevařilová skok do diaľky a štafeta mužov na 4x100 m v zostave Michalec, Sedlák, Dubašák a Marček.
 • 2. miesta: Soňa Filová hod oštepom a hod diskom, Zuzana Kamenská skok do diaľky, štafeta žien na 4x100 m (Kamenská, Nevařilová, Garčárová a Tomková), Miroslav Marček 200 m, Patrik Michalec hod oštepom, hod diskom a vrh guľou.
 • 3. miesta: Patrícia Garčárová 100 m, Dagmar Tomková 200 m, Štefan Sedlák 110 m prek. a 400 m prek., Ján Dubašák 400 m, Martin Mistrík hod diskom, Gabriel Katrenič hod oštepom.
 • Najúspešnejším  účastníkom a reprezentantom UMB bol Patrik Michalec, ktorý získal 1. miesto v štafete 4 x 100 m, 2. miesto v hode oštepom, hode diskom a vrhu guľou.

 

 • Zastúpenie na LU 2020 sme mali aj medzi futbalovými tímami. Futbalový UMB tím obsadil 2. miesto a získal strieborné medaily.  Najlepším strelcom záverečného turnaja bol vyhlásený Adam Cehuľa. UMB tím bol v zložení B. Pavol, A. Pohanka, M. Vilhan (K), J. Herich, M. Buckulčík, T. Ťapaj, Ľ. Záhumenský, M. Eliaš, N. Jochman, A. Cehuľa, A. Šanta, P. Kulich, R. Môcik, P. Telúch, E. Labanc.

 

 • Univerzitný basketbalový tím BK ŠK UMB obsadili 1. miesto. Po predĺžení s družstvom UK BA, ktoré reprezentovalo západ SR  a aj druhým víťazstvom nad družstvom z východu PU Prešov sa nakoniec podarilo našim Sovičkám  vybojovať 1. miesto. Do All stars sa dostali dve naše hráčky, Klára Paulechová (+ All stars players turnaja) a Rebeka Chovancová (najlepšia obrankyňa turnaja).

 

 • Plážoví volejbalisti v zložení Tomáš Bambura a Tomáš Nácesta v tvrdej konkurencii získali 1. miesto. Celkovo sa súťaže zúčastnilo sedem družstiev zo všetkých troch oblastí Slovenska.

 

 • Naše farby úspešne hájili aj plavci Zuzana Pavlikovská, Barbora Mikušková a Lukáš Kalník. Zuzana Pavlikovská si vyplávala 1. miesto v disciplínach 50VS, 50P a 50Z, 2. miesto v disciplíne 100VS, Barbora Mikušková 1. miesto v disciplínach 100VS a 200PP, 2. miesto v disciplíne 50VS, Lukáš Kalník 2. miesto v disciplínach 50P a 100P. Celkovo sa našim úspešným plavcom podarilo priniesť až 9 medailí. "Našu univerzitu reprezentoval aj študent Martin Sojka, ktorý sa LU zúčastnil ako rozhodca a rovnako aj jemu patrí naše úprimné poďakovanie," dodala PaedDr. Zuzana Pupišová, PhD.
 •  Aj na nie úplne tradičnej disciplíne mala na UMB svoje zastúpenie. Disciplínu lukostreľba zvládla Kristína Kovalčíková na jednotku a získala 1. miesto. 
 • Maratón jumpingu - za účasti UK BA, EU BA, UNIZA Žilina a UMB BB. Univerzitu Mateja Bela  reprezentovali študentky Lívia Bosáková, Alžbeta Mičuchová a Vivien Ferencová. Vivien Ferencová sa umiestnila na 3. mieste, k čomu jej srdečne blahoželáme.

Všetkým študentom gratulujeme k dosiahnutým výsledkom a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu univerzity. Trénerom patrí poďakovanie za dlhodobú kvalitnú prípravu.


Viac info tu: https://lusr2020.uniza.sk/

Zdroj fotografií:  https://lusr2020.uniza.sk/

Zdroj informácií: FF UMB