International Village, letný semester 2017/2018

„Varenie je o ľuďoch. Zrejme len jedlo má univerzálnu moc spájať ľudí. Nezáleží na kultúre, všade na svete sa ľudia stretávajú, aby spoločne jedli.“

Guy Fieri

A práve preto milujeme organizovanie International Village!

Aj tento semester (18. apríla) sme sa stretli v priestoroch Radnice mesta Banská Bystica, aby sme plnohodnotným spôsobom strávili príjemný večer. Počas semestra sme sa úspešne zoznámili so zahraničnými študentmi a teraz nastal čas dozvedieť sa viac o kultúre a zvykoch jednotlivých krajín, o ktorých sa v bedekroch nedočítame. Hostí sme vítali chlebom a soľou.

Každá zo zúčastnených krajín si pripravila krátke informačné okienko či zábavný program a počas prestávok nás pohostila svojimi typickými národnými špecialitami. Podujatie otvorila hosťovská krajina – Slovensko – predstavením naživo, počas ktorého sme si vypočuli hru na fujare a históriu vzniku tohto hudobného nástroja. Nasledovalo Nemecko, po ňom nám Čierna Hora a Srbsko zatancovali ľudové tance sprevádzané nielen hudbou, ale aj vlastným spevom.

Keďže International Village je hlavne o jedle, nasledovala pauza, počas ktorej sme podnikli prvé nesmelé ochutnávky pripravených špecialít. Jedla bolo nadostač a chutilo výborne, nuž sa ostych rýchlo vytratil a nahradili ho neviazané "nájazdy" k pripraveným jedlám so zámerom ochutnať čo najviac. Okúsiť sme mohli pravé talianske cestoviny, silnú tureckú kávu a zeleninový kuskus, raňajky na nemecký spôsob, české zemiakové placky či boršč a tvarohové lievance z Ukrajiny. Viacero krajín ponúklo paletu syrov, ktoré sa u nich bežne konzumujú. Na slovenskom stole sa tiež nachádzali korbáčiky, parenica či bryndzová nátierka, sprevádzané klobáskami a zemiakovým šalátom. Maškrtné jazýčky mohli potešiť Horalky, Mila či chlieb s džemom.

Aby nám vytrávilo, program pokračoval vyvrátením mýtov o Turecku a nechýbala ani tanečná ukážka z tureckej párty, ku ktorej sme sa mohli všetci pripojiť. Taliansko nám k dobrej nálade zaspievalo a nasledovalo hravé oboznámenie sa s Bosnou a Hercegovinou, hlavne s rozdielmi medzi obomi národmi žijúcimi v jednej republike. Ak ste túto informáciu nevedeli, tak pre milovníkov panenskej prírody je to ideálne miesto na strávenie letnej dovolenky. Bulharsko nám potrápilo mozgové závity slovnými hračkami a Španielsko nás zdvihlo zo stoličiek živelnou „makarenou“. Milovníci dobrej hudby a letných festivalov si rozšírili obzory možností spolu s Ukrajinou a Česi nás naučili, ako sa môžeme všetci stať Čechmi. Základom je byť v každej situácii módne oblečený a mať k dispozícii kvalitné pivo. Záver večera patril slovenskému folklórnemu súboru Urpín.

Všetci zúčastnení mohli počas celého programu hlasovať za najlepší stôl, a tým dopriať jednej krajine zaujímavú vecnú odmenu. Tohtoročným víťazom sa stalo Turecko.

Nazbierané kilá sme následne zhodili na afterparty. Spoločne sme prežili nádherný večer a už teraz sa tešíme na nasledujúce ročníky.

Váš tím ESN UMB BB

International Village, letný semester 2017/2018International Village, letný semester 2017/2018